REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Żegnajcie Chrome Apps. Raczej nikt nie będzie za wami tęsknił

Prawdopodobnie mało kto zauważył, że Chrome Apps już od wielu miesięcy nie są promowane w Chrome Web Store. Ciekawe czy ktoś odnotuje dzień, w którym – wedle zapowiedzi – przestaną działać.

16.01.2020
10:59
chrome 77 google
REKLAMA
REKLAMA

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami (i tak dalej…) Google wymyślił sobie, że aplikacje natywne odejdą w większości przypadków do lamusa na rzecz tych hostowanych. Poniekąd trafnie przewidział tę przyszłość, co obserwujemy dziś: rozwój języków webowych i technik wirtualizacji powoli acz sukcesywnie skłania deweloperów do kładzenia coraz większego nacisku na chmurę kosztem aplikacji lokalnych.

Jednym z argumentów mających nas do tego przekonać były tak zwane Chrome Apps, a więc aplikacje budowane specjalnie z myślą o przeglądarce Chrome i systemie Chrome OS w językach HTML5, CSS i JavaScript. Ich atutem była ich niezależność od systemu operacyjnego i praca poza oknem Chrome’a, przez co przypominały w obsłudze aplikacje natywne.

Sęk w tym, że Chrome dziś potrafi zbudować apkę wyglądająca jak natywna z niemal dowolnej aplikacji webowej. Co więcej, promowane przez Google’a i Microsoft PWA (Progressive Web Apps) są bardziej funkcjonalne od Chrome Apps, a zarazem zgodne z webowymi standardami – a więc nie ma przeciwwskazań, by działały również na Firefoksie czy Safari. Chrome Apps przestały być potrzebne. Więc odchodzą.

Chromium – w tym Chrome – bez obsługi Chrome Apps. Programiści mają dwa lata na migrację.

Przeglądarka Chromium – w tym jej liczne odmiany, jak Chrome, Opera, Edge czy Brave – nie będzie już obsługiwała tych aplikacji. Datę ostatecznego zerwania z nimi kompatybilności wyznaczono na czerwiec 2022 r., ale już niedługo rozpocznie się pierwszy etap ich usuwania.

chrome apps koniec class="wp-image-1071183"
REKLAMA

Od marca br. Chrome Web Store przestanie przyjmować nowe Chrome Apps, a od czerwca przeglądarka Chrome przestanie z nimi współpracować za wyjątkiem jej edycji dla firm i oświaty – tam Chrome Apps będą obsługiwane do końca bieżącego roku. Ich obsługa na Chrome OS zostanie wyłączona w czerwcu 2021 r, w tym miesiącu również Chrome przestanie obsługiwać API NaCI, PNaCI i PPAPI. W czerwcu 2022 r. Chrome OS w wersji dla firm i rynku edukacyjnego straci zgodność z tymi API.

Jak wynika ze statystyk cytowanych przez Google’a, raptem 1 proc. użytkowników Chrome’a korzysta z Chrome Apps. Rzecz jasna nadal będzie możliwe ręczne tworzenie apek przez użytkownika (na Chrome należy kliknąć w menu w prawym górnym rogu, następnie Aplikacje i Zainstaluj tę witrynę jako aplikację – układ menu w innych przeglądarkach Chromium zazwyczaj jest podobny), PWA będą nadal rozwijane, a z Chrome Web Store znikną tylko Chrome Apps – nie rozszerzenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA