REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Worldpay sprzedane za 43 mld dol. Ta transakcja pokazuje, gdzie zmierza branża płatnicza

Takich pieniędzy w branży płatności przez internet jeszcze nie było. Firma Fidelity National Information Services (FIS) poinformowała, że bierze pod swoje skrzydła swojego europejskiego konkurenta – Worldpay. Wartość transakcji to 43 mld dol. (34 mld dol. w gotówce plus zadłużenie).

18.03.2019
16:24
Worldpay sprzedane za 43 miliardy dolarów. FIS kupił swojego konkurenta
REKLAMA
REKLAMA

Kwota nie może jednak dziwić. Coraz rzadziej robimy przecież zakupy w sklepach stacjonarnych, a coraz częściej wybieramy możliwość kupna w internecie. Jeżeli już wybierzemy się do zwykłej placówki to też nie wyciągamy gotówki, zastępując ją kartą płatniczą, a czasami smartfonem.

Widać to również w zestawieniach zbiorczych. Fintechy jeszcze nigdy w historii nie miały się tak dobrze. Rzućmy okiem na raport KPMG „The Pulse of Fintech 2018”. Wynika z niego, że tylko w pierwszych 6 miesiącach łączna wartość inwestycji w 875 największych fintechów osiągnęła wartość 57,9 mld dol.

Worldpay to świetny przykład dobrej kondycji branży

Brytyjska firma stworzyła usługę do przetwarzania płatności przez internet – tak samo jak np. PayPal. Spółka przetwarza ponad 40 mld transakcji rocznie i obsługuje ponad 300 rodzajów płatności w ponad 120 walutach.

Warto zresztą zauważyć, że fintech ma za sobą dość długą historię zmian właścicielskich. WorldPay rozpoczął swoją działalność w 1989 r. jako elektroniczny system płatności Streamline. Właścicielem był wówczas NatWest Bank, który został w 2002 r. przejęty przez Royal Bank of Scotland.

REKLAMA

W trakcie kryzysu finansowego RBS popadł w ogromne problemy i musiał ratować się państwowymi pieniędzmi. W zamian za zgodę na podłączenie do kroplówki Komisja Europejska kazała mu jednak sprzedać Worldpay. Startup trafił więc do Advent International i Bain Capital za 2 mld funtów, przy czym RBS zachował 20 proc. udziałów. W ubiegły roku spółka trafiła natomiast w ręce Vantiv za 12,9 mld dol. Koncern w pokonanym polu zostawił JP Morgan Chase.

Firmy poinformowały, że umowa z miejsca przyspieszy wzrost poziomu przychodów w branży handlowej i bankowej - od 6 do 9 proc. do 2021 r., co ma im dać ok. 12 mld dol. rocznie. Ich łączny zysk ma natomiast w ciągu trzech lat pójść w górę o ok. 700 mln dol.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA