REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Twitter w Polsce prześwietlony. Kogo warto obserwować, kto używa, o czym rozmawia i gdzie jest ta gimbaza?

Sotrender przygotował październikowy raport z analizy polskiej części Twittera. Spider’s Web wypada w nim bardzo korzystnie, ale nie to jest najważniejsze. Dane te pozwalają odczarować Twittera w oczach tych, którzy uważają że zdominowany jest przez fanki Justina Biebera i grupkę dziennikarzy, którzy rozmawiają między sobą.

06.11.2014
19:19
Twitter w Polsce prześwietlony. Kogo warto obserwować, kto używa, o czym rozmawia i gdzie jest ta gimbaza?
REKLAMA
REKLAMA

Kto korzysta z Twittera?

Wbrew obiegowej opinii Twitter nie jest kolejnym serwisem społecznościowym dla tzw. gimbazy. Młodzi użytkownicy i użytkowniczki (szczególnie one) chętnie tweetują, to fakt, ale nie można powiedzieć, że dominują na Twitterze.

Wśród mężczyzn najliczniejsze grono stanowią użytkownicy w wieku 25-34 lat, a tuż za nimi są ci z przedziału 35-44. W przypadku kobiet rzeczywiście jest sporo młodych dziewcząt, ale nie brakuje też pań w wieku 25-34 i 35-44, które stanową bardzo silną grupę.

twitter pl

Są to bardzo zdrowe statystyki serwisu społecznościowego, który zawsze był i będzie w cieniu Facebooka. Fejs służy nam do utrzymywania kontaktu z osobami, które znamy. A zdecydowana większość internautów potrzebuje właśnie takiego narzędzia. Zaś Twitter pozwala nam pozostać w kontakcie z ciekawymi osobami, których nie musimy znać osobiście, ale które mają coś mądrego do powiedzenia. Nie każdy czuje potrzebę korzystania z takiej usługi, dlatego nieco mniejsza popularność wśród dojrzałych osób nie powinna dziwić.

Gdzie ta gimbaza?

Wystarczy rzut oka na najpopularniejsze polskie konta na Twitterze, żeby zauważyć, że serwis nie jest zdominowany przez najmłodszych użytkowników, którzy przybyli na niego w poszukiwaniu kontaktu ze swoimi idolami. Oczywiście i tacy twitterowicze stanowią silną grupę, ale widać, że Polacy na Twitterze szukają również innej tematyki.

twitter staty 1

Popularność profili muzyków, sportowców, stacji telewizyjnych, polityków i redaktorów świadczy o sporym zróżnicowaniu. Zarówno wśród twitterowiczów, którzy napędzają dyskusję, jak i użytkowników, którzy wchodzą z nimi w interakcje.

twitter staty 2

Sotrender potwierdził również, że zainteresowanie Twitterem w Polsce stale rośnie. Obok zwiększającej się liczby obserwatorów najpopularniejszych profili wzrasta również częstotliwość tweetowania. We wrześniu polskie profile tweetowały średnio 129 razy. Miesiąc później średnia liczba krótkich wiadomości wysłanych przez Polaków na Twitterze wyniosła 186 sztuk. Cieszy fakt, że wraz z ciągłym wzrostem obserwatorów przybywa też aktywnych użytkowników, którzy chcą z innymi podzielić się ciekawymi informacjami.

Kogo obserwować?

Ranking Sotrendera to świetna kopalnia wiedzy oraz źródło informacji o najpopularniejszych i najaktywniejszych twitterowiczach. Ci zaś są grupą osób, które warto śledzić, gdyż zwykle rozpoczynają ciekawe dyskusje i nakręcają twitterowe życie. Oczywiście Twitter to nie miejsce do obserowania jedynie znanych muzyków, dziennikarzy, sportowców i polityków. Jednak… od czegoś trzeba zacząć.

Uwadze polecam szczególnie czołówkę najbardziej angażujących oraz najczęściej wspominanych profili.

twitter pl 1
twitter pl 2

Jeśli chcecie korzystać z Twittera również jako ze źródła ciekawych informacji, to bez wątpienia powinniście obserwować chociaż kilka kont należących do największych przedstawicieli mediów.

twittr media 1

W dużej mierze za rozkręcanie Twitterowych rozmów odpowiadają najbardziej angażujące profile, należące do użytkowników, których wypowiedzi spotykają się z największą liczbą odpowiedzi, polubień i retweetow (udostępnień).

twitter ludzie 1

W rankingu Sotrendera przeanalizowano również konta należące do blogerów. Sprawdzono ich popularność, siłę z jaką angażują społeczność oraz to, jak często inni użytkownicy wchodzą z nimi w interakcję.

Niezmiernie cieszy fakt, iż konto @przemekspider należące do Przemka Pająka znalazło się w tym rankingu bardzo wysoko. W głównym zestawieniu jest w TOP10, a w pozostałych nie wychodzi poza TOP5 i TOP3!

twitter blog 1
twitter blog 2

Konto @przemekspider obok funkcji prywatnego profilu Przemka, pełni też rolę głównego konta Spider’s Web na Twittterze. To właśnie tam w pierwszej kolejności informujemy o wszystkich nowych publikacjach, które często z opóźnieniem wędrują na naszego Facebooka i Google+.

twitter blog 3
twitter blog 4

Dlatego, jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami ze świata tech, dodaj konto @przemekspider do obserwowanych.

Pełną treść raportu Sotrendera znajdziesz w tym pliku PDF. Zachęcam do lektury, gdyż jest to kawał rzetelnie wykonanej roboty, który daje dokładny obraz tego, jak w Polsce wykorzystywany jest Twitter. Zarówno przez polityków, dziennikarzy, blogerów, sportowców, celebrytów, jak i przez zwykłych Kowalskich.

REKLAMA

*Pierwsze zdjęcie pochodzi z Shutterstock, pozostałe grafiki pochodzą z raportu Sotrender Twitter Trends 10.2014.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA