REKLAMA

Jeśli chcesz nauczyć się montażu filmów, zacznij od tego... czterogodzinnego wideo. Serio

Takie perełki zdarzają się naprawdę rzadko. Powstał czterogodzinny tutorial, po którym z powodzeniem będziesz mógł montować filmy.

13.11.2017 09.42
Jeśli chcesz się nauczyć montażu filmów, sprawdź ten tutorial
REKLAMA

Duże programy do montażu filmów, takie jak Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve, czy Final Cut Pro X, mogą przerażać stopniem skomplikowania interfejsu. Po jakimś czasie okazuje się, że są to bardzo wygodne rozwiązania, ale pierwsze chwile w programie zawsze są przytłaczające.

REKLAMA

Jeżeli chcesz nauczyć się montowania filmów, ale nie wiesz jak zacząć, ten czterogodzinny poradnik może być najlepszym źródłem wiedzy.

Taran Van Hemert, operator i montażysta w Linus Media Group, stworzył jedyny w swoim rodzaju tutorial, w którym uczy techniki montażu filmów. Nie jest to kolejny film z cyklu „speedediting”, a pełen tutorial, stworzony na przykładzie własnego, pełnego montażu. Autor wyjaśnia każdą kolejną czynność i tłumaczy, jak korzystać z narzędzi zawartych w programie.

Na ekranie podczas edycji widzimy nakładkę pokazującą skróty klawiszowe, z których korzysta montażysta. Każdy skrót jest opisany, więc mamy całkowity podgląd na to, co robi autor.

Twórca materiału twierdzi, że film jest skierowany do osób średniozaawansowanych, które mają już opanowane podstawy, ale chcą poprawić swoje umiejętności. Całość jest jednak tak zgrabnie tłumaczona, że z tutorialem powinni sobie poradzić nawet zupełni amatorzy.

To już druga wersja rozbudowanego tutoriala.

Ten sam autor rok wcześniej przygotował trzygodzinny film uczący montażu. Nagranie zostało bardzo dobrze przyjęte, a w komentarzach praktycznie nie ma negatywnych opinii.

Pojawiły się nawet komentarze typu: „nie sądzę, żebym kiedykolwiek w ciągu trzech godzin nauczył się o czymś więcej, niż nauczyłem się o montażu z tego filmu”.

I choć tutorial jest zrealizowany w Premiere Pro, to warto go obejrzeć, nawet jeśli montujesz w innych programach.

Taran Van Hemert montuje w Adobe Premiere Pro, ale nie myślcie o tutorialu jak o samouczku tego konkretnego programu. Autor pokazuje cały proces montażu od A do Z, a ten zawsze przebiega podobnie. W każdym programie montażysta staje przed podobnymi problemami, które musi rozwiązać.

REKLAMA

Nawet zestawy narzędzi we wszystkich programach są bardzo podobne. Różnią się ikonki i skróty klawiszowe - cięcie materiału w Premiere Pro to klawisz „c” (od cut), podczas gdy w Final Cut jest to klawisz „b” (od blade) - ale wiemy, że w obu przypadkach chodzi o to samo narzędzie.

Na koniec istotna (dla niektórych) uwaga - film jest w języku angielskim. Dlaczego w takim razie o nim piszę? Chociażby z uwagi na fakt, że interfejsy wszystkich dużych programów do edycji filmów również są w języku angielskim. Jeżeli znasz ten język na tyle, żeby poradzić sobie z obsługą programu, prawdopodobnie zrozumiesz też tutorial.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA