REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Masz Cyfrowy Polsat? Wymień za darmo dekoder na nowszy

Cyfrowy Polsat rozpoczyna masową wymianę dekoderów SD na HD. To słuszna decyzja, która pozwoli w pełni przejść na DVB-S2. A już lada moment powinniśmy przygotowywać się do kolejnej zmiany sprzętów.

25.08.2014
11:07
Masz Cyfrowy Polsat? Wymień za darmo dekoder na nowszy
REKLAMA

Jak podaje Satkurier Cyfrowy Polsat rozpoczął wymiany dekoderów SD na HD. Akcja ta obejmuje abonentów posiadających trwającą umowę. Mogą oni wymienić swój stary dekoder na HD za pośrednictwem kuriera lub poprzez autoryzowane punkty sprzedaży. Abonenci nie ponoszą kosztów, nie muszą podpisywać aneksów do umowy, a dekodery otrzymują na własność.

REKLAMA

Nie wiadomo jak długo będzie prowadzona akcja, ale miejmy nadzieje, że Cyfrowy Polsat skutecznie przekona swoich abonentów do wymiany sprzętu na nowszy. Na koniec pierwszego półrocza 85% spośród wszystkich 3,53 milionów abonentów korzystało już z dekoderów HD. Konieczna jest wymiana ponad 500 tys. dekoderów, aby wszyscy użytkownicy zyskali dostęp do kanałów nadawanych w MPEG-4 i możliwości pełnego przejścia platformy na to efektywniejsze kodowanie.

W momencie, gdy abonenci Cyfrowego Polsatu będą korzystać już z dekoderów wspierających odbiór telewizji satelitarnej według standardu DVB-S2 platforma będzie mogła poczynić znaczące zmiany na satelicie.

W tej chwili platforma 3 z 6 transponderów wykorzystuje w starym standardzie DVB-S z kodowaniem MPEG-2. Przejście na MPEG-4 pozwoli na zyskanie pojemności równej kolejnemu transponderowi. Więcej miejsca to możliwość wprowadzenia nowych kanałów lub poprawienie jakości obecnych, ewentualnie możliwość rezygnacji z części miejsca w celu oszczędności. To także możliwość rezygnacji z nadawania części kanałów posiadających zarówno wersję HD, jak i SD.

31.10.2016 koniec MPEG-2 i telewizji SD na satelicie

Migracja z DVB-S na DVB-S2 w Polsce trwa od 2006 roku. W chwili obecnej nadal funkcjonują obok dwa standardy. Cyfra+ i Cyfrowy Polsat na początku wprowadzania sygnału HD traktowały takie kanały jako luksusowy dodatek, dlatego przejście na efektywniejsze kodowanie na masową skalę następuje dopiero w ostatnich dwóch latach. Natomiast telewizja n wprowadziła też tanią ofertę na kartę opierającą się o budżetowy sprzęt i właśnie sygnał MPEG-2. To sprawia, że DVB-S wciąż jest obecna na naszym rynku i nie tak łatwo się jej pozbyć.

cyfrowy polsat dekodery

Operatorzy starają się jednak zachęcać do migracji. Teraz Cyfrowy Polsat oferuje dekodery HD bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Wcześniej słoneczna platforma zaczęła dodawać kanały także SD kodowane w MPEG-4, przez co nie są one dostępne dla posiadaczy starszych sprzętów.

Nie znamy konkretnych dat, kiedy operatorzy zdecydują się zrezygnować z nadawania w MPEG-2. W przypadku Cyfrowego Polsatu wiele zależy od efektywności obecnej akcji. Natomiast ITI Neovision wraz ze startem w 2008 roku "telewizji na kartę" określiła ważność oferty do dnia 31.10.2016. Do tego czasu na pewno DVB-S w nc+ będzie funkcjonować. Później możemy oczekiwać pełnego przejścia na MPEG-4.

Czas na HEVC i 4K

Możliwe, że zanim MPEG-2 zniknie z satelity, to masowo zacznie pojawiać się jeszcze nowszy i efektywniejszy standard. W chwili obecnej już trwają testy nadawania w HEVC, a w przyszłym roku w Europie powinny pojawić się pierwsze linearne kanały w ultrawysokiej rozdzielczości korzystające z nowego standardu.

Patrząc na szybki rozwój 4K bardzo możliwe, że nc+ jeszcze przed wyłączeniem sygnału MPEG-2 w październiku 2016, rozpocznie nadawanie kanału UHD.

Operatorzy powinni już teraz pomyśleć jak efektywnie zmigrować ponad 5 milionów abonentów telewizji satelitarnej w Polsce na kolejny standard. To właśnie on jest szansą na pojawienie się na satelicie sygnału 1080p, a przede wszystkim lepszej jakości kanałów przy oszczędności miejsca na transponderach. Znając jednak życie proces ten będzie długotrwały, a zamiast wysokiej jakości operatorzy w pełni wykorzystają skuteczniejszą kompresję, aby obniżyć koszty nadawania.

REKLAMA

Cyfrowy Polsat akcję wymiany dekoderów przeprowadza jednak bardzo dobrze. Bez żadnych kruczków, przedłużania terminów umów i w sposób dogodny dla klienta, którzy może wybrać jak chce odebrać nowy dekoder, który dostanie na własność.

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA