REKLAMA

Apple Pay dostępne w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym systemie płatności

Od dzisiaj (wtorek, 19 czerwca 2018 r.) płatności Apple Pay są dostępne w Polsce. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat płatności mobilnych Apple.

19.06.2018 04.25
Apple Pay w Polsce - lista banków, jak płacić, jaki iPhone?
REKLAMA
REKLAMA

Już w zeszłym roku informowaliśmy, że Apple Pay zmierza do naszego kraju. W kwietniu bieżącego roku potwierdziliśmy, że negocjacje Apple’a i banków są już na finiszu, a w maju sam Tim Cook zdradził, że usługa płatności zbliżeniowych ruszy w naszym kraju jeszcze w tym roku. Czas najwyższy - na debiut Apple Pay w Polsce czekaliśmy kilka lat.

Doszło do tego, że młodsza w skali globalnej usługi Google Pay (wcześniej Android Pay) dotarła nad Wisłę wcześniej, niż starsze rozwiązanie Apple’a. Na szczęście oczekiwanie klientów firmy z Cupertino dobiegło właśnie końca. Zgodnie z przewidywaniami właśnie dziś, pierwsze polskie banki zaczęły wspierać Apple Pay.

Apple Pay w Polsce - lista banków

Z początku była mowa o pięciu, ale na chwilę przed debiutem Apple Pay w Polsce wedle plotek usługa miała ruszyć jednocześnie aż w ośmiu polskich bankach. Wymieniane były: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Getin Bank, mBank, Nest Bank, Pekao, Raiffeisen Polbank.

Na tę chwilę możemy potwierdzić ze stuprocentową pewnością, że Apple Pay działa w:

 • BZ WBK,
 • Pekao,
 • mBank,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Alior Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Raiffeisen Polbank,
 • Nest Bank,
 • Getin Bank.

Mastercard poinformował na Twitterze, że wkrótce Apple Pay zostanie uruchomione również w PKO Banku Polskim.

Apple Pay w Polsce - jak to działa?

Usługa płatności Apple’a pozwala wykorzystać telefon zamiast karty płatniczej. Wystarczy zbliżyć urządzenie do terminalu, by zrealizować płatność za zakupy lub usługi. Przed zbliżeniem iPhone’a trzeba jednak wcześniej autoryzować płatność:

 • w przypadku iPhone’a 8 lub starszego należy przytrzymać palec na przycisku Home z Touch ID przed zbliżeniem do terminala.
 • posiadacze iPhone’a X muszą dwukrotnie wcisnąć przycisk blokady, potem zeskanować twarz z użyciem Face ID i dopiero zbliżyć telefon do terminala.
 • w przypadku zegarka Apple Watch wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i zbliżyć zegarek do terminala bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni.

W przypadku niektórych terminali może zajść konieczność potwierdzenia transakcji kodem PIN na terminalu (powinien zadziałać wtedy kod 0000).

Apple Pay w Polsce - lista banków, jak płacić, jaki iPhone?

W przypadku użytkowników, którzy mają przypisane do konta kilka różnych kart, mogą z wykorzystaniem powyższych metod zapłacić domyślną kartą. Aby zmienić aktywną kartę przed dokonaniem płatności, należy:

 • dwukrotnie wcisnąć przycisk blokady iPhone'a X, dotknąć karty na ekranie, wybrać inną, zbliżyć telefon do terminala;
 • zbliżyć starszego iPhone'a do terminala bez odblokowania, dotknąć karty na ekranie, wybrać inną, odblokować telefon;
 • dwukrotnie dotknąć przycisk boczny Apple Watcha, przesunąć palcem po ekranie i wybrać kartę .

Apple Pay to nie tylko płatności zbliżeniowe.

Apple Pay działa również w internecie jako usługa płatności online - podobnie do rozwiązań takich jak PayU czy PayPal. Płatności dostępne są też w ramach wybranych aplikacji.

Apple Pay w Polsce - lista banków, jak płacić, jaki iPhone?

W przyszłości może doczekamy się nawet możliwości wysyłania gotówki pomiędzy użytkownikami urządzeń Apple’a w ramach Apple Pay Cash, ale obecnie działa to tylko w Stanach Zjednoczonych.

Apple Pay w Polsce - kompatybilne urządzenia

Z usługi Apple Pay w sklepach mogą skorzystać wszyscy klienci Apple’a, którzy mają smartfon wyposażony w chip NFC. Są to telefony:

 • iPhone 6 i iPhone 6 Plus;
 • iPhone 6s i iPhone 6s Plus;
 • iPhone SE;
 • iPhone 7 i iPhone 7 Plus;
 • iPhone 8 i iPhone 8 Plus;
 • iPhone X.

Oprócz tego Apple Pay można użyć płacąc w sklepach, wykorzystując zegarki Apple Watch dowolnej generacji. Do płatności online i w ramach aplikacji można wykorzystać tablety:

 • iPad mini 3;
 • iPad mini 4;
 • iPad Air 2;
 • iPad (5 generacja);
 • iPad Pro.

W przypadku komputerów Mac potrzebny jest MacBook z Touch ID lub dowolny komputer Mac z 2012 roku lub nowszy wraz z telefonem lub zegarkiem kompatybilnym z Apple Pay do potwierdzania płatności.

Apple Pay w Polsce - konfiguracja

W celu skorzystania z Apple Pay trzeba mieć kompatybilne urządzenie oraz odpowiednią kartę płatniczą z banku, który podpisał umowę z Apple’em. Należy też zainstalować najnowszą wersję systemu operacyjnego oraz zalogować się na swoim urządzeniu do iCloud.

Kartę płatniczą dodaje się do Apple Pay na iPhone’ach w ramach aplikacji Wallet, która służy do przechowywania również kuponów zniżkowych, kart lojalnościowych, kart pokładowych itp. Po kliknięciu plusa w prawym górnym rogu i podaniu danych system przypisuje wybraną kartę do dane urządzenia. Można udać się też bezpośrednio do menu ustawień. Konieczna będzie weryfikacja poprzez aplikację lub kod SMS (sposoby weryfikacji różnią się w zależności od banku).

Dodanie karty do Apple Pay w zegarku wymaga udania się do aplikacji Watch na iPhonie oraz zakładki Mój zegarek. Tam należy odszukać ustawienia Wallet. Co ciekawe, po dodaniu karty w telefonie system sam zaproponuje powiadomieniem dodanie karty do zegarka. Nie trzeba wpisywać jeszcze raz danych karty poza trzycyfrowym kodem, ale trzeba potwierdzić ponownie dodanie jej kodem SMS lub bezpośrednio w aplikacji.

Na tabletach nie ma aplikacji Wallet, ale kartę można przypisać do Apple Pay w ustawieniach. Podobnie wygląda to w przypadku komputerów Mac z Touchbarem i Touch ID. Można zaznaczyć w ustawieniach aplikacji Wallet, żeby pozwoliła na płatności na komputerach Apple’a, co przyda się posiadaczom komputerów bez Touchbara.

Jak dowiedział się (i potwierdził) Spider's Web, klienci Pekao mogą obecnie jako jedyni przesłać prosto z aplikacji mobilnej (PeoPay) dane karty do Apple Pay. Dzięki zastosowaniu w aplikacji mobilnej specjalnych rozwiązań nowi klienci nie muszą czekać, aż dotrze do nich plastikowa karta płatnicza - wystarczy, że założą konto w Pekao, uruchomią PeoPay i prześlą dane do Apple Pay.

REKLAMA

Apple Pay w Polsce - gdzie można płacić iPhone’em?

W przypadku płatności zbliżeniowych Apple’a telefon symuluje zbliżeniową kartę płatniczą. Apple Pay, przynajmniej w teorii, powinno działać wszędzie tam, gdzie konkurencyjne Google Pay oraz karty zbliżeniowe. Terminale, które oficjalnie wspierają Apple Pay, oznaczone są konkretnymi ikonami, a ich wzór można podejrzeć na stronie Apple’a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA