Tech  / News

Google stawia na VR i AR. Nowości w Daydream i Project Tango robią wrażenie

Od czasu, gdy rok temu Google zapowiedziało swoją nową platformę do wirtualnej rzeczywistości: Google Daydream, nie widzieliśmy zbyt wielu postępów w tym temacie. Na tegorocznym Google I/O zapowiedziano właśnie, że ten stan rzeczy już wkrótce ulegnie zmianie. Nowości pojawią się też w rozszerzonej rzeczywistości na Androidzie.

Szczególnie ważne moim zdaniem było ogłoszenie partnerów nowych projektów związanych z AR i VR oraz producentów, których telefony jako pierwsze otrzymają certyfikat Google Daydream.

Pierwsze telefony, które otrzymają certyfikat Google Daydream to LG G6, Samsung Galaxy S8 oraz Samsung Galaxy S8+.

google ar vr

Od dawna zakładaliśmy, że flagowce LG i Samsunga poradzą sobie z wymaganiami sprzętowymi platformy Google Daydream. Teraz zostało to potwierdzone oficjalnie przez Google. LG G6 stał się zatem jeszcze lepszym telefonem, a oba flagowce Samsunga otrzymały właśnie status najlepszych telefonów do zabawy z VR. Dlaczego zapytacie? Przypominam, że oprócz Google Daydream, które dopiero pojawi się na S8, oba telefony Samsunga oferują dostęp do platformy VR tworzonej przy współpracy Samsunga z Oculusem. Tym samym każdy użytkownik Galaxy S8 i Galaxy S8+ otrzyma dostęp do dwóch najlepszych, mobilnych platform VR.

Oprócz tego pojawi się niezależny headset Daydream VR stworzony przy współpracy z HTC i Lenovo.

Jeśli w tym roku nie planowaliście wymieniać telefonu, jednak nadal marzy wam się dostęp do platformy Daydream, Google o was pomyślało. W tym celu, firma z Mountain View zapowiedziała niezależne gogle VR, które do działania nie będą potrzebowały żadnego smartfona w środku. Ich specyfikacja techniczna na razie pozostaje tajemnicą, wiemy jednak, że do współpracy nad tym projektem Google zaprosiło - na początek - HTC i Lenovo. To świetny ruch, tajwański producent sprzętu ma już na swoim koncie gogle HTC Vive, oferujące dostęp do VR na platformie PC. HTC Vive powstały przy ścisłej współpracy z firmą Valve, więc Google z pewnością wiele skorzysta na tej "spółce".

Za referencyjny projekt nowych gogli Daydream odpowiada Qualcomm.

Project Tango we współpracy z Google Lens.

Google nie zapomniało też o rozszerzonej rzeczywistości, nad której ulepszeniem współpracuje z firmą Lenovo. Do portfolio urządzeń z Google Tango na pokładzie dołączy w tym roku smartfon Asusa, który - jak widać - jest dużo mniejszy od uprzedniego Lenovo Phab 2 Pro. Na dzisiejszej konferencji Google I/O zobaczyliśmy nowe możliwości Projektu Tango. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia system VPS (Visual Positioning Service), czyli system pozycjonowania wizualnego. O co chodzi? Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do dużego supermarketu, albo składu budowlanego i chcecie szybko kupić jakąś drobną rzecz, która jest wam potrzebna natychmiast.

Zamiast biegać w poszukiwaniu jednego z pracowników sklepu, zakładając że został on wcześniej zmapowany przez algorytmy Google, wystarczy uruchomić Google Lens i podać nazwę poszukiwanego produktu. Resztą zajmą się sieci neuronowe Google. Najpierw ustalą naszą aktualną pozycję w sklepie na podstawie obrazu przekazywanego z aparatu naszego smartfona, potem opracują dla nas najkrótszą trasę, która zaprowadzi nas do półki z rzeczonym produktem. I tyle.

Google chce też, aby rozszerzona rzeczywistość zaczęła być stosowana przez nauczycieli. W tym celu firma z Mountain View dodała nowe funkcje, wykorzystujące AR, do swojej aplikacji Google Expeditions. W skrócie chodzi o to, żeby dzięki rozszerzonej rzeczywistości nauczyciele mieli możliwość prowadzenia interaktywnych, a przez co bardziej angażujących lekcji. Wyobraźcie sobie całą klasę wyposażoną w smartfony, która chodzi sobie dookoła ogromnego anatomicznego modelu człowieka. Albo lekcję o wulkanach, podczas której każdy uczeń może obserwować procesy zachodzące w ich wnętrzu na ekranie swojego telefonu.

Mam tylko nadzieję, że na urzeczywistnienie się zapowiedzianych dzisiaj projektów nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst