Sprzęt  / Artykuł

Potężny sukces Intela na rynku mobilnym - na partnera w ważnym segmencie wybrało go Lenovo

Choć Intel jest prawdziwym hegemonem na rynku pecetów, to nie najlepiej sobie radzi w świecie smartfonów. Sytuacja ta jednak się zmienia, a Intel zaczyna stawać się jednym z najważniejszych graczy na rynku mobilnym. Doskonałym dowodem na to jest rozpoczęcie współpracy z jedną z najszybciej rozwijających się firm rynku mobilnego - Lenovo.

Chińska firma wybrała Intela jako dostawcę dwóch rodzajów chipów stosowanych w swoich urządzeniach. Pierwszy typ układów to oczywiście procesory, w tym przypadku układy Intel Atom znane ze smartfonów, tabletów i tanich komputerów. Drugim, nie mniej ważnym, chipem produkcji Intela stosowanego u Lenovo będą modemy LTE-Advanced.  Jest to bardzo ważna wiadomość, gdyż do tej pory niekwestionowanym liderem w tej kategorii podzespołów był Qualcomm. Firma ta sprzedawała modemy LTE zarówno jako oddzielne układy, jak też jako część swoich procesorów Snapdragon.

Jeszcze niedawno nikt nie myślał, że ten monopol zostanie kiedykolwiek przerwany.

Wszystko dlatego, że tworzenie modemów jest bardzo trudne. Układ ten cały czas pracuje, sumarycznie pobiera najwięcej energii spośród wszystkich komponentów stosowanych w urządzeniach mobilnych oraz musi być zgodny ze znaczną większością sieci komórkowych na świecie. Nic dziwnego, że nawet firmy takie jak Texas Instruments, Broadcom oraz Ericsson porzuciły ten rynek.

qualcomm-snapdragon

Intel nieśmiało rozpoczął produkcję swoich modemów w 2011 roku, po wykupieniu działu rozwiązań bezprzewodowych firmy Infineon. Jak łatwo zgadnąć, celem firmy było nawiązanie walki z Qualcommem i… plan ten udaje się realizować, ale bardzo małymi kroczkami. Intel co prawda podpisał porozumienie z Lenovo, a modem tej firmy znalazł się też w smartfonie Samsung Galaxy Alpha, ale Qualcomm ma o wiele większe doświadczenie na tym rynku. Jego modemy są dostępne między innymi w smartfonach Apple oraz Samsunga.

Qualcomm zdaje sobie sprawę ze swojej pozycji i nie obawia się Intela.

Raj Talluri, starszy wiceprezes ds. układów scalonych, stwierdził, że jego firma tworzy już czwartą lub piątą generację modemów LTE, ma zauważalną przewagę nad konkurencją i jest zadowolona ze swojego miejsca na rynku. I trudno się temu dziwić, jednak z drugiej strony wydaje się to nieco lekkomyślne.

microchip

W końcu Intel nie jest pierwszą-lepszą firmą na rynku i nie wydaje mi się, że można go po prostu lekceważyć. Firma ta dysponuje świetnym działem R&D oraz ogromnymi środkami, dzięki którym prędzej czy później może zdobyć wiele segmentów rynku IT, zwłaszcza tak blisko związanych z procesorami jak modemy. Naprawdę nie zdziwię się, jeżeli za kilka lat Intel będzie liderem rynku procesorów mobilnych i modemów 4G (albo już wtedy 5G!) lub chociaż nawiąże równowagą walkę z Qualcommem.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że segment mobilny coraz bardziej zrasta się z rynkiem pecetów, na którym Intel czuje się jak ryba w wodzie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst