REKLAMA

Dzięki temu satelicie możemy liczyć na zdjęcia w ultra wysokiej rozdzielczości

W ciągu kilku nadchodzących miesięcy możemy spodziewać się znacznego zwiększenia rozdzielczości zdjęć satelitarnych w usługach takich jak Mapy Google czy Bing Maps. Wszystko za sprawą najnowocześniejszej satelity WorldView-3, który już jutro zostanie wyniesiony na orbitę Ziemi.

12.08.2014 13.16
Ziemia jest płaska? Astronauci rzucili koło ratunkowe raperowi. Nie chciał z niego skorzystać
REKLAMA
REKLAMA

WorldView-3 to komercyjny satelita firmy DigitalGlobe. Jego zadaniem będzie ciągłe fotografowanie Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości. Ze zdjęć firmy DigitalGlobe korzysta zarówno Google jak i Microsoft, a więc możemy się spodziewać zwiększenia rozdzielczości w mapach online tych firm. Na super ostre zdjęcie będziemy musieli poczekać minimum 6 miesięcy, ponieważ dopiero po takim okresie DigitalGlobe będzie mogło zacząć odsprzedawać zdjęcia.

Więcej, taniej, szybciej

Satelita WorldView-3 jest następcą WorldView-2, umieszczonego na orbicie Ziemi 8 października 2009 roku. Następca, poza wyższą rozdzielczością zdjęć, zaoferuje także znacznie większą niezawodność i ograniczy koszty eksploatacji. Ponadto dane rejestrowane przez satelitę mają być szybciej dostarczane do klientów.

Nowy satelita może zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną głównie z uwagi na fakt, że miesiąc temu Departament Handlu USA wyraził zgodę na zbieranie i sprzedaż obrazów satelitarnych w znacznie wyższych rozdzielczościach niż dotychczas. Do tej pory satelita WorldView-2 zapewniał super ostry obraz dla obiektów do wielkości 46 cm (w przypadku czarno-białego obrazu) i do 1,85 metra dla obrazów kolorowych. Tymczasem następca satelity pozwoli uzyskać tak samo wysoką rozdzielczość dla obiektów o wielkości 25 cm przy ujęciach czarno-białych i równo 1 m przy ujęciach kolorowych.

worldview-2-port-botany-australia-web

Oczywiście w Mapach Google widać znacznie mniejsze obiekty, ale trudno mówić w ich przypadku o jakiejkolwiek ostrości. Obraz można powiększyć, ale rozdzielczość ma swoje granice. Innymi słowy, widać że coś małego znajduje się na zdjęciu, ale trudno powiedzieć, co to właściwie jest. Za pół roku sytuacja znacznie się poprawi.

W 97 minut dookoła świata

worldview-3 satellite sensor_1

Nowy satelita zawiśnie na wysokości 617 km nad powierzchnią Ziemi, a pełne okrążenie naszej planety zajmie mu 97 minut. Długość misji szacuje się na 7 lat i 3 miesiące, podczas gdy przewidywany czas życia satelity to 10-12 lat. Sam satelita ma wymiary 5,7 x 2,5 x 7,1 m i waży 2800 kg. Będzie zasilany przez panele słoneczne.

REKLAMA

Start satelity planowany jest jutro (13.08) na godzinę 20:30 czasu polskiego. Wydarzenie to możecie obejrzeć na żywo pod tym adresem.

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA