RTV  / Artykuł

Netflix w twoim telewizorze. Sprawdzamy, gdzie i jak oglądać filmy i seriale na dużym ekranie

384 interakcji
dołącz do dyskusji

Wczorajszy start usługi Netflix w Polsce ucieszył wszystkich fanów nowych technologii. Twórcy co prawda pokpili sprawę i nie przygotowali polskiej wersji językowej usługi, ale przynajmniej zadbali o dostępność aplikacji na większości popularnych platform sprzętowo-programowych. Sprawdzamy, gdzie już teraz można obejrzeć filmy i seriale Netfliksa w naszym kraju.

Netflix to jedna z wiodących usług VOD na świecie. Jeszcze kilka lat temu dostępna była wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, a potem twórcy udostępniali nieśmiało dostęp do zasobów mieszkańcom innych krajów.

Netflix w Polsce wreszcie działa.

Polacy, żeby korzystać z zasobów Netfliksa, musieli do wczoraj nieźle kombinować. Dostęp do platformy możliwy był przy połączeniach VPN lub po zmianie ustawień DNS w routerze - a nawet to nie zawsze pozwalało pobrać aplikacje klienckie.

Wczoraj wieczorem Netflix ogłosił globalną ekspansję. Oznacza to, że usługa dostępna jest w praktycznie każdym kraju na świecie. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać, żeby u nas zaczęły być dostępne oficjalne aplikacje Netfliksa

Jak oglądać Netflix na telewizorze?

Netflix w przeglądarce to dopiero połowa sukcesu. Wiele osób ogląda filmy i seriale online na komputerze, ale to telewizory stworzono z myślą o konsumpcji treści tego typu. Dla wielu osób niestety jedynym rozwiązaniem będzie podłączenie komputera stacjonarnego lub laptopa do telewizora kablem HDMI.

Netflix na TV

Po podpięciu komputera do telewizora można wyświetlać treści z Netfliksa uruchomionego w przeglądarce. Posiadacze maszyn z systemem Windows mogą też uruchomić oficjalną aplikację. Netflix dla Windows 10 z początku wprawdzie nie widać, ale można go odszukać po zmianie regionu sklepu Windows z Polski na np. Stany Zjednoczone.

Podpinanie komputera do telewizora to nie jest jednak najwygodniejszy sposób dostępu do treści, dlatego warto rozważyć inne opcje.

Sam będę oglądał Netfliksa na dużym ekranie z wykorzystaniem Apple TV 4 - to dla mnie najlepsza i najwygodniejsza opcja. Już wczoraj wieczorem aplikacja Netflix została udostępniona w polskim sklepie App Store i można pobrać ją z poziomu iPhone’a, iPada lub właśnie przystawki do telewizora od Apple.

Posiadacze Apple TV 3 też nie zostali na szczęście pozostawieni na lodzie. Obawiałem się, że pozostanie im strumieniowanie materiałów z iPhone’a lub iPada przez AirPlay, ale jak się okazuje wystarczy zrestartować urządzenie lub zmienić język z polskiego na… polski i Netflix pojawi się na ekranie głównym.

Netflix na TV

Netflix w ekosystemie Google’a? To już działa.

Użytkownicy Androida również od wczoraj mogą cieszyć się Netfliksem. Aplikacja trafiła do polskiego Google Play nawet szybciej niż pojawiła się w App Storze. Nie mam dostępu do telewizora z oprogramowaniem Android TV, ale można rozsądnie założyć, że aplikacja jest już na takich maszynach dostępna.

Filmy i seriale z Netfliksa będą mogli oglądać też użytkownicy Chromecasta, czyli prostej przystawki do telewizora od Google, którą wpina się do portu HDMI. Streaming wideo można rozpocząć z poziomu urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS, czyli większości smartfonów i tabletów obecnych w sprzedaży.

Netflix na Smart TV marki Samsung też już jest dostępny.

Obawiałem się, że będziemy musieli poczekać na pojawienie się Netfliksa na platformach Smart TV. Okazało się jednak, że przynajmniej w przypadku Samsunga - telewizor tej marki mam w domu - aplikacja pojawiła się w przeciągu kilku godzin od udostępnienia serwisu w naszym kraju.

Netflix na TV

Netflix nie pojawił się co prawda na ekranie głównym Smart Hub, a sklep z aplikacjami do telewizorów Samsunga nie ma wyszukiwarki, ale udało mi się bez kombinowania ze zmianą regionu odszukać odpowiednią pozycję… na ostatniej, 129 pozycji na liście aplikacji z kategorii wideo.

Aplikacje Netflix na konsolach do gier.

Firmy Sony i Microsoft projektując konsole nowej generacji brały pod uwagę korzystanie z tych maszyn nie tylko do grania. PlayStation 4 i Xbox One mogą stać się tzw. centrum domowej rozrywki i od początku na rynkach, gdzie Netflix był dostępny, oferowały możliwość zainstalowania aplikacji.

W przypadku PlayStation 4 aplikacji nie widziałem w menu, ale wystarczyło znaleźć ją przez przeglądarkę internetową i wysłać do konsoli polecenie instalacji. W konsoli Xbox One, w przeciwieństwie do komputerów z Windows 10, aplikacja jest już dostępna w katalogu.

Netflix na TV

Dostępność polskich napisów i audio.

Jak na razie niewiele treści w Netfliksie ma polskie napisy i lektora w rodzimym języku i liczę na to, że ta lista będzie się z czasem zwiększała. Sporo zamieszania powoduje fakt, że nie na każdej platformie można uzyskać dostęp do treści w języku polskim, co sprawdziłem na przykładzie serialu Daredevil.

Polską wersję znalazłem na urządzeniach Apple i w aplikacji na PlayStation 4. W przeglądarkach napisy są dostępne np. w Safari i Edge, ale może ich nie być widać w Firefoksie - winę może ponosić zainstalowana wtyczka Silverlight. Na telewizorze Samsunga dostępne było polskie audio, ale… zabrakło napisów.

Jakość wideo zależy od aplikacji

Ciekawie wygląda też kwestia jakości materiałów. W tej samej sieci Wi-Fi obraz z aplikacji do Apple TV 4 i konsoli PlayStation 4 wyglądały bardzo dobrze, ale już w aplikacji na telewizorze Samsunga treści wyglądały jak z epoki VHS-ów i ciągle pojawiał się komunikat o buforowaniu.

Nie wiem też jeszcze, jak będzie z dostępnością treści 4K w Netfliksie na nowych Smart TV od Samsunga - mój telewizor ma rozdzielczość Full HD i nie zdecydowałem się na najdroższy pakiet. Sprawdzę, czy taka opcja jest dostępna, jak tylko będę miał dostęp do Smart TV o rozdzielczości 4K.

Możecie też zostawić w komentarzach informację, jak wygląda kwestia dostępności Netfliksa w przypadku Smart TV innych marek.

Oglądaj: Netflix w Polsce - historia smutna, ale prawdziwa

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst