Oprogramowanie  /  News

Żegnajcie Chrome Apps. Raczej nikt nie będzie za wami tęsknił

chrome 77 google

Prawdopodobnie mało kto zauważył, że Chrome Apps już od wielu miesięcy nie są promowane w Chrome Web Store. Ciekawe czy ktoś odnotuje dzień, w którym – wedle zapowiedzi – przestaną działać.

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami (i tak dalej…) Google wymyślił sobie, że aplikacje natywne odejdą w większości przypadków do lamusa na rzecz tych hostowanych. Poniekąd trafnie przewidział tę przyszłość, co obserwujemy dziś: rozwój języków webowych i technik wirtualizacji powoli acz sukcesywnie skłania deweloperów do kładzenia coraz większego nacisku na chmurę kosztem aplikacji lokalnych.

Jednym z argumentów mających nas do tego przekonać były tak zwane Chrome Apps, a więc aplikacje budowane specjalnie z myślą o przeglądarce Chrome i systemie Chrome OS w językach HTML5, CSS i JavaScript. Ich atutem była ich niezależność od systemu operacyjnego i praca poza oknem Chrome’a, przez co przypominały w obsłudze aplikacje natywne.

Sęk w tym, że Chrome dziś potrafi zbudować apkę wyglądająca jak natywna z niemal dowolnej aplikacji webowej. Co więcej, promowane przez Google’a i Microsoft PWA (Progressive Web Apps) są bardziej funkcjonalne od Chrome Apps, a zarazem zgodne z webowymi standardami – a więc nie ma przeciwwskazań, by działały również na Firefoksie czy Safari. Chrome Apps przestały być potrzebne. Więc odchodzą.

Chromium – w tym Chrome – bez obsługi Chrome Apps. Programiści mają dwa lata na migrację.

Przeglądarka Chromium – w tym jej liczne odmiany, jak Chrome, Opera, Edge czy Brave – nie będzie już obsługiwała tych aplikacji. Datę ostatecznego zerwania z nimi kompatybilności wyznaczono na czerwiec 2022 r., ale już niedługo rozpocznie się pierwszy etap ich usuwania.

chrome apps koniec

Od marca br. Chrome Web Store przestanie przyjmować nowe Chrome Apps, a od czerwca przeglądarka Chrome przestanie z nimi współpracować za wyjątkiem jej edycji dla firm i oświaty – tam Chrome Apps będą obsługiwane do końca bieżącego roku. Ich obsługa na Chrome OS zostanie wyłączona w czerwcu 2021 r, w tym miesiącu również Chrome przestanie obsługiwać API NaCI, PNaCI i PPAPI. W czerwcu 2022 r. Chrome OS w wersji dla firm i rynku edukacyjnego straci zgodność z tymi API.

Jak wynika ze statystyk cytowanych przez Google’a, raptem 1 proc. użytkowników Chrome’a korzysta z Chrome Apps. Rzecz jasna nadal będzie możliwe ręczne tworzenie apek przez użytkownika (na Chrome należy kliknąć w menu w prawym górnym rogu, następnie Aplikacje i Zainstaluj tę witrynę jako aplikację – układ menu w innych przeglądarkach Chromium zazwyczaj jest podobny), PWA będą nadal rozwijane, a z Chrome Web Store znikną tylko Chrome Apps – nie rozszerzenia.