REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Trzech producentów uważa, że będziesz chciał rozmawiać z telewizorem. Będziesz?

Głosowi asystenci zmierzają pod strzechy. Jak na razie wiąże się je przede wszystkim ze smartfonami i dedykowanymi głośnikami, ale tak naprawdę Alexa wcale nie musi być uwiązana do tych sprzętów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z jej możliwości za pośrednictwem telewizora.

04.01.2017
19:09
reklamy w amazon echo
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż Mark Zuckerberg programuje w wolnym czasie swojego Jarvisa, a Siri debiutowało lata temu, to dopiero od niedawna zbiór algorytmów porozumiewający się z użytkownikami za pośrednictwem interfejsu głosowego stał się czymś faktycznie użytecznym.

Amazon w zeszłym roku pokazał, jak powinien wyglądać asystent głosowy przyszłości.

Co prawda głośniki Amazon Echo i asystent Alexa to nada rozwiązanie przypominające bardziej koncept niż gotowy produkt, tak nie ma wątpliwości, że sztuczną inteligencją zamkniętą w głośnikach zachłysnęło się naprawdę wielu producentów. Dowodem na to są chociażby trwające właśnie targi CES 2017.

Amazon w przeciwieństwie do Apple'a i Google nie dba przesadnie o to, by Alexa była przywiązana do sprzętu konkretnej firmy i stawia na otwartość. Już teraz wiemy, że głośniki Amazon Echo to tylko jeden z punktów, w którym będzie można w przyszłości prowadzić konwersację z Alexą.

Alexa trafia do telewizorów.

Producenci będą mogli wykorzystywać Alexę w swoich produktach. Nie będą to wyłącznie klony głośnika Amazon Echo. Jedną z kategorii sprzętów zintegrowanych z asystentem Amazonu będą telewizory. Na start zajmą się ich produkcją trzy marki:

  • Westinghouse;
  • Seiki;
  • Element.

Nie są to może znani nad Wisłą giganci, ale te trzy chińskie marki - które kontroluje Tongfang - dostarczą na rynek telewizory o rozdzielczości 4K o przekątnych od 43 do 65 cali. Urządzenia będą korzystały z interfejsu Fire TV.

Każdy telewizor będzie można obsługiwać głosowo z wykorzystaniem asystenta Alexa. Zapowiada się na podobne rozwiązanie, na jakie zdecydowało się Apple w swoim Apple TV, gdzie wykorzystując pilot można wydawać urządzeniu komendy dzięki Siri.

Widzę w przypadku tego rozwiązania tylko jeden problem, który trapi wszystkie platformy Smart TV.

REKLAMA

Podzespoły w telewizorach, a tym samym dostępne na nie oprogramowanie, starzeje się znacznie szybciej niż ekrany wyświetlające treści. Znacznie sensowniejsze wydają się systemy Smart TV zamknięte w ramach set-top boksów, ale producenci nie chcą odejść od montowania ich bezpośrednio w telewizorze.

Amazon w tym momencie chce jednak połączyć oba podejścia. Oprócz telewizorów z oprogramowaniem Fire TV produkowanych przez partnerów, które będą sprzedawane bezpośrednio przez Amazon, firma Jeffa Bezosa oferuje przecież własne set-top boksy i nic nie stoi na przeszkodzie, by Alexa żyła w obu sprzętach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA