REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Fiber Live Show, czyli przyszłość światłowodów i pokaz siły Orange - relacja Spider's Web

Orange chwali się światłowodem i udowadnia, że to technologia przyszłości. Podczas wydarzeniu o nazwie Fiber Live Show prezes Orange Polska poinformował o planach na przyszłość i chwalił się liczbami.

22.06.2016
14:00
Fiber Live Show - Orange chwali się siecią światłowodową
REKLAMA
REKLAMA

Zakończyła się właśnie część konferencji Fiber Live Show przeznaczona dla przedstawicieli mediów. Spotkanie odbyło się w warszawskiej hali EXPO, a wziął w nim udział Jean-François Fallachera, czyli prezes Orange Polska. Obok niego na temat nowości w Orange wypowiadało się grono ekspertów.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502845"

Przedstawiciele Orange starali się podczas spotkania odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania.

  • Jakie możliwości daje ultraszybki internet jego użytkownikom?
  • Jak internet światłowodowy zmieni codzienne życie Polaków?
  • Jakie nowe możliwości przed nimi otworzy?

To zresztą nie wszystkie kwestie, jakie poruszono podczas prezentacji. Spotkanie zaczęło się od stwierdzenia, że “wszyscy jesteśmy internautami” i to jest bezapelacyjnie prawda. Internet to już nie jest zachcianka bogatych, to narzędzie z którym zaznajomiony powinien być każdy z nas.

Pierwszym gościem na Fiber Live Show był ekonomista i absolwent Harvardu - Paweł Dobrowolski. Zaczął opowiadać o tym, jak komunikacja i łączność pomaga w biznesie. Nawet stare branże wykorzystują nowe technologie - nawet dostawcy stali wiedzą, że bez wykorzystania internetu znikną z rynku. Nawet farmer w Afryce wykorzystuje internet mobilny - dzięki temu nie jedzie na targ na darmo, gdy nie ma popytu.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502842"

Drugim gościem była Łucja Krzyżanowska z Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Prowadząca spotkanie pytała Łucję Krzyżanowską o wpływ internetu światłowodowego na gospodarkę. Ta potwierdziła, że będzie on istotny. Inwestycja Orange w wysokości ponad 2 mld zł w trzech czwartych ma być przeznaczona na zakup produktów i usług w polskich firmach.

Drugi rodzaj wpływu inwestycji Orange na gospodarkę to możliwości jakie daje światłowód samym przedsiębiorcom. Przewiduje się, że doprowadzi to do wzrostu 0,6 pkt proc. PKB - już w przeszłości przy podwojeniu prędkości internetu widać było wzrost 0,3 pkt proc.

Istotnym tematem była też walka z wykluczeniem cyfrowym. Dzisiaj dotyczy to głównie osób starszych w wielu 65+, ale i tak odsetek użytkowników w tym wieku stale rośnie. Rozwój internetu to też potencjał dla kobiet, które wracają na rynek pracy po urlopie macierzyńskim.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502843"

Trzecią osobą, która mówiła na temat rozwoju sieci, była Natalia Hatalska.

Na samym wstępie padło pytanie o fenomeny cewebrytów, czyli osób zdobywających popularność w sieci, a nie w tradycyjnych mediach. Hatalska potwierdziła istnienie takiego zjawiska, a na potwierdzenie przywołała ostatni internetowy fenomen.

Kobieta w masce Wookiego z Gwiezdnych wojen stała się hitem internetu, a w rezultacie viralowego rozejścia się swojego wideo dostała własną figurkę o nazwie Chewbacca Mom i spotkała się z Markiem Zuckerbergiem. Natalia Hatalska przypomniała w tym miejscu swoje predykcje z 2011 roku, kiedy to wysnuła tezę, że dzielenie się w czasie rzeczywistym informacjami z innymi ludźmi będzie na porządku dziennym.

Tak się stało, bo jak wynika z badania Yahoo aż 30 proc. internautów czuje się twórcami. Rosnąca popularność takich narzędzi jak Periscope i Facebook Live Video potwierdza to, że mamy jako społeczeństwo potrzebę stałego nadawania swojego życia.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502840"

Internet między innymi dzięki takim serwisom jak wspomniany podczas konferencji Snapchat żyje tym co tu i teraz.

Prowadząca spotkanie poprosiła Natalię Hatalską by pokusiła się o przewidzenie, jak internet zmieni się w przyszłości. Odpowiedzią było to, że trzeba przeanalizować przeszłość, z czego ma wynikać, że potrzeba komunikacji jest z nami od zawsze. Nawet jak zmienią się narzędzia, to będziemy chcieli dzielić się nadal ze znajomymi swoim życiem - w czy będzie to za pośrednictwem Facebooka, Snapchata czy czegoś zupełnie innego ma drugorzędne znaczenie.

Co prawda nie mogę się zgodzić, że światłowód odpowiada na potrzebę nadawania transmisji wideo na żywo - tutaj widzę większą zasługę sieci LTE, zwłaszcza że ze sceny padł przykład transmisji przez widza całego koncertu z użyciem smartfona - ale nie da się ukryć, że światłowód jest ważny dla rozwoju całej branży rozrywkowej. Transmisje wideo, gry online, wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy - zapotrzebowanie na transfer danych i liczba podpiętych urządzeń stale rośnie.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502844"

Po tym krótkim wstępie na scenie Fiber Live Show pojawił się główny gość, czyli Jean-François Fallachera.

Już sama sceneria zapowiadała to, o czym prezes Orange Polska będzie opowiadał. Scenografia miała przywodzić na myśl mieszkanie, w tym kuchnię i salon. To w takich miejscach wykorzystujemy sieć domową i to w takim kontekście - między innymi - światłowód ma być użyteczny.

Jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji, a “przyszłość to dane”. Dzisiaj wszyscy jesteśmy twórcami treści, więc czeka nas eksplozja popularności internetu stacjonarnego. Mamy coraz więcej podpiętych urządzeń, a światłowód w domu niedługo ma stać się - według szefa Orange Polska - koniecznością.

Dziś już milion gospodarstw domowych jest w zasięgu światłowodu Orange. Oznacza to, że od 2 do 3 mln potencjalnych klientów operatora może korzystać z internetu o prędkości od 100 Mbps do nawet 600 Mbps. Do końca tego roku w zasięgu ma być 1,5 mln gospodarstw.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502845"

Plany Orange zakładają nawet 3,5 mln gospodarstw domowych z dostępem do światłowodu do końca 2018 roku.

O tym, co konkretnie oznacza gospodarstwo domowe w zasięgu światłowodu opowiedział w trakcie Fiber Live Show Piotr Muszyński, wiceprezes zarządu Orange Polska. Został przez prowadzącą spotkanie zaproszony na scenę razem z Bożeną Leśniewską, która również zasiada w zarządzie firmy i wspólnie odpowiadali na pytania w ostatniej części spotkania.

Piotr Muszyński wyjaśnił, że Orange podpięło już budynki. Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie jeszcze poprowadzenie instalacji do klienta - najpierw trzeba poprowadzić kabel w tzw. pionie, a potem do mieszkania. Jeśli klient mieszka w starym budownictwie to może być to dość czasochłonne, ale wybudowanym niedawno budynku może to zająć od dwóch do trzech godzin.

A czy klienci w ogóle potrzebują światłowodu?

Prowadząca zadała to pytanie Bożenie Leśniewskiej, ale rozmowa nie trwała długo i zakończyła się stwierdzeniem, że - oczywiście - tak, potrzebują. Internet został porównany do wody i elektryczności. W kontekście prowadzenia biznesów z mieszkania i trendów takich jak Internet Rzeczy trudno zresztą dość do innych wniosków.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502846"

Nie obyło się bez przytyku w stronę konkurencji, która uznaje internet LTE za wystarczający dla gospodarstwa domowego. Orange twierdzi, że wręcz przeciwnie - internet stacjonarny nadal jest potrzebny. Doprowadzenie światłowodu ma w dodatku podnosić wartość mieszkań, a technologia ma stać się standardem na następne 20–30 lat.

Orange Polska nie jest nowym graczem na rynku - ma doświadczenie i widzi, gdzie jest popyt na usługę.

Samo dostarczenie kabla do klienta to zresztą tylko jeden z elementów układanki - inżynierowie muszą w końcu rozwijać węzły, serwery i platformy zarządzające ruchem. Sieć dba o to, by sprostać zapotrzebowaniu na więcej ruchu w sieci szkieletowej. Sieć chwali się też, że już teraz 26 miast jest w zasięgu, a 33 będzie w drugiej połowie tego roku.

Podczas Fiber Live Show kilka zdań poświęcono też kanałom sprzedaży. Oprócz punktów obsługi klienta, telemarketingu i zamawianiu usług przez internet - konsultanci mają oddzwaniać w ciągu 27 sekund od zgłoszenia - będzie można odwiedzić specjalne stacjonarne punkty promujące internet światłowodowy.

Fiber Live Show Orange światłowody class="wp-image-502854"

Po zakończeniu spotkania Orange dało możliwość sprawdzenia rozwiązań opartych o światłowód w praktyce.

W warszawskiej hali Expo, gdzie odbyło się Fiber Live Show, umieszczone były najróżniejsze stanowiska. Goście mogli sprawdzić w praktyce rozwiązania działające w takich obszarach jak Internet Rzeczy, rozrywka i tworzenie treści multimedialnych.

Nie omieszkałem też sprawdzić internetu Orange w praktyce. Po podłączeniu się do otwartej sieci Wi-Fi sprawdziłem szybkość internetu, która była więcej niż zadowalająca. Na środku sali pełnej ludzi i z dala od routera mój telefon osiągał transfery rzędu 230 Mbps na sekundę.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA