REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kwantowa przewaga Google’a na cenzurowanym. IBM zarzuca gigantowi oszustwo

Google przypomniał się ze swoim niedawnym sukcesem. Firma osiągnęła przewagę kwantową, a więc wykazała zdecydowaną wyższość komputera kwantowego nad konwencjonalnym. IBM twierdzi, że to nieprawda.

23.10.2019
19:39
google kwantowa przewaga
REKLAMA
REKLAMA

Niemal równo miesiąc temu informowaliśmy was o wydarzeniu o potencjalnie ogromnym znaczeniu dla rozwoju informatyki. Według doniesień mediów, Google osiągnął wówczas przewagę kwantową, a więc wykorzystał komputer kwantowy do rozwiązania matematycznego problemu, który nie byłby w praktyce – z uwagi na niezbędny czas do wyliczeń – osiągalny dla klasycznego komputera.

Według nieoficjalnych doniesień z tego dnia, 54-kubitowy komputer Google’a (a właściwie to 53-kubitowy, bo jeden kubit okazał się niefunkcjonalny) wykonał serię obliczeń matematycznych w 200 sekund, którą tradycyjny superkomputer rozwiązałby w 10 tys. lat. Wyliczenia wykonane przez kwantowe procesory Google Sycamore niestety do niczego się nie przydadzą. Komputer miał za zadanie wygenerować zestaw cyfr binarnych i sprawdzić, czy ich rozkład jest faktycznie losowy. Szerzej o zagadnieniu jak i o samych komputerach kwantowych piszemy w materiale pod tym linkiem.

IBM nie uznaje osiągnięcia Google’a. W sprawie przewagi kwantowej konkurent ponoć mija się z prawdą.

IBM jest konkurentem Google’a w wyścigu mającym się zakończyć pierwszym sprawnym komputerem kwantowym. I ma dużo do powiedzenia o osiągnięciu swojego rywala. Zdaniem IBM-a, problem postawiony komputerowi kwantowemu Google’a może być rozwiązany nie po 10 tys. lat wyliczeń klasycznego komputera, a po… raptem 2,5 dniach. IBM wierzy też, że da się to zrobić jeszcze szybciej. Wspomniane 2,5 dnia to pesymistyczny scenariusz.

REKLAMA

IBM zarzuca Google’owi uproszczenia w symulacji pracy konwencjonalnego komputera, wskazując między innymi na całkowite pominięcie charakterystycznych dla nich elementów, takich jak pamięć masowa, hierarchia pamięci, koprocesory, akcelerację przez układy GPU czy wreszcie optymalizacje w oprogramowaniu do różnych form przeliczeń.

Jeżeli IBM ma rację, to są to wieści wysoce rozczarowujące. Nawet nie w kwestii samego Google’a, a w dużo szerszym kontekście. Przetwarzanie kwantowe to informatyczna rewolucja, która w istotny sposób zmieni naszą cywilizację, zapewniając jej dostęp do niesłychanej mocy obliczeniowej. W kontekście powyższych zarzutów rewolucja ta wydaje się być nadal dość odległa…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA