REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Jak to jest w Polsce z tym zakładaniem firmy przez internet? Sprawdzamy

Chcesz zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG? Myślisz, że to skomplikowane i czeka cię papierologia? Nic z tych rzeczy. Nowość! Zrobisz to w parę minut, nie ruszając się z domu. Jednocześnie założysz konto. A wszystko na pewniaka, pod parasolem rządu - w PKO Banku Polskim.

01.02.2018
20:55
Jak to jest w Polsce z tym zakładaniem firmy przez internet? Sprawdzamy
REKLAMA
REKLAMA

Klienci PKO Banku Polskiego mogą już zarejestrować swoją firmę w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) przez bankowość elektroniczną iPKO. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku, opracowane wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

CEIDG funkcjonuje już siódmy rok. Ruch jest całkiem spory. Gorzej z realnym wzrostem zarejestrowanych tam podmiotów. Tylko wczoraj ponad 1450 działalności gospodarczych skorzystało z takiej opcji. Ale w blisko 2100 przypadkach zwyciężyła inna: zawieszenie działalności.

Logowanie w systemie CEIDG wymaga posiadania podpisu elektronicznego albo zalogowania się z Profilu Zaufanego. Nie od dzisiaj niektóre banki (np. Bank Zachodni WBK) udostępniają możliwość założenia przez swoje aplikacje Profilu Zaufanego. BOŚ Bank, Bank Millennium oraz Alior Bank już wcześniej wdrożyły możliwość logowania się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS z poziomu swoich systemów transakcyjnych. Inna możliwość to np. oddziały Idea Banku, gdzie możemy potwierdzić swoją tożsamość, aktywując tym samym swój Profil Zaufany.

Władza wspiera nowość na rynku

Parę dni temu ruszył, mocno wspierany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, serwis iPKO. Wystarczy wypełnić jeden wniosek, aby zarejestrować działalność gospodarczą i jednocześnie otworzyć rachunek firmowy.

Rozwiązanie pozwala na jednoczesną rejestrację firmy w CEiDG oraz otwarcie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim. Potwierdzenie rejestracji firmy i założenie rachunku następuje poprzez Profil Zaufany.

Po wypełnieniu wszystkich danych w podstawowym wniosku na ekranie wyświetli się podsumowanie formularza. Akceptacja wymusza na kliencie wprowadzenie kodu autoryzacyjnego. Kolejny krok to już jednoczesne podpisanie za pomocą Profilu Zaufanego wniosku o rejestrację firmy oraz o założenie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim.

Na podany w formularzu adres e-mail klient będzie otrzymywał powiadomienia o kolejnych etapach wypełniania wniosku, oraz wiadomości z CEIDG.

Trudno nie przyklasnąć. Chyba nie ma nikogo wśród nas, kto nigdy nie poczuł mało miłego uścisku biurokracji. W pierwszej kolejności widać las rąk właśnie przedsiębiorców, którzy toną w papierach. Każde usprawnienie tej drogi, zwłaszcza korzystając z dostępnych, nowoczesnych usprawnień, jest nie do przecenienia.

Jedno pytanie: co z innymi?

PKO Bank Polski ma mocne wsparcie rządu. I z tym wsparciem w ręku zaprasza do siebie nowych klientów, mrugając kokieteryjnie, że i konto i firmę u nich raz dwa zarejestrujesz. Zapytaliśmy Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, czy inne banki też mogą liczyć na wsparcie przy budowaniu autonomicznych serwisów.

A co z samymi zainteresowanymi? Niektórzy zamykają się w pokoju „Profil Zaufany” i nie zamierzają wychylać nosa na zewnątrz.

Inni stawiają na alternatywne rozwiązania.

REKLAMA

Ale są też tacy, którzy ze wsparciem rządu czy bez niego nie zamierzają zostawać w tyle.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA