REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Nie dostał Nobla i czuje się obrażony decyzją komitetu. Ma rację

Praca naukowa i inżynierska to w dzisiejszych czasach prawie zawsze przedsięwzięcie zespołowe. Zauważyć można, że pojedynczy naukowcy nie otrzymują już nagród Nobla - zazwyczaj są to zespoły badawcze. Podobnie nie da się dokonać żadnego odkrycia nie bazując na pracy i badaniach innych, którzy pracowali nad danym zagadnieniem przed nami. To dzięki temu możemy odnotować największe postępy we wszystkich dziedzinach nauki.

10.10.2014
15:59
Nie dostał Nobla i czuje się obrażony decyzją komitetu. Ma rację
REKLAMA
REKLAMA

Tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana badaczom pracującym nad energooszczędnymi niebieskimi LED-ami. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie pominięto równocześnie osoby, bez której nie byłoby LED-ów w ogóle.

Ta osoba to Nick Holonyak, teraz osiemdziesięciopięcioletni wynalazca, który stworzył pierwszą diodę emitującą światło w 1962 roku. Pracował wtedy w laboratorium firmy General Electric. Znany z tego odkrycia, poświęcił się pracy naukowej, i wykładał na Uniwersytecie w Illinois aż 50 lat - przeszedł na emeryturę dopiero w zeszłym roku.

Nick_Holonyak_Jr

Koledzy Holonyaka często mówili, że za stworzenie tak powszechnego w użyciu LED należy mu się nagroda Nobla. Jednak nie spodziewał się, że faktycznie technologia związana z LED będzie nagrodzona, a on będzie pominięty.

W rozmowie z Davidem Mercerem z AP, Holonyak powiedział:

LED taka jaką znamy ją dzisiaj jest efektem naszej pracy. Nie byłoby niebieskiej diody, bez naszych podstaw. Jestem już stary, ale uważam że tegoroczna nagroda jest dla mnie obraźliwa.

Nagrodę, za prace nad niebieskimi diodami, przypomnijmy, otrzymali we wtorek Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura.

REKLAMA

Nick Holonyak jest znaną osobą w kręgach naukowo-inżynierskich w USA. Wielokrotnie nagradzany (otrzymał m.in. National Medal Of Technology oraz Medal Edisona), ma na swoim koncie wiele patentów. Dziwne więc, że Komitet Noblowski o nim w tym roku zapomniał.

Źródło: Yahoo! News; Grafika główna pochodzi z serwisu ShutterStock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA