Biznes  / Artykuł

Jeśli planujesz stworzyć stronę dla swojej firmy, temu projektowi powinieneś się bacznie przyglądać

Zbudowanie własnej strony internetowej od podstaw nigdy nie było prostsze. Owszem, nadal możemy samodzielnie bawić się w kodowanie, dostosowywać wizualne smaczki w CSS-ie czy samodzielnie programować konieczne rozszerzenia, ale nie jest to już konieczne, aby stworzyć w pełni funkcjonalną stronę. Ten potencjał próbuje do maksimum wykorzystać polski Xhunt, prezentując niezwykle rozbudowany szablon Wordpressa.

Wordpress to najbardziej popularny CMS na świecie, co do tego nie ma wątpliwości. Liczba dostępnych dla niego szablonów, wtyczek, rozszerzeń jest niewyobrażalna - jeśli ktoś nie wierzy, wystarczy zajrzeć na themeforest.net, by przekonać się jak wiele możliwości dają gotowe szablony.

Czym zatem próbują się wyróżnić Polacy z Xhunt, zbierając z pomocą Kickstartera środki na swój produkt? Jak sami mówią, chcą zaoferować "pierwszy szablon Wordpressa dedykowany start-upom".

Szablon Wordpress dający ogromne możliwości

Oczywiście fakt, iż produkt dedykowany jest start-upowcom ma swoje podłoże praktyczne. Z założenia, nowo powstające biznesy próbują zrealizować jak najwięcej, jak najmniejszym kosztem. Po co zatem mają wydawać tysiące złotych na webdesignerów, skoro początkowo zbliżone efekty może dać im kupiony za kilkanaście dolarów szablon?

A skoro już mają płacić za szablon, to czy nie lepiej, żeby dawał im on jak najwięcej możliwości?

Xhunt wychodzi tym potrzebom naprzeciw, oddając w ręce użytkowników produkt kompletny. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości dostępnych designów, Xhunt posiada nie jeden, a wiele dostępnych layoutów strony, pozwalając wykorzystać jeden szablon do różnych celów.

Nieważne zatem, czy strona Internetowa ma być bazą e-commerce'u, blogiem czy portfolio produktowym - Xunt nada się do wszystkiego.

Kolejną zaletą produktu Polaków jest fakt, iż jest on kompletnie bezobsługowy. Każdy, kto kiedykolwiek instalował Wordpressa, zdaje sobie sprawę, że to dopiero początek. Instalacja wtyczek, konfigurowanie ich... Xhunt wszystkie niezbędne rozwiązania posiada wbudowane, wliczając w to także narzędzia analityczne oraz własny dashboard, mający uprościć poruszanie się po interfejsie Wordpressa.

xhunt2

Dashboard dodatkowo został wyposażony w tablicę aktywności, przypominającą tę z Facebooka oraz takie dodatki, jak choćby wbudowaną skrzynkę odbiorczą poczty. Oprócz wspomnianych narzędzi analitycznych z poziomu dashboard'u zarządzać można powiadomieniami, reklamami czy produktami, jeżeli prowadzimy sprzedaż na stronie.

Do tego dochodzi wizualny page-builder, który pozwoli nawet zupełnemu laikowi zgrabnie poukładać elementy na stronach i podstronach.

Te wszystkie elementy mają w zasadzie prosty cel, który powinien przemówić do wyobraźni nie tylko start-upowcom, ale wszystkim z ograniczonym czasem i budżetem - konfiguracja witryny jest prosta, tania i intuicyjna.

Umówmy się jednak, szablonów działających na podobnej zasadzie jest wiele. Być może nie są one aż tak rozbudowane, ale oferują zbliżoną funkcjonalność i prostotę obsługi. Twórcy Xhost chcą się wobec tego wyróżnić jeszcze jednym elementem, oferując pierwszy na świecie szablon sprzedawany w modelu SaaS.

Model oprogramowania jako usługi (software as a service) to ogólnie rzecz ujmując... abonament, za dostęp do oprogramowania. Ma on jednak wiele zalet, które docenią szczególnie zupełni laicy.

Decydując się na taki zakup, zamiast tradycyjnej, jednorazowej opłaty za samodzielnie hostowany szablon, nabywca nie musi się martwić praktycznie o nic.

xhunt3

Nie instaluje Wordpressa, nie wgrywa szablonu, żadnych serwerów FTP, żadnych instalacji wykonywanych przez serwisy hostingowe. Wszystkim zajmuje się Xhunt, udostępniając użytkownikowi swoją usługę w chmurze. Co więcej, tym sposobem całość odpowiedzialności za działanie strony spada na dostawcę, zatem użytkownik nie musi martwić się o jej działanie.

Model oprogramowania SaaS zostanie jednak odblokowana dopiero wtedy, gdy twórcy przekroczą próg 60 tys. dol., czyli trzykrotność zakładanej, pierwotnej kwoty.

Z przekroczeniem każdego, dodatkowego progu, do szablonu dodawane będą nowe opcje, takie jak integracja z platformą woo-commerce, nowe layouty (według głosowania wspierających), nowe funkcje (według głosów wpierających) czy aplikacje mobilne.

Produkt Polaków to coś więcej niż tylko szablon, ale czeka go ostra walka z konkurencją

Do końca zbiórki pozostały jeszcze 24 dni. Jeśli twórcy osiągną swój cel, szablon będzie dostępny w sprzedaży od początku października b.r.

Osobiście mam mieszane uczucia, choć trzymam kciuki za udaną zbiórkę, bo projekt ma potencjał i przede wszystkim - dobrze dobraną grupę docelową. Problem jednak w tym, że celuje w niezwykle zatłoczony rynek szablonów, próbując zaoferować coś, co de facto bardziej przypomina samodzielny CMS, niż tylko szablon (szczególnie oferowane w modelu SaaS).

Biorąc pod uwagę istnienie chociażby takiej platformy jak Squarespace, która w praktyce działa niemal dokładnie tak jak opisywany tutaj Xhunt, twórcy mogą mieć twardy orzech do zgryzienia, żeby przebić się ze swoim produktem.

Bardzo dużym plusem jest jednak próg wejścia na Kickstarterze, co może przyciągnąć spore grono zainteresowanych - szablony o podobnych możliwościach są zazwyczaj o wiele droższe, albo w tej samej cenie oferują standardowe licencje. Tymczasem tutaj już za 40 dol. uzyskujemy dostęp do licencji biznesowej, gdzie, dla porównania, licencja standardowa dla zbliżonego szablonu na themeforest kosztuje 45 dol.

Jeżeli więc ktoś chce założyć nową stronę internetową, bądź odświeżyć istniejącą, a chce do tego wykorzystać szablon o potężnych możliwościach - warto korzystać już teraz.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst