Social media  / Artykuł

Tego jeszcze nie było - jedna z największych firm farmaceutycznych w Polsce napisała... własny regulamin Twittera

Przyrost użytkowników na polskim Twitterze sprawia, że coraz więcej marek chce zaznaczyć obecność na tym portalu społecznościowym. Warto jednak by konto prowadziły osoby zaznajomione ze specyfiką tego medium. W przeciwnym razie zaczną strzelać z armaty do muchy i traktować każdego potencjalnego klienta jako źródło kłopotów.

Jedna z osób które obserwuję na Twitterze zauważyła, że pewna polska firma będąca oddziałem francuskiego przedsiębiorstwa postanowiła umieścić w swoim profilu na Twitterze link do regulaminu. Nie jest to jednak zwykły regulamin Twittera.

To długi na kilka stron dokument przygotowany przez osoby obsługujące konto firmy.

Dokument od @SanofiPolska wskazuje na to, co może, a czego nie może robić użytkownik przy nawiązaniu kontaktu (“Komunikacji”) z marką. Już sam fakt napisania takiego dokumentu mnie zaskoczył, ale jego treść to już mistrzostwo świata.

Poniżej wybrałem najciekawsze cytaty z dokumentu. Niektóre są zabawne, inne zastanawiające, a niektóre wręcz smutne. Nie dziwi mnie, że przez kilka lat firma mimo w miarę regularnej aktywności zebrała ledwo ponad 300 followersów.

Subiektywny wyciąg z regulaminu z komentarzem

Poniżej przedstawiono Zasady korzystania, dotyczące prowadzonej przez Pana/Panią Komunikacji z @SanofiPolska (…) Niniejsze Zasady stanowią uzupełnienie warunków serwisu Twitter w odniesieniu do prowadzonej Komunikacji, przy czym zaznacza się, że Komunikacja musi także być zgodna z warunkami serwisu Twitter. Uznaje się, że prowadząc Komunikację z @SanofiPolska, wyraża Pan/Pani („Państwo”) zgodę na przestrzeganie niniejszych Zasad.

Twitter swoją formą zachęca do prowadzenia profilu w sposób mniej formalny. Doskonale oczywiście rozumiem, że to konto korporacyjne, ale po co od razu użytkowników witać korporacyjną nowomową, regulaminami, obostrzeniami - nie lepiej cieszyć się z tego, że konsument chce obserwować poczynania marki w serwisie i wchodzić w interakcję?

Każdy użytkownik Twittera to potencjalny malkontent

Konto nie jest przeznaczone do wymiany porad medycznych bądź prowadzenia medycznej dyskusji na temat leków Sanofi, ani do zgłaszania działań niepożadanych, jakie mogą być związane z produktami Sanofi albo produktami innych firm.

Czytając te zasady ma się wrażenie, że firma obawia się jak ognia niezadowolonych ze swoich produktów klientów i tworzy sobie pupochron. Jeśli miałbym przetłumaczyć z polskiego na polski powyższy fragment, to brzmiałby on “Jak przyjdziesz się skarżyć, że nasze produkty nie działają, to mamy prawo dać Ci bana”, a propozycja Piotra Baryckiego “Wrzucamy tu śmieszne kotki, a nie rozmawiamy o lekach” również wydaje się sensowna.

sanofi-polska-regulamin

Nie ma aprobaty, nie dla niczego!

Grupa Sanofi w Polsce nie ponosi odpowiedzialności za Państwa Komunikację oraz Komunikację prowadzoną przez inne osoby trzecie.

Zdziwiłbym się, jakby było inaczej. Naprawdę trzeba o tym pisać?

Mogą Państwo zdecydować o obserwowaniu konta @SanofiPolska. O fakcie obserwowania przez Państwa @SanofiPolska nie należy wspominać ani przedstawiać go jako aprobaty Grupy Sanofi w Polsce dla Państwa aktywności na Twitterze lub gdzie indziej, w tym w ramach prowadzonej przez Państwa Komunikacji.

Dlaczego ktoś miałby uznać, że jeśli zacznie obserwować profil @SanofiPolska, to nagle magicznie firma wyrazi aprobatę dla jego poglądów? Jeśli zacznę kogoś śledzić na ulicy po wyjściu ze sklepu to nie znaczy, że osoba śledzona podziela moje poglądy polityczne.

twitter

Thank you, cpt. Obvious :)

Bez konieczności uprzedniego powiadomienia oraz według swojego wyłącznego uznania, Grupa Sanofi w Polsce zastrzega sobie prawo do usunięcia w dowolnym czasie konta @SanofiPolska albo części lub całości znajdujących się na nim treści.

Do tego też potrzeba regulaminu? Każdy może usunąć konto w dowolnym momencie. Jako potencjalny klient przyjmuję też do wiadomości, że jak nie działa serwis Twitter, to nie mam dostępu do profilu firmy. Jak spali się supermarket, to trudno mieć pretensje o brak możliwości zrobienia zakupu do konkretnego butiku.

Grupa Sanofi w Polsce nie może ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek nieścisłości, niedokładności bądź przeoczenia dotyczące informacji przekazywanych za pośrednictwem @SanofiPolska.

Po co firma w takim razie prowadzi to konto, skoro dopuszcza możliwość pisania bzdur i próbuje sugerować, że nie będzie ponosić odpowiedzialności za wprowadzanie klientów w błąd? Dalej czytamy, że nawet jeśli “wystąpią szkody” ze względu na “danie wiary informacjom przekazanym przez @SanofiPolska” to i tak klient jest sam sobie winien.

twitter w polsce

Kolejny pupochron, kolejne wspomnienie o tej całej aprobacie.

Powyższe Obserwowanie oraz Ulubione tweety w żadnym wypadku nie stanowią aprobaty dla obserwowanych kont na Twitterze ani prowadzonych na nich aktywności.

Tutaj pora na mały plot twist, bo akurat ten punkt ma trochę sensu. Sam często daję RT, nawet gdy nie zgadzam się z autorem wpisu.

Grupa Sanofi w Polsce będzie moderować wszystkie Wzmianki na Twitterze na temat @SanofiPolska oraz zastrzega sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań w przypadku naruszenia Zasad, w tym zablokowania Komunikacji z danym kontem na Twitterze oraz zwróceniem się do serwisu Twitter z żądaniem zablokowania danego użytkownika.

Tłumaczenie: jeśli tylko użytkownik napisze coś niepochlebnego na temat @SanofiPolska to wytoczymy ciężkie działa, by jego opinię usunąć, a do tego przeklniemy jego i jego rodzinę na 7 pokoleń do przodu.

Prosimy o regularne zapoznawanie się z aktualnymi informacjami, ponieważ Grupa Sanofi w Polsce zastrzega sobie, według własnego uznania, prawo do zmiany niniejszych Zasad w dowolnym czasie.

Już ustawiłem sobie link do tego regulaminu jako witrynę główną w przeglądarce!

twitter

… a tak w zasadzie, to nie.

Trudno mi sobie wyobrazić, skąd firma obsługująca ten profil wzięła swój pomysł na regulamin. Może to praktyka zaczerpnięta od innych social media ninjów, a może powielanie wzorców z zza granicy, na które mi się trafić jeszcze nie udało. To jednak bez różnicy.

Czytając to miałem niezły ubaw, chociaż smutne jest, że korporacyjna machina zmusiła kogoś, bo -poświęcenia- zmarnowania czasu na przygotowanie tego dokumentu. Jestem pewien, że dla tego pracownika znalazła by się masa bardziej konstruktywnych zajęć.

I na koniec zauważę, że Twittera da się w Polsce prowadzić dobrze, ale nie tędy droga!

PS A jeśli chcecie dowiedzieć się, jak poruszać się w tym serwisie to proponuję rzucić okiem na poradnik Mateusza Nowaka dotyczący Twittera. Warto też przejrzeć w miarę świeży raport Sotrendera dotyczący najlepiej prowadzonych profili w kraju.

*Część grafik pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst