RTV  / Artykuł

Netflix w twoim telewizorze. Sprawdzamy, gdzie i jak oglądać filmy i seriale na dużym ekranie

384 interakcji
dołącz do dyskusji

Wczorajszy start usługi Netflix w Polsce ucieszył wszystkich fanów nowych technologii. Twórcy co prawda pokpili sprawę i nie przygotowali polskiej wersji językowej usługi, ale przynajmniej zadbali o dostępność aplikacji na większości popularnych platform sprzętowo-programowych. Sprawdzamy, gdzie już teraz można obejrzeć filmy i seriale Netfliksa w naszym kraju.

Netflix to jedna z wiodących usług VOD na świecie. Jeszcze kilka lat temu dostępna była wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, a potem twórcy udostępniali nieśmiało dostęp do zasobów mieszkańcom innych krajów.

Netflix w Polsce wreszcie działa.

Polacy, żeby korzystać z zasobów Netfliksa, musieli do wczoraj nieźle kombinować. Dostęp do platformy możliwy był przy połączeniach VPN lub po zmianie ustawień DNS w routerze - a nawet to nie zawsze pozwalało pobrać aplikacje klienckie.

Wczoraj wieczorem Netflix ogłosił globalną ekspansję. Oznacza to, że usługa dostępna jest w praktycznie każdym kraju na świecie. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać, żeby u nas zaczęły być dostępne oficjalne aplikacje Netfliksa

Jak oglądać Netflix na telewizorze?

Netflix w przeglądarce to dopiero połowa sukcesu. Wiele osób ogląda filmy i seriale online na komputerze, ale to telewizory stworzono z myślą o konsumpcji treści tego typu. Dla wielu osób niestety jedynym rozwiązaniem będzie podłączenie komputera stacjonarnego lub laptopa do telewizora kablem HDMI.

EC2_2402

Po podpięciu komputera do telewizora można wyświetlać treści z Netfliksa uruchomionego w przeglądarce. Posiadacze maszyn z systemem Windows mogą też uruchomić oficjalną aplikację. Netflix dla Windows 10 z początku wprawdzie nie widać, ale można go odszukać po zmianie regionu sklepu Windows z Polski na np. Stany Zjednoczone.

Podpinanie komputera do telewizora to nie jest jednak najwygodniejszy sposób dostępu do treści, dlatego warto rozważyć inne opcje.

Sam będę oglądał Netfliksa na dużym ekranie z wykorzystaniem Apple TV 4 - to dla mnie najlepsza i najwygodniejsza opcja. Już wczoraj wieczorem aplikacja Netflix została udostępniona w polskim sklepie App Store i można pobrać ją z poziomu iPhone’a, iPada lub właśnie przystawki do telewizora od Apple.

Posiadacze Apple TV 3 też nie zostali na szczęście pozostawieni na lodzie. Obawiałem się, że pozostanie im strumieniowanie materiałów z iPhone’a lub iPada przez AirPlay, ale jak się okazuje wystarczy zrestartować urządzenie lub zmienić język z polskiego na… polski i Netflix pojawi się na ekranie głównym.

netflix-polska-apple-tv-4

Netflix w ekosystemie Google’a? To już działa.

Użytkownicy Androida również od wczoraj mogą cieszyć się Netfliksem. Aplikacja trafiła do polskiego Google Play nawet szybciej niż pojawiła się w App Storze. Nie mam dostępu do telewizora z oprogramowaniem Android TV, ale można rozsądnie założyć, że aplikacja jest już na takich maszynach dostępna.

Filmy i seriale z Netfliksa będą mogli oglądać też użytkownicy Chromecasta, czyli prostej przystawki do telewizora od Google, którą wpina się do portu HDMI. Streaming wideo można rozpocząć z poziomu urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS, czyli większości smartfonów i tabletów obecnych w sprzedaży.

Netflix na Smart TV marki Samsung też już jest dostępny.

Obawiałem się, że będziemy musieli poczekać na pojawienie się Netfliksa na platformach Smart TV. Okazało się jednak, że przynajmniej w przypadku Samsunga - telewizor tej marki mam w domu - aplikacja pojawiła się w przeciągu kilku godzin od udostępnienia serwisu w naszym kraju.

netflix-polska-samsung-smart-tv

Netflix nie pojawił się co prawda na ekranie głównym Smart Hub, a sklep z aplikacjami do telewizorów Samsunga nie ma wyszukiwarki, ale udało mi się bez kombinowania ze zmianą regionu odszukać odpowiednią pozycję… na ostatniej, 129 pozycji na liście aplikacji z kategorii wideo.

Aplikacje Netflix na konsolach do gier.

Firmy Sony i Microsoft projektując konsole nowej generacji brały pod uwagę korzystanie z tych maszyn nie tylko do grania. PlayStation 4 i Xbox One mogą stać się tzw. centrum domowej rozrywki i od początku na rynkach, gdzie Netflix był dostępny, oferowały możliwość zainstalowania aplikacji.

W przypadku PlayStation 4 aplikacji nie widziałem w menu, ale wystarczyło znaleźć ją przez przeglądarkę internetową i wysłać do konsoli polecenie instalacji. W konsoli Xbox One, w przeciwieństwie do komputerów z Windows 10, aplikacja jest już dostępna w katalogu.

netflix-polska-playstation-4

Dostępność polskich napisów i audio.

Jak na razie niewiele treści w Netfliksie ma polskie napisy i lektora w rodzimym języku i liczę na to, że ta lista będzie się z czasem zwiększała. Sporo zamieszania powoduje fakt, że nie na każdej platformie można uzyskać dostęp do treści w języku polskim, co sprawdziłem na przykładzie serialu Daredevil.

Polską wersję znalazłem na urządzeniach Apple i w aplikacji na PlayStation 4. W przeglądarkach napisy są dostępne np. w Safari i Edge, ale może ich nie być widać w Firefoksie - winę może ponosić zainstalowana wtyczka Silverlight. Na telewizorze Samsunga dostępne było polskie audio, ale… zabrakło napisów.

Jakość wideo zależy od aplikacji

Ciekawie wygląda też kwestia jakości materiałów. W tej samej sieci Wi-Fi obraz z aplikacji do Apple TV 4 i konsoli PlayStation 4 wyglądały bardzo dobrze, ale już w aplikacji na telewizorze Samsunga treści wyglądały jak z epoki VHS-ów i ciągle pojawiał się komunikat o buforowaniu.

Nie wiem też jeszcze, jak będzie z dostępnością treści 4K w Netfliksie na nowych Smart TV od Samsunga - mój telewizor ma rozdzielczość Full HD i nie zdecydowałem się na najdroższy pakiet. Sprawdzę, czy taka opcja jest dostępna, jak tylko będę miał dostęp do Smart TV o rozdzielczości 4K.

Możecie też zostawić w komentarzach informację, jak wygląda kwestia dostępności Netfliksa w przypadku Smart TV innych marek.

Oglądaj: Netflix w Polsce - historia smutna, ale prawdziwa

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst