1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Biznes
  5. Bankowość

Jak to jest w Polsce z tym zakładaniem firmy przez internet? Sprawdzamy

Chcesz zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG? Myślisz, że to skomplikowane i czeka cię papierologia? Nic z tych rzeczy. Nowość! Zrobisz to w parę minut, nie ruszając się z domu. Jednocześnie założysz konto. A wszystko na pewniaka, pod parasolem rządu - w PKO Banku Polskim.

Jak to jest w Polsce z tym zakładaniem firmy przez internet? Sprawdzamy
106 interakcji
dołącz do dyskusji

Klienci PKO Banku Polskiego mogą już zarejestrować swoją firmę w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) przez bankowość elektroniczną iPKO. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku, opracowane wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

CEIDG funkcjonuje już siódmy rok. Ruch jest całkiem spory. Gorzej z realnym wzrostem zarejestrowanych tam podmiotów. Tylko wczoraj ponad 1450 działalności gospodarczych skorzystało z takiej opcji. Ale w blisko 2100 przypadkach zwyciężyła inna: zawieszenie działalności.

Logowanie w systemie CEIDG wymaga posiadania podpisu elektronicznego albo zalogowania się z Profilu Zaufanego. Nie od dzisiaj niektóre banki (np. Bank Zachodni WBK) udostępniają możliwość założenia przez swoje aplikacje Profilu Zaufanego. BOŚ Bank, Bank Millennium oraz Alior Bank już wcześniej wdrożyły możliwość logowania się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS z poziomu swoich systemów transakcyjnych. Inna możliwość to np. oddziały Idea Banku, gdzie możemy potwierdzić swoją tożsamość, aktywując tym samym swój Profil Zaufany.

Władza wspiera nowość na rynku

Parę dni temu ruszył, mocno wspierany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, serwis iPKO. Wystarczy wypełnić jeden wniosek, aby zarejestrować działalność gospodarczą i jednocześnie otworzyć rachunek firmowy.

Rozwiązanie pozwala na jednoczesną rejestrację firmy w CEiDG oraz otwarcie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim. Potwierdzenie rejestracji firmy i założenie rachunku następuje poprzez Profil Zaufany.

Po wypełnieniu wszystkich danych w podstawowym wniosku na ekranie wyświetli się podsumowanie formularza. Akceptacja wymusza na kliencie wprowadzenie kodu autoryzacyjnego. Kolejny krok to już jednoczesne podpisanie za pomocą Profilu Zaufanego wniosku o rejestrację firmy oraz o założenie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim.

Na podany w formularzu adres e-mail klient będzie otrzymywał powiadomienia o kolejnych etapach wypełniania wniosku, oraz wiadomości z CEIDG.

Czas potrzebny do zarejestrowania działalności w CEIDG oraz otrzymania przez przedsiębiorcę numerów NIP i REGON nie powinien przekroczyć jednego dnia roboczego – informuje Departament Komunikacji Korporacyjnej PKO Bank Polski.

Trudno nie przyklasnąć. Chyba nie ma nikogo wśród nas, kto nigdy nie poczuł mało miłego uścisku biurokracji. W pierwszej kolejności widać las rąk właśnie przedsiębiorców, którzy toną w papierach. Każde usprawnienie tej drogi, zwłaszcza korzystając z dostępnych, nowoczesnych usprawnień, jest nie do przecenienia.

Jedno pytanie: co z innymi?

PKO Bank Polski ma mocne wsparcie rządu. I z tym wsparciem w ręku zaprasza do siebie nowych klientów, mrugając kokieteryjnie, że i konto i firmę u nich raz dwa zarejestrujesz. Zapytaliśmy Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, czy inne banki też mogą liczyć na wsparcie przy budowaniu autonomicznych serwisów.

Usługa rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG poprzez bankowość internetową została stworzona przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z myślą o wszystkich podmiotach chętnych do jej wykorzystania. Ministerstwo zachęca do szybkiej integracji z CEIDG.  Drugim w kolejności po PKO BP bankiem, który zamierza uruchomić usługę jest MBank. Zaawansowane prace rozpoczął również ING Bank Śląski. Ponadto, inne banki zostały również poinformowane o możliwości wdrożenia takiej usługi i coraz więcej zgłasza chęć swojego uczestnictwa. Informacja na temat nowej usługi w CEIDG została również przekazana do Związku Banków Polskich - informuje Marta Arendt z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

A co z samymi zainteresowanymi? Niektórzy zamykają się w pokoju „Profil Zaufany” i nie zamierzają wychylać nosa na zewnątrz.

Bank udostępnia Profil zaufany, przez który można zarejestrować firmę w CEiDG, na razie nie planujemy innego podejścia – stawia sprawę jasno Ewa Krawczyk z biura prasowego Bank Zachodni WBK.

Inni stawiają na alternatywne rozwiązania.

Będziemy oczywiście bacznie obserwować sytuację na rynku i stosownie do niej reagować, choć należy zakładać, że taki projekt byłby dość pracochłonny, a bank obecnie koncentruje się na wdrażaniu innych rozwiązań oczekiwanych przez klientów – mówi Marcin Jedliński, rzecznik prasowy Raiffeisen Polbank.

Ale są też tacy, którzy ze wsparciem rządu czy bez niego nie zamierzają zostawać w tyle.

mBank pracuje nad takim rozwiązaniem. Już w lutym przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować firmę za pośrednictwem mBanku – przyznaje Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego.

Od ubiegłego roku nasi klienci już korzystają ze zdalnego otwierania firm poprzez profil zaufany. Kolejnym naturalnym i upraszczającym cały proces krokiem jest złożenie wniosku o założenie firmy z poziomu bankowości elektronicznej, który planujemy udostępnić jeszcze w tym roku.Poza formularzem założenia działalności dla nowopowstających firm, pracujemy również nad funkcjonalnościami, które do tej pory były dostępne jedynie za pośrednictwem CEiDG, a z których mogą korzystać już istniejące firmy. Prowadzimy też rozmowy z Ministerstwem o tym rozwiązaniu - powiedziała nam Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego ING Bank Śląski.