REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Oglądając zaćmienie Słońca można stracić głowę, ale nie warto tracić wzroku. Sprawdź jak się przygotować

Zbliża się dość rzadkie wydarzenie polegające na zasłonięciu części tarczy Słońca przez tarczę Księżyca. W Polsce 20 marca zaobserwujemy zasłonięcie około 70-80% tarczy Słońca. Stopień zasłonięcia tarczy, jak i dokładny czas zaćmienia zależy od naszego położenia geograficznego.

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca?
REKLAMA
REKLAMA
  • Początek zjawiska to od około 9:40 dla miast położonych najbardziej na zachód Polski do 9:50 dla miast na wchodzie naszego kraju.
  • Podobnie, maksymalne przysłonięcie tarczy słonecznej będzie można zaobserwować od 10:50 na zachodzie i od 11:00 na wchodzie.

Należy pamiętać, że obserwacja zjawisk związanych ze Słońcem jest niebezpieczna dla naszego wzroku. NIGDY nie należy jej wykonywać gołym okiem.

Na stronach sklepów z produktami optycznymi możemy znaleźć jednorazowe okulary (kosztujące od około 10-20 zł), które umożliwiają bezpieczną obserwację. W ofertach aukcyjnych możemy znaleźć też tekturowe okulary za złotówkę, jednak nie ryzykowałbym wzroku. W przypadku dobrych ofert mamy podany materiał (rodzaj folii) i jego współczynnik blokowania światła słonecznego. Jednym z producentów zarówno folii jak i gotowych materiałów jest firma Baader.

solar1

Należy również pamiętać, że tego typu okulary mogą służyć jedynie do obserwacji wzrokiem nieuzbrojonym - nie należy ich nakładać na lunety czy lornetki.

Co zrobić, jeśli nie zdążyliśmy kupić odpowiednich okularów? Jest kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest obserwacja światła odbitego Słońca (np. w szybie czy masce samochodowej). Podobna jest tzw. metoda projekcyjna - skupiamy światło słońca z instrumentu optycznego (teleskopu) uzyskując obraz na powierzchni np. papieru.

Jeśli nie chcemy się tym zadowolić, możemy wypróbować metodę naszych rodziców - uzyskując filtr przez okopcenie nad świecą szybki. Uważam tą metodę za niezbyt bezpieczną - szybka może pęknąć pod wpływem ciepła, możemy zostać poparzeni etc.

Istnieją również materiały które wydają się nieprzezroczyste, jednak przepuszczają silne światło słoneczne. Te materiały to niektóre folie aluminiowe lub np. materiał magnetyczny we wnętrzu dyskietki, albo płyta CD-ROM. Miejmy jednak na uwadze, że nikt nie testuje bezpieczeństwa tego typu rozwiązań i radziłbym wykorzystać pozostały do zaćmienia tydzień na zamówienie odpowiednich okularów dla siebie i rodziny - tak aby wszyscy mogli bezpiecznie zaobserwować do niecodzienne zjawisko.

REKLAMA

* Ilustracje pochodzą z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA