REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wyszukiwanie gier i aplikacji w Google Play nigdy nie było łatwiejsze

Do sklepu z aplikacjami na Androida trafił nowy mechanizm. Sugestie w Google Play mogą znacznie ułatwić odnajdywanie przydatnych aplikacji.

12.12.2016
16:19
Sugestie w Google Play
REKLAMA
REKLAMA

Niepojęte dla mnie jest, że Google nie poradziło sobie z algorytmami wyszukiwarki w swoim własnym sklepie z aplikacjami. Jak to możliwe, że deweloperzy pogrywają sobie z twórcami największej wyszukiwarki świata na jego własnym podwórku?

Nie raz się zdarzało, że konkretnego programu nie mogłem odszukać wpisując jego dokładną nazwę.

Dziś sytuacja jest już nieco lepsza, ale i tak często w wynikach trafiałem na mnóstwo śmieci, które w ogóle nie powinny trafić do Google Play.

Plagą są poradniki, których jedynym zadaniem jest nakłonienie nieuważnego użytkownika do pobrania takiej aplikacji zamiast pozycji, której faktycznie szukał.

Sugestie Google Play mogą być odpowiedzią na ten problem.

Nowe sugestie w Google Play działają nieco inaczej, niż lista podpowiedzi obecna już wcześniej. W nowej wersji Google Play pojawiła się nowość w postaci paska z frazami, które mogą uzupełnić hasło wyszukiwania wpisane przez użytkownika.

W nowej wersji Google Play pod wpisanym hasłem pojawi się kilka podpowiedzi umieszczonych w poziomie, które mogą nakierować użytkownika na program, który spełni jego oczekiwania. Podpowiedzi mają zielone tło, które sugeruje, by je kliknąć.

Podpowiedzi i sugestie w Google Play  class="wp-image-533804"
Podpowiedzi i sugestie w Google Play - źródło: androidpolice.com

To nie pierwsze miejsce, gdzie Google wykorzystuje podobny interfejs. Jak zauważa serwis Android Police, bliźniaczy szablon podpowiedzi można znaleźć w wyszukiwarce obrazów Google'a. Jak na razie zresztą wygląda to na eksperyment.

Sugestie w Google Play nie są jeszcze widoczne u wszystkich użytkowników.

REKLAMA

Możliwe, że to jedna z funkcji, którą Google testuje na małej grupie odbiorców. Jak na razie gigant nie wspomina o niej oficjalnie w changelogu aplikacji Google Play. Niewykluczone, że trafi do wszystkich w bliżej nieokreślonej przyszłości lub... zostanie wycięta w jednej z kolejnych aktualizacji, jeśli się nie sprawdzi.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wyszukiwarka aplikacji w Google Play wymaga usprawnień. Deweloperzy kombinują jak mogą, by to ich programy wskoczyły na wyższą pozycję na listach wyszukiwania, ale jako użytkownik zamiast pobrać aplikację niedopasowaną do wpisanej frazy zaczynam unikać jej szerokim łukiem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA