Nauka  / Artykuł

Pięć rzeczy, których nie wiedziałeś o Newtonie

Wedle mylnych szacunków, niedawno minęła rocznica urodzin Isaaca Newtona. Ten wielki fizyk był przypomniany w tweecie Neila deGrasse Tysona w dość przewrotny sposób, porównując go do innej znanej osoby urodzonej w Boże Narodzenie. Niestety, nie każdy ma poczucie humoru, i jego post wywołał pewne oburzenie wśród amerykańskich konserwatystów.

Choć warto wspomnieć, że Neil nie wziął pod uwagę zmiany kalendarza na gregoriański w Anglii, i faktu, że tak naprawdę rocznica urodzin Newtona przypada na 4. stycznia.

Neil deGrasse Tyson miał jednak w jednym rację: Isaak, choć urodzony przedwcześnie, i bardzo słaby po urodzeniu, po dorośnięciu zmienił świat. Jego widzenie świata było obowiązujące przez setki lat (i wciąż obowiązuje np. przy nauczaniu fizyki w szkołach), dopiero Einstein zrobił wyłom w jego teoriach.

Wpływ Newtona na współczesny świat i naukę jest nieoceniony. Był człowiekiem fascynującym, o wyrazistych poglądach, i o niewątpliwie genialnym umyśle. Gdy brakowało mu narzędzi matematycznych, aby opisywać swoje odkrycia, po prostu je wynajdował.

1024px-NewtonsPrincipia

Nie chciałbym zanudzać kolejnymi wspominkami o Newtonie. Wystarczy może, że przypomnę kilka ciekawych faktów o nim i jego życiu.

1. Grzechy Isaaca

Newton, jak wielu dzisiejszych internautów uwielbiał robić i czytać... listy różnych rzeczy. Na więc pewno spodobałby mu się również wpis "5 ciekawych faktów o Newtonie". Wiemy, że już w wieku 19 lat nosił ze sobą oprawiony w skórę notes, w którym zapisywał między innymi wydatki. Jednak nie tylko: na dwóch stronach zapisał coś, co było zaszyfrowane. Nie odszyfrowano tego przez 300 lat - dopiero w 1964 roku odczytano zapisek. Była to... lista grzechów lub złych uczynków, których dopuścił się nastoletni Isaac. Wśród nich znajdują się niewinne (jedzenie jabłek w kościele, kradzież wiśni z drzewa sąsiada, czy... pieczenie ciasta w niedzielę), ale i bardziej poważne, jak bicie się z "wieloma", z siostrą, czy z przyrodnim bratem. Najbardziej niepokojące jest: "straszenie ojczyma i matki że podpalę ich dom". Isaac miał dość nieszczęśliwy związek ze swoim ojczymem - ożenił się on z jego matką, jednak zażądał, by chłopiec został u babci.

GodfreyKneller-IsaacNewton-1689

2. Wiara w magię

Isaac, mimo że jest postrzegany jako ojciec współczesnego podejścia naukowego, nie ustrzegł się wiary w najprzeróżniejsze zabobony. Studiował alchemię i okultyzm. Doszukiwał się ukrytych znaczeń w Biblii, między innymi dochodząc do wniosku, że świat skończy się w 2060 roku. Wiele czasu poświęcił stworzeniu kamienia filozoficznego, który miał zapewnić mu bogactwo i nieśmiertelność. Mógł być też członkiem tajnego stowarzyszenia Różokrzyżowców, znanych m.in. z kart powieści Dana Browna (a starszym czytelnikom również z Pana Samochodzika).

3. Nigdy tak naprawdę jabłko nie spadło mu na głowę

Historia o jabłku spadającym na głowę Newtonowi jest zmyślona. Według niej, wpadł on na istnienie siły przyciągającej obiekty gdy wylegiwał się w sadzie, a owoc uderzył go w głowę. W rzeczywistości po prostu przyglądał się przez okno jabłkom spadającym w sadzie. Niektórzy badacze jego biografii wręcz twierdzą, że i ta historia jest wyolbrzymiona.

4. Poszukiwacz fałszerstw

W trakcie swojego życia Isaac Newton imał się różnych zajęć. Był między innymi członkiem parlamentu (choć niezbyt aktywnym - podobno odezwał się tylko raz podczas obrad, aby poprosić o zamknięcie okna), jak i szefem mennicy. Do tej drugiej posady przyłożył się bardziej. Otrzymawszy w 1696 zadanie przetopienia i ponownego wybicia monet, szybko zorientował się, że napływające do mennicy monety w 20% są fałszywe. Samodzielnie przeprowadził śledztwo i doprowadził do ukarania 28 osób winnych fałszerstwa.

Isaac_Newton_laboratory_fire

5. Tajemniczy pożar

Większość pism Newtona poświęconych alchemii zostało zniszczonych w tajemniczym pożarze, który wybuchł w jego laboratorium. Newton podobno twierdził, że pożar spowodował jego pies - Diament - który przewrócił świecę. Nie wszyscy historycy w to jednak wierzą. Niektórzy twierdzą, że sir Isaac pozostawił otwarte okno, wychodząc z domu, i wiatr przewrócił świecę. Jeszcze inni, że tak naprawdę Isaac Newton nigdy nie posiadał psa. Jedna z teorii zaś mówi, że prace alchemiczne, w których często była okazja do wdychania oparów ołowiu i rtęci, spowodowały halucynacje...

Ilustracje pochodzą z Wikipedii. Grafika główna (autor: Ron Ellis) przedstawia posąg Newtona znajdujący się w Londynie i pochodzi z serwisu ShutterStock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst