1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech

Ponoć to ma być hit. Kamera do Facebooka, którą przyczepisz sobie do głowy

Według Marka Zuckerberga ten rok będzie rokiem streamingu wideo na żywo. Jednak transmisja z telefonu może być kłopotliwa i na dłuższą metę niewygodna. A gdyby przeczepić sobie kamerę obok głowy, np. na okulary?

Vyoocam - kamera do Facebooka przyczepiana do głowy
103 interakcji
dołącz do dyskusji

O Vyoocam w skrócie:

  • Montowana do okularów kamerka do streamowania wideo na żywo w FullHD
  • Po podłączeniu do Wi-Fi streamowanie wideo następuje po naciśnięciu jednego przycisku
  • Lekka (mniej niż 80 g), niewielka (10,5 x 2,2 x 2,4 cm), można nosić w kieszeni
  • Działa na każdym systemie (również jako opcja wyboru trzeciej kamery - po tylnej i przedniej)
  • Możliwość zapisywania materiału na telefonie
Vyoocam

Od kilku dni na Facebooku co chwila dostaję powiadomienie, że ktoś z siatki moich znajomych transmituje coś na żywo. Ma to zapewne związek z tym, że w końcu opcja streamowania trafiła na Androida, który jest w naszym kraju znacznie popularniejszy niż iOS.

Niestety osoba, która transmituje dane wydarzenie jest praktycznie z niego wyłączona. Jako operator kamery musi nie tylko stać, obserwować i komentować, ale także dbać o jakość nagrania. A gdyby tak kamerę przyczepić sobie obok głowy?

Takie rozwiązanie problemu przyszło do głowy twórcom Vyoocam, którzy stali się jednymi z czwórki zwycięzców krakowskiego akceleratora hub:raum, założonego przez Deutsche Telekom przed trzema laty. Przy tej okazji miałem sposobność porozmawiać z CEO tego chorwackiego startupu Vedranem Vukmanem.

Vyoocam 2

Karol Kopańko, Spider's Web: Choć streaming robi prawdziwą furorę na Facebooku, to zdaje się, ze wy celujecie bardziej w klienta biznesowego.

Vedran Vukman, Vyoocam: Kluczowa jest tu teleprezencja, można np. zamontować kamerę na okularach pracownika, np. lekarza i obserwować, jak wykonuje operację. Dzięki temu w razie potrzeby konsultacji, nie trzeba do niego jechać, tylko włączyć streaming. Nie ignorujemy jednak rynku konsumenckiego. Live streaming będzie jego przyszłością w miarę jak będą taniały pakiety danych.

Ale dlaczego miałbym kupić do tego dodatkowy sprzęt zamiast korzystania z samego telefonu?

Po to, aby mieć wolne ręce. To ważne kiedy chcesz się zaangażować w jakieś wydarzenie. Dodatkowo kiedy tylko skonfigurujesz Vyoocam, to kamera sama będzie transmitowała dane po Wi-Fi, a ty będziesz mógł odpalić dowolną aplikację na telefonie. Kamera nie wyczerpie ci baterii w smartfonie, bo całe kodowanie ma miejsce wewnątrz niej.

Był kiedyś podobny projekt – nazywał się Google Glass. Przepadł na rynku konsumenckim, ale ponoć znajdzie swoją niszę w biznesie, np. w szpitalach, czy na budowie.

Nasi konkurenci też bazują na takich okularach z kamerą, które zakłada się na głowę, co jest niewygodne, mało uniwersalne i drogie. Vyoocam można odpiąć i włożyć do kieszeni w każdym momencie.

Jesteśmy w akceleratorze Deutsche Telecom, więc musisz mieć pomysł na współpracę z telekomami.

Oczywiście. Operatorzy nie zarabiają już kroci na rozmowach i SMS-ach, bo większość komunikacji przejął internet. Co jeszcze pozostało im do sprzedaży? Transfer danych! A do czego potrzeba najwięcej danych? Oczywiście do wideo. Dlatego nasze partnerstwo z telekomami pomoże im sprzedać więcej transferu danych. W przypadku Deutsche Telecom mówimy o 150 mln użytkowników.

A kiedy Vyoocam będzie można kupić?

Chcemy ją skończyć do końca roku i być może wprowadzić bardziej zaawansowaną wersję.W przyszłości chcielibyśmy się stać kimś takim jak GoPro, dla kamer sportowych - urządzeniem zapewniającym najwyższą jakość.

Czy Vyoocam rzeczywiście ma szansę na podbicie salonów T-mobile?

Jesteśmy zainteresowani tym, aby tworzyć dookoła użytkownika aktywny ecosystem usług i odpowiadać na jego potrzeby. Przenośna kamerka, działająca również z dowolnym telefonem doskonale wpisuje się także w naszą główną misję – life is for sharing - mówi Jakub Probola, lider hub:raum Kraków.

PS Jeśli zaciekawiła cię tematyka startupów, to już niedługo w Krakowie startuje ciekawa impreza poświęcona gospodarce innowacji Impact 16 4.0 Economy, na którą można się zarejestrować za darmo. Wśród prelegentów m.in. Jakub Probola z hub:raum.