REKLAMA

Alior Bank nie zwalnia tempa. Druga edycja programu RBL_Start to aż 11 interesujących fintechowych startupów

29.11.2019 09.58
alior-bank-rb-start-druga-edycja-fintech
REKLAMA

Alior Bank podszedł bardzo poważnie do idei wspierania najlepszych fintechowych startupów. Druga edycja programu RBL_START jest doskonałym dowodem, który to potwierdza.

REKLAMA

Najpierw jednak wytłumaczmy sobie, czemu to takie ważne wydarzenie. 25 proc. wszystkich, posiadających konta bankowe Polaków rozważa zmianę swojego obecnego banku. Już dawno przestaliśmy traktować te instytucje jako zło konieczne. Teraz mamy wobec nich bardzo wygórowane wymagania.

alior-bank-rb-start-druga-edycja-fintech-5 class="wp-image-1048816"

Ich lista byłaby zapewne bardzo długa, ale większość naszych oczekiwań sprowadza się do dwóch, fundamentalnych kwestii: chcemy wygody w niskiej cenie. Dlaczego Revolut - fintechowy jednorożec przywoływany przy każdej możliwej okazji - stał się taki popularny? Bo to najwygodniejszy sposób na wymianę walut. Wystarczy kilka klików na telefonie i gotowe. Dlaczego BLIK cieszy się taką popularnością? Bo to jeden z najwygodniejszych sposobów płatności, który do tego cieszy się zaufaniem klientów.

Lubimy korzystać z tego typu narzędzi i irytuje nas, jeśli nie są dostępne. Alior doskonale odczytuje te nastroje. Dlatego właśnie inwestuje w fintechowe startupy. Gdzieś tam, w tym ogromnym morzu fintechowych pomysłów, kryje się kolejny diament. Alior szuka takich diamentów, żeby zyskać udział w ich sukcesie.

Druga edycja programu RBL_Start może wyłonić kilka takich diamentów

alior-bank-rb-start-druga-edycja-fintech-5 class="wp-image-1048819"

Przechodząc do konkretów. W trakcie drugiej edycji RBL_Start, Alior Bank rozpoczął już pełną współpracę z czterema fintechami: Logic AI, Luna, Zappy AI oraz Domove. Kolejne siedem nadal pozostaje we wcześniejszej fazie, która polega na ocenie i analizie proponowanych pomysłów i dostosowaniu ich do reguł i norm sektora bankowego.

Trzeba przyznać specjalistom z Aliora, że całkiem nieźle radzą sobie z procesem wstępnej oceny zgłaszających się do nich fintechów. Pomysły prezentowanych w tej edycji startupów pokrywają bardzo szeroki obszar potencjalnych nowych usług, które można zaoferować zarówno klientom indywidualnym, sektorowi MŚP oraz… sektorowi finansowemu.

Logic AI zajmuje się tworzeniem algorytmu maszynowego uczenia się, który pozwoli na bardzo szeroki zakres automatyzacji procesów dot. oceny i monitoringu ryzyka kredytowego klientów biznesowych. Taki mechanizm da ogromną przewagę każdej instytucji kredytowej, która zdecyduje się na jego wykorzystanie. Luna z kolei zajmuje się tworzeniem narzędzi do błyskawicznej integracji i analizy danych finansowych, co pomoże w dalszej automatyzacji przedsiębiorstw.

alior-bank-rb-start-druga-edycja-fintech-4 class="wp-image-1048825"

Jeszcze bardziej ułatwić nam życie chce Zappy AI ich narzędzie do automatyzacji powtarzalnych procesów w firmie, takich jak przenoszenie danych między kolumnami w dwóch różnych aplikacjach, uzupełniania formularzy - większość rzeczy, które kojarzy wam się z wprowadzaniem danych Zappy AI chce zautomatyzować. W mniejszym lub większym stopniu.

Ostatnim odpalonym już projektem jest Domove.pl, czyli platforma pośrednicząca na rynku wynajmu mieszkań. Genialny pomysł swoją drogą - chcesz wynająć mieszkanie, logujesz się na Domove, nawiązujesz kontakt z najemcą i wszystkie płatności i zobowiązania pomiędzy wami obsługiwane są przez platformę Domove. Wygodne, proste, zmniejszające ryzyko rozwiązanie stworzone z myślą o ogromnym rynku wynajmu mieszkań. Coś jak AirBnB, tylko dla ludzi, którzy chcą zamieszkać gdzieś na dłużej.

To nie wszystko

Oprócz tego bardzo podobał mi się pomysł BillTech, który sprowadzał się do obsługi wszystkich rachunków z poziomu internetowego konta bankowego. Mobiltek tworzy z kolei bardzo ciekawe rozwiązanie dla bezgotówkowych płatności P2P, która zamiast terminalu bankowego wymaga jedynie smartfona.

Ludzie z Trustisto twierdzą natomiast, że ich narzędzie do wyświetlania nowego rodzaju powiadomień na stronach internetowych potrafi znacznie zwiększyć konwersję sprzedaży. Chodzi o wyświetlanie komunikatów informujących internautę, że dany produkt kupiło tyle i tyle osób przed nim (w tym np. kilku jego znajomych), co ma budować dowód społeczny i skutecznie namawiać do jego zakupu.

 class="wp-image-1048822"
Jednym z ekspertów RBL_Start jest Sonia Wędrychowicz - jedna z najbardziej utalentowanych i utytułowanych osób z sektora finansowego. Startupy to dla niej pikuś. Na swoim koncie ma znacznie bardziej skomplikowane przedsięwzięcia.

Inwestowanie w automatyzację i usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm to strategia, która pokrywa bardzo szeroki zakres pomysłów. W dodatku Alior podchodzi do tego wsparcia bardzo poważnie. Startupy zaproszone do programu RBL_Start cały czas uczą się i konsultują swoje pomysły z najlepszymi ekspertami na rynku polskim i międzynarodowym.

REKLAMA

W dodatku mają dostęp do zasobów dużego banku. Idealne środowisko, żeby ulepszać i rozwijać swój pomysł, żeby przekuć go w gotowy i użyteczny produkt. Któryś z nich może spodobać się nam tak bardzo, że bez żalu zmienimy swoją aktualną platformę bankową na taką, która będzie z nim lepiej zintegrowana…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA