Sprzęt  / Artykuł

To on będzie napędzał przyszłoroczne flagowce. Oto Qualcomm Snapdragon 820!

Qualcomm w ostatnim czasie nie miał najlepszej passy. Jego flagowy układ, Snapdragon 810, ma ogromne problemy z przegrzewaniem się, co odczuli posiadacze smartfonów takich jak Sony Xperia Z3+, HTC One M9 oraz LG G Flex 2. Z kolei Qualcomm Snapdragon 808, który jest stosowany między innymi w LG G4, nie ma podobnych problemów, ale jest mniej wydajny od konkurencji.

Kiepską sytuację odmienić może Qualcom Snapdragon 820. To on, a następnie Snapdragon 618 i 620, będą pierwszymi układami wyposażonymi w układy graficzne z serii Adreno 500. Najprawdopodobniej poznamy je lepiej w pierwszej połowie 2016 roku, przed premierami przyszłorocznych flagowców. Kolejno, najszybszy Snapdragon 820 będzie wyposażony w grafikę Adreno 530, zaś słabsze Snapdragony 618 i 620 - w Adreno 510.

Wszystkie wspomniane układy graficzne będą wspierać te same API, czyli OpenGL ES 3.1 oraz Android Extension Pack, który zadebiutował wraz z Androidem 5.0 Lollipop. Qualcomm zapewnia też, że jego najnowszy układ graficzny będzie w stanie obsłużyć OpenGL ES 3.1 oraz niskopoziomowy interfejs Vulkan bazujący na AMD Mantle.

Snapdragon 820 GPU

Jeżeli chodzi o możliwości GPGPU, nowy układ ma wspierać OpenCL 2.0 oraz Renderscript. Pierwsze rozwiązanie umożliwia procesorowi oraz układowi graficznemu wspólną pracę na tym samym obszarze pamięci. Warto zwrócić uwagę, że układ jest 64-bitowy i wspiera 64-bitowe adresowanie pamięci wirtualnej.

Oznacza to, że OpenCL 2.0 będzie działał doskonale na wszystkich 64-bitowych systemach operacyjnych, w tym na Androidzie. Nowy układ graficzny ma też inne plusy. Qualcomm twierdzi, że Adreno 530, w porównaniu do Adreno 430 stosowanego w Snapdragonach 810, cechuje się o 40% większą wydajnością przy obniżeniu zapotrzebowania na energię o 40%.

To świetny wynik.

W dużej mierze jest to zasługa odpowiedniego procesu produkcyjnego. Qualcomm nie podaje jednak szczegółowych informacji na jego temat. Tak samo jak na temat swojego słabszego układu graficznego. O Adreno 510 wiemy tylko tyle, że także jest o 40% wydajniejszy i bardziej energooszczędny od Adreno 405 stosowanego w Snapdragonach 610 i 615.

Jest to wyjątkowo istotne, ponieważ oszczędni producenci wyposażali w te układy urządzenia ze średniej-wysokiej półki. Z tego powodu często musiały one sobie radzić z grafiką w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i było to zadanie zdecydowanie powyżej ich możliwości.

Qualcomm Snapdragon 820 3

Teraz układy Qualcomma ze średniej półki cenowej powinny cechować się odpowiednią wydajnością. Oprócz tego Snapdragon 820 ma wspierać standard HDMI 2.0, dzięki czemu będzie mógł dostarczyć obraz o rozdzielczości 4K i płynności 60 klatek na sekundę. W przypadku łączności bezprzewodowej płynność obrazu spadnie do 30 klatek na sekundę. Kolejny aspekt, na który postawił Qualcomm podczas produkcji Snapdragona 820 to porządny procesor sygnału obrazu, który ma poprawić jakość zdjęć.

Przede wszystkim będzie on doskonale wspierał urządzenia wyposażone w dwa tylne aparaty.

Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie pewnej sztuczki. Mianowicie chodzi o wykorzystanie innej ogniskowej dla każdej soczewki i nałożenie na siebie obrazów. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie bardzo dobrej głębi ostrości. Qualcomm twierdzi, że dzięki temu rozwiązaniu smartfony wyposażone w Snapdragony 820 będą mogły symulować zoom optyczny zamiast opierać się na zoomie cyfrowym. Ogólnie procesor sygnału obrazu stosowany w nowym układzie Qualcomma wspiera trzy kamery. Wspomniane wcześniej dwie tylne i jedną przednią.

Qualcomm Snapdragon 820 5

Korzyści zauważą też posiadacze smartfonów z jedną tylną kamerą. Procesor sygnału obrazu zastosowany w Snapdragonie 820 ma cechować się lepszym autofocusem, jakością obrazu i mieć sprzętowe rozwiązania odpowiedzialne za obniżenie szumów i poprawę jakości barw.

Oprócz tego znacznie poprawiono jakość algorytmów HDR, które w bardziej inteligentny sposób będą rozjaśniać obraz i zmniejszać szumy w ciemnych punktach zdjęcia. Oczywiście funkcje te można będzie wykorzystać tylko jeśli producent zastosuje dobry sensor i soczewki.

Są to podstawy, bez których nawet najlepszy procesor sygnału obrazu nie rozwinie skrzydeł.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst