REKLAMA

HTC przestało tonąć i to zanim smartfony Pixel trafiły do sprzedaży

HTC to firma, która uparcie nie chce zbankrutować. Chociaż z liczącego się gracza na rynku mobilnym stała się de facto zaledwie podwykonawcą nowych Pixeli, to w ostatnim okresie poprawiła swoje wyniki finansowe.

07.10.2016 07.45
HTC Pixel HTC wyniki
REKLAMA
REKLAMA

Do firmy HTC mam olbrzymi sentyment. Lata temu, gdy wybierałem swojego pierwszego smartfona z Androidem, zdecydowałem się na HTC Wildfire, a nie konkurującego z nim Samsunga. Przez lata używałem produktów tej firmy i byłem z nich bardzo zadowolony.

Niestety rynek nie docenił kolejnych modeli HTC i nakładki Sense, a firma popadła w tarapaty.

Producent, który stworzył pierwszy smartfon z Androidem (HTC Dream znany też jako G1) i pierwszy smartfon z rodziny Nexus (Nexus One, który miał wiele wspólnego z pierwszym HTC Desire), a także nieśmiertelny telefon HTC HD2, podupadł. Złożyło się na to wiele czynników, a firmę z piedestału zrzucił Samsung.

Telefon dla Facebooka o nazwie HTC First, średniopółkowce z rodziny Desire, kolejne odsłony HTC One, najnowszy HTC 10 i tablet Nexus 9 nie zdobyły uznania masowego odbiorcy. Powiewem świeżości są natomiast gogle HTC Vive przygotowane wraz z Valve i oczywiście zaprezentowane niedawno Pixel i Pixel XL.

HTC, nad którym wiele osób już paliło świeczkę, nie daje o sobie zapomnieć.

Za wcześnie by wyrokować, czy gogle HTC Vive będą w stanie utrzymać na nogach słaniającego się i kurczącego giganta, ale z pewnością pod kątem wizerunkowym HTC sporo zyskało promując produkt zupełnie niezwiązany z branżą telekomunikacyjną. Rynek wirtualnej rzeczywistości jest jednak dopiero w powijakach.

Smutne jest też to, że HTC z wiodącego producenta telefonów stało się teraz… podwykonawcą. Chociaż nadal wydaje swoje urządzenia, to największą szansę na dotarcie do klientów ma poprzez Google’a, który - jak wskazują szacunki - może sprzedać od 3 do 4 mln telefonów Pixel wyprodukowanych przez HTC.

Przyszłość HTC nie rysuje się już w czarnych barwach, a co najwyżej w ciemnoszarych.

Na to, jak Pixel i Pixel XL wpłyną na finanse HTC, musimy jeszcze poczekać, ale już teraz firma chwali się wynikami finansowymi wypracowanymi jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem współpracy z firmą Google (aczkolwiek możliwe, że już teraz to pieniądze Google’a pozwoliły firmie poprawić wyniki).

Trzeci kwartał 2016 roku HTC zamknęło z wynikiem finansowym 22,2 mld NTD (NTD - nowy tajwański dolar). To daje 18 proc. przyrostu w odniesieniu do poprzedniego kwartału, a rok do roku wzrost wyniósł 4 proc. - niewiele, ale przynajmniej nie są to spadki.

REKLAMA

HTC chwali się, że wrzesień 2016 był pierwszym miesiącem od ponad roku, w którym firma wykazała wzrosty rok do roku - o 31 proc. Ostatnio mogła pochwalić się tym w… marcu 2015. Wrześniowy dochód to 9,33 mld NTD.

Na wyniki finansowe rzuca nieco cienia natomiast to, że dochód HTC z okresu od stycznia do września 2016 roku to natomiast 55,91 mld NTD, chociaż w analogicznym okresie rok temu było to 95,53 mld NTD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA