REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Jest zielone światło dla świecących autostrad

Holenderski projektant Daan Roosegaarde stworzył projekt inteligentnych autostrad, które mają stać się bezpieczniejsze od dotychczasowych dzięki świecącym po bokach drogi pasom. Pierwsze testy wypadły pomyślnie i rozwiązanie to ma spore szanse na międzynarodowy sukces.

23.10.2014
11:33
Jest zielone światło dla świecących autostrad
REKLAMA
REKLAMA

Jeszcze niedawno pomysł był jedynie koncepcją prezentowaną na targach innowacyjności (gdzie zdobywał nagrody m.in. właśnie za najbardziej innowacyjny projekt). Pierwsze testy zostały już jednak przeprowadzone na publicznej drodze w Holandii i zyskały uznanie ministra transportu, który zezwolił na zastosowanie świecących pasów również na pozostałych trasach.

Działanie inteligentnych autostrad jest genialne w swojej prostocie i opiera się na zainstalowaniu specjalnej linii, która w ciągu dnia gromadzi energię słoneczną by w nocy (przez około 8 godzin) rozświetlać drogę i tym samym poprawiać widoczność i bezpieczeństwo.

To dopiero początek

Instalacja pasów na drogach jest tak naprawdę pierwszym elementem całego systemu, który ma znacznie ułatwić życie podróżującym. W planach jest również wprowadzenie znaków działających na podobnej zasadzie, które na powierzchni będą wyświetlały informacje np. o aktualnych warunkach atmosferycznych.

Oprócz tego, docelowo na autostradach mają pojawić się specjalne pasy, które będą mogły naładować akumulatory samochodów elektrycznych w trakcie jazdy, ale to jest zdecydowanie pieśń przyszłości.

Daan Roosegaarde stał się również znany ze stworzenia największego na świecie“odkurzacza” do smogu, który naturalnie z największym zainteresowaniem spotkał się w Chinach. Urządzenie zostało zainstalowane w jednym z parków w Pekinie i potrafi oczyścić powietrze na powierzchnii 40x40 metrów. Dzięki opatentowanej technologii jonowej ten “odkurzacz” kompresuje cząsteczki smogu i w ten sposób oczyszcza nawet 1000 m3 powietrza.

Tego typu wynalazki tylko potwierdzają zasadniczą rolę, jaką odgrywa rozwój technologiczny w ułatwianiu naszego życia.

REKLAMA

Miejmy nadzieję, że inteligentne autostrady zawitają również do Polski i choć trochę poprawią bezpieczeństwo na naszych drogach.

* Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA