REKLAMA

Twój bank nie obsługuje Apple Pay? Sprawdzamy, gdzie najlepiej przenieść konto

Dzisiaj ruszyło Apple Pay w Polsce i to od razu w 9 różnych bankach, ale nadal nie wszyscy posiadacze iPhone’ów mogą skorzystać z płatności zbliżeniowych. Jeśli rozczarowani brakiem wsparcia dla usługi w swoim banku myślicie o zmianie i szukacie najlepszej oferty u konkurencji, to nasz ranking jest właśnie dla was.

19.06.2018 19.33
apple pay jaki bank wybrac ranking
REKLAMA

Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą śmiać się teraz pod nosem, ale system płatności zbliżeniowych Apple’a, chociaż jest starszy od Google Pay, trafił do naszego kraju dopiero dziś. Pewnym pocieszeniem jest, że od razu wspiera go 9 banków: BZ WBK, Pekao, mBank, BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, Raiffeisen Polbank, Nest Bank, Getin Bank i T-Mobile Usługi Bankowe.

REKLAMA

Nadal jest jednak wiele polskich banków, które na wsparcie Apple Pay się nie zdecydowały. Część z nich, tak jak PKO BP, zapowiedziały wdrożenie do końca III kwartału wraz ze wsparciem kart Mastercard i VISA. Inne, jak Millenium, będą monitorować rynek. Są też takie banki jak ING Bank Śląski, które w odpowiedzi na pytania klientów zachęcają do wypróbowania BLIK-a.

Jaki bank wybrać, żeby mieć Apple Pay w Polsce?

Czytelnicy prosili o to w komentarzach, więc postanowiliśmy przyjrzeć się bankom oferującym w naszym kraju Apple Pay i porównać ich ofertę dla klientów indywidualnych. Sprawdziliśmy takie aspekty, jak:

 • koszt prowadzenia konta;
 • koszt karty do konta;
 • prowizja za wypłaty z bankomatów;
 • subkonto oszczędnościowe;
 • aplikacje mobilne;
 • rachunki walutowe;
 • przelewy natychmiastowe;
 • dostępność kart VISA/Mastercard.

Z przeglądu wynika, że oferty banków są do siebie… bardzo zbliżone. Wszyscy dostawcy usług proponują klientom rachunki walutowe i subkonta oszczędnościowe. Co prawda, oprocentowanie jest już zależne od danego typu konta, ale trudno wskazać tutaj jakiegoś jednoznacznego lidera.

Każdy bank oferuje aplikację mobilną, a ich jakość jest kwestią preferencji.

Wybierając bank, trzeba brać pod uwagę naprawdę wiele zmiennych, z których większość może mieć marginalne znaczenie dla dużej części klientów. Główne różnice, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to koszty prowadzenia konta, koszty karty oraz koszty wypłat z bankomatów - z sieci własnej banku oraz z innych.

Każdy bank oferuje też przelewy ekspresowe, chociaż te są zwykle płatne. Dla osób, które planują wizyty w oddziale, istotna może być lokalizacja najbliższego punktu, a tego obiektywnie nie sposób ocenić. Oceny banków wspierających Apple Pay w Polsce podjął się Michał Tabaka, nasz redakcyjny spec od finansów:

Moja ocena opiera się wyłącznie na tych wyróżniających opłatach. Największe oceny dałem tym bankom, w których klient o tabeli opłat może nie myśleć albo prawie nie myśleć. Najniższe lokaty przypadły w udziale zaś tym bankom, których klienci powinni mieć zawsze w portfelu ściągawkę albo kilka kolumn wykuć na pamięć.

Najlepsze banki do Apple Pay - ranking

1. Nest Bank

W przypadku lidera w zestawieniu, którym jest Nest Bank, prowadzenie rachunku oraz karta są darmowe. Nie ma też opłat za wypłaty z bankomatów. Można wykonywać w systemie bankowości Nest Bank szybkie przelewy do maksymalnie 5 tys. zł. Ich koszt to 1 zł dla klientów indywidualnych i 5 zł dla klientów firmowych. Dostępna karta: VISA.

2. Getin Bank

W przypadku Getin Bank jest bardzo podobnie jak w Nest Bank. Różnica jest taka, że bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta pod warunkiem, że klient dokona jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. W przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić 8 zł. Szybkie przelewy realizowane są poprzez PayU, a klienci mogą zamówić karty Mastercard i VISA.

3. BGŻ BNP Paribas

W przypadku tego banku nie ma opłat za prowadzenie konta i za kartę. Jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów, to na bezpłatne można liczyć w przypadku sieci Planet Cash i placówek BGŻ BNP. W pozostałych bankomatach opłata wnosi 5 zł. Szybkie przelewy kosztują w bankowości internetowej 0,55 proc. kwoty zlecenia (minimum 100 zł, maksimum 400 zł), a w oddziale 0,65 proc. tejże kwoty. BGŻ BNP Paribas wydaje karty Mastercard.

4. Pekao

Bank Pekao wprowadził jako pierwszy Apple Pay ściśle spięte z mobilną aplikacją, za to oczywiście ma ogromny plus. Pojawia się jednak kilka opłat, o których dobrze wiedzieć przed założeniem konta. Sam rachunek jest bezpłatny, ale już karta tylko pod warunkiem wykonania jednej transakcji w miesiącu - inaczej opłata wynosi 6 zł. Wypłaty z bankomatów są darmowe tylko w sieci własnej, a w pozostałych trzeba zapłacić 2 proc. od kwoty transakcji. Pekao wydaje karty Mastercard i VISA, ale uwaga! Apple Pay w tej instytucji wspiera wyłącznie karty Mastercard.

5. Raiffeisen Polbank

Za prowadzenie konta w Raiffeisen Polbank opłaty nie są pobierane. Karta jest darmowa pod warunkiem wykonania jednej transakcji bezgotówkowej miesięcznie, w przeciwnym razie trzeba zapłacić 3 zł. Pieniądze można wybierać za darmo z bankomatów Euronet i w placówkach banku, a w innych bankomatach koszt pobrania gotówki wynosi 6 zł. Dostępne są przelewy ekspresowe, a do konta można zamówić karty Mastercard i VISA.

6. BZ WBK

BZ WBK nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie konta, a opłaty za kartę w wysokości 5 zł można uniknąć, ale trzeba wykonać 5 transakcji w miesiącu. Bank oferuje bezpłatne bankomaty w ramach własnej sieci. Wypłaty z bankomatów Millenium kosztują 1 zł, a z PKO BP i pozostałych sieci - 5 zł. W tym przypadku pojawia się też opłata za prowadzenia konta oszczędnościowego, która wynosi 1 zł miesięcznie, a przelewy ekspresowe kosztują 0,5 zł. Dostępne są karty Mastercard oraz VISA.

7. mBank

Za prowadzenie konta nic się nie płaci, ale opłata za kartę wynosi 4 zł miesięcznie. Można jednak jej uniknąć, wykonując 5 transakcji w miesiącu. W przypadku wypłat z bankomatów sieci mBank, Euronet, Planet Cash i BZ WBK opłat nie ma przy wypłatach powyżej 100 zł. Poniżej tej kwoty wypłata kosztuje 1,3 zł. Za korzystanie z innych bankomatów trzeba jednorazowo zapłacić 7 zł. Można wykupić jednak pakiet za 5 zł miesięcznie, który pozwala na wypłaty z bankomatów z dowolnego banku. Przelewy ekspresowe kosztują 5 zł od zlecenia, a bank oferuje oba typy kart: Mastercard i VISA.

8. T-mobile Usługi Bankowe

Klienci tego banku również nie muszą martwić się o samo prowadzenie rachunku, ale by uniknąć opłaty trzeba wykonać transakcje bezgotówkowe na kwotę 200 zł. Za bankomaty nie płaci się przy trzech pierwszych wypłatach w miesiącu, a potem, niezależnie od sieci bankomatów, trzeba wydać 6 zł. Tyle samo, czyli 6 zł, kosztuje przelew natychmiastowy. Klienci mogą zamówić w T-Mobile Usługi Bankowe kart Mastercard.

9. Alior Bank

W przypadku Alior Banku większości opłat da się uniknąć, ale trzeba pamiętać o warunkach. Prowadzenie konta kosztuje 10 zł miesięcznie, chyba że mamy wpływy na konto powyżej 1500 zł na miesiąc. Karta kosztuje 5 zł, ale przy transakcjach na łączną kwotę 300 zł w miesiącu nie jest ona pobierana. Nieco gorzej wygląda sprawa z opłatami za wypłatę gotówki: w oddziałach banku wynoszą one 0,2 proc. kwoty (min. 1 zł), w sieci Planet Cash jest to 0,35 proc. kwoty (min. 1 zł), a w pozostałych bankomatach opłatę ustalono na poziomie 0,6 proc. kwoty (min. 1 zł). Za natychmiastowe przelewy płaci się 5 zł, a do konta można zamówić karty Mastercard i VISA.

Apple Pay

Mastercard i VISA w Apple Pay

Większość banków oferuje karty Mastercard i VISA, ale nie w każdym przypadku oba typy kart wydawanych przez banki są zgodne z usługą płatności Apple’a. W zdecydowanej większości obsługiwane są karty Mastercard, a VISA w zaledwie co trzecim.

Banki obsługujące karty Mastercard w Apple Pay:

 • BZ WBK;
 • Pekao;
 • mBank;
 • BGŻ BNP Paribas;
 • Alior Bank;
 • Raiffeisen Polbank;
 • Getin Bank;
 • T-Mobile Usługi Bankowe.

Obsługi kart Mastercard brakuje w Nest Banku, ale nic dziwnego, bo ten bank oferuje tylko karty VISA. Zasada jest prosta - jeśli bank ma Mastercardy i obsługuje Apple Pay, to karty powinny działać

Banki obsługujące karty VISA w Apple Pay:

 • BZ WBK;
 • mBank;
 • Nest Bank.

Oznacza to, że obsługi kart VISA zabrakło w bankach Pekao, Alior Banku, Raiffeisen Polbanku i Getin Banku, chociaż takie karty mają w swojej ofercie.

Wsparcie dla innych systemów płatności niż Apple Pay:

 • BZ WBK - Google Pay, Blik;
 • Pekao - Google Pay, Blik;
 • mBank - Google Pay, Blik;
 • BGŻ BNP Paribas - Google Pay, Blik;
 • Alior Bank - Google Pay, Blik;
 • Raiffeisen Polbank - Google Pay, Blik;
 • Nest Bank - Google Pay, Blik;
 • Getin Bank - Google Pay, Blik;
 • T-Mobile Usługi Bankowe - Google Pay, Blik.

W większości banków można skorzystać z wszystkich trzech usług.

W przypadku Google Pay wyłamało się Pekao, które z kolei jako jedyny bank pozwala skonfigurować Apple Pay bezpośrednio we własnej aplikacji na iOS-a o nazwie PeoPay. BLIK-a zabrakło też tylko u jednego dostawcy usług, którym jest niepobierający opłat za wypłaty z bankomatów Nest Bank.

Użytkownicy systemu Apple Pay, co prawda raczej nie będą zainteresowani Google Pay lub autorskim systemem płatności banku zgodnego z systemem Android. Zdarza się, że klienci korzystają z dwóch urządzeń z różnymi systemami, ale to nisza.

REKLAMA

Istotniejsze dla większości użytkowników będzie wsparcie dla BLIK-a. Przy zakupach sprawdza się dużo gorzej niż płatności zbliżeniowe, ale dzięki tej usłudze można ominąć opłaty za wypłaty pieniędzy z bankomatów w bankach, które je pobierają.

Współpraca: Michał Tabaka

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA