REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Orange rusza z 5G. W lipcu w zasięgu #hello5G będzie 6 mln telefonów

Orange ma dość czekania. Operator zdecydował się nie zwlekać na aukcję częstotliwości pod 5G, która została przełożona z uwagi na epidemię. Od pierwszego lipca rusza #hello5G na paśmie wykorzystywanym przez LTE.

02.06.2020
12:30
orange doladowanie prepaid internet bonus promocja
REKLAMA
REKLAMA

Sieć komórkowa nowej generacji pojawi się w Europie nieco później niż zakładano. COVID-19 pokrzyżował plany branży telekomunikacyjnej na całym świecie, w tym w Europie. Operatorzy działający na terenie naszego kraju nadal do końca nie wiedzą na czym stoją, bo nadal nie rozdysponowano częstotliwości pod sieć 5G.

Nic więc dziwnego że część z nich decyduje się wprowadzić liczne elementy 5G do swojej infrastruktury LTE. Z taką decyzją bardzo długo zwlekał Orange, wyraźnie uznając, że 5G na starych częstotliwościach to namiastka tego, co nas czeka na właściwych. Nie da się jednak ukryć że klienci firmowi konkurentów pomarańczowego operatora już od pewnego czasu mogą się uczyć tworzenia zupełnie nowych usług opartych o 5G. Orange w końcu zmienia zdanie.

Orange 5G od 1 lipca. Sieć ruszy na 1,6 tys. stacji bazowych.

Sieć będzie dostępna miedzy innymi na terenie Warszawy, Łodzi, Krakowa i Katowic. Orange szacuje w swojej informacji rozesłanej mediom, że w efekcie oznacza to, że 6 mln osób znajdzie się w zasięgu sieci nowej generacji. Choć Orange sam nie chce jej tak nazywać, określając przedsięwzięcie jako #hello5G – uczciwie dając do zrozumienia, że do prawdziwego 5G jeszcze trochę brakuje.

Do uruchomienia nowej usługi posłuży pasmo 2100 MHz. Dzięki prowadzonemu od dwóch lat refarmingowi i zmienionemu sposobowi zarządzania zasobami sieciowymi, operator mógł przeznaczyć część tego pasma na potrzeby #hello5G. W przyszłości owe pasmo ma pomagać w działaniu 5G wewnątrz budynków. Operator prowadzi już próby terenowe w pasmach 3,5 GHz i 26 GHz.

–To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie zbudować tę sieć nowej generacji, z korzyścią dla polskiej gospodarki – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska

REKLAMA

Warto pamiętać, że by skorzystać z sieci 5G, modem naszego urządzenia (telefonu, tabletu, rutera i tak dalej) musi być z nią zgodny. Na szczęście Orange ma mieć w swojej ofercie takie sprzęty.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA