REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Oto pierwsze laptopy z procesorami Snapdragon i systemem Windows 10

Podczas konferencji Qualcomm Snapdragon Summit oficjalnie zaprezentowane zostały pierwsze laptopy z procesorami Snapdragon oraz systemem Windows 10.

06.12.2017
11:54
Oto pierwsze laptopy z procesorami Snapdragon. Wypuściły je Asus i HP
REKLAMA
REKLAMA

Wyposażono je w procesory Qualcomm Snapdragon 835 oraz system operacyjny Windows 10 S. Nie mamy więc do czynienia z pełnoprawnym laptopem, a jego okrojoną wersją, obsługującą wyłącznie aplikacje ze Sklepu Windows. Ot, taki Windows RT, ale w wersji dostosowanej do 2017 roku. Na szczęście istnieje opcja uaktualnienia systemu do Windowsa 10 Pro, jednak zapewne będzie ona dodatkowo płatna.

Co wiemy o laptopach z układami Qualcomma?

Niestety, zgodnie z przewidywaniami, wydajność tego typu PC-tów nie będzie szczególnie wysoka. Pod względem czystej mocy mobilne układy Qualcomma nie mogą konkurować z procesorami produkcji Intela. Maszyny takie będą jednak górować nad klasycznymi laptopami pod względem energooszczędności. Ta przełoży się na bardzo długi czas pracy bez ładowania, wynoszący 20-22 godziny.

laptopy z procesorami Snapdragon i systemem Windows class="wp-image-641085"

Powyższy czas pracy obejmuje stałe połączenie z siecią, ponieważ nowe laptopy wyposażono w modemy Qualcomm X16 LTE. Radzę podchodzić do tych doniesień ze sporą rezerwą, ale nawet jeżeli informacje te są podkolorowane, realny czas pracy tych komputerów na jednym ładowaniu powinien wynosić kilkanaście godzin. Wspomniany modem LTE obsługuje agregację czterech pasm LTE i pozwala na osiągniecie przepustowości równej 1 Gbps.

Jakie laptopy z procesorami Snapdragon zaprezentowano?

Najwięcej szczegółów poznaliśmy na temat modelu Asus NovaGo. Jego sercem jest procesor Qualcomm Snapdragon 835, współpracujący z 4-8 GB RAM oraz 64-128 GB pamięci flash w standardzie UFS 2.0. Sprzęt ma też 13,3-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, moduł WiFi 802.11ac, dwa pełnowymiarowe porty USB 3.1, czytnik kart pamięci, wyjście słuchawkowe oraz wyjście HDMI. Pojemność akumulatora to 52 Wh.

Jego masa wynosi 1,39 kg, zaś komputer ma budowę konwertowalną. Bardzo przypomina Asusa ZenBook Flip UX360, którego prywatnie używam. Asus NovaGo ma kosztować 599 dol., co powinno przełożyć się w Polsce na koszt zakupu wynoszący około 2600 zł. Kwota ta nie jest przesadnie wygórowana, ale za kilkaset złotych więcej można kupić identycznie wyglądającego i działającego PC-ta z szybszymi podzespołami oraz domyślnie preinstalowanym pełnoprawnym systemem Windows.

 class="wp-image-641088"

Drugi zaprezentowany sprzęt to HP Envy x2 Tablet. Wyposażono go w 12,3-calowy wyświetlacz, maksymalnie 256 GB pamięci wewnętrznej, mniej portów, zaś jego budowa przypomina komputery Surface. Model ten ma świetnie współpracować z rysikiem i technologią Windows Ink. Cała reszta specyfikacji jest identyczna jak w modelu Asusa.

Wybrać komputer z Intelem czy Qualcommem?

REKLAMA

Sprzęt z procesorem Intela nie będzie miał wbudowanego modemu LTE, a jego czas pracy będzie krótszy. Będzie też nieco droższy od swojego odpowiednika ze Snapdragonem. Mogę jednak zapłacić tę cenę i wybrać model oparty na sprawdzonej platformie. Takiej, która na pewno utrzyma się na rynku przez co najmniej kilka lat.

Obawiam się bowiem, że komputery z procesorami Qualcomma oraz systemem Windows mogą nie zdobyć dużej popularności i niebawem staną się rynkową ciekawostką, o której za jakiś czas wszyscy zapomnimy. Sam życzę im jak najlepiej, ale cały czas w mojej pamięci żyje wspomnienie niewypału, jakim był Windows RT. Mam jednak nadzieję, że moje przeczucia będą błędne, a Intel i AMD zyskają dodatkowego konkurenta na rynku PC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA