1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Cyfrowa szkoła jest bliżej niż myślisz. Zobacz jak widzą to MEN i Acer

Lokowanie produktu

Ciekawe lekcje urozmaicane materiałami multimedialnymi i cyfrowy sposób weryfikacji postępów w nauce - to szkoła naszych marzeń. Szkoła, do której pójdą dopiero nasze dzieci.

25.08.2014
19:25
Cyfrowa szkoła jest bliżej niż myślisz. Zobacz jak widzą to MEN i Acer

W ramach projektu Cyfrowa Szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej rozwija projekty takie jak e-nauczyciel, e-podręcznik i e-szkoła. Przedsięwzięcie ma na celu cyfryzację polskich szkół i wyposażenie ich w nowoczesne technologie. Jednak Cyfrowa Szkoła to nie tylko sprzęt, którym mogą dysponować nauczyciele, wykładowcy, uczniowie i studenci. W projekcie kluczowa jest zmiana metod nauczania.

Do tej pory w inicjatywie wzięło 399 szkół z całej Polski. Przeprowadzono 50 tys. lekcji, w których udział wzięło 70 tys. uczniów. Co ważne, jest to program pilotażowy, a akcja Cyfrowa Szkoła będzie miała jeszcze okazję rozwinąć skrzydła.

Przedstawiciele MEN zapewniają, że w akcji nie liczy się wyłącznie sprzęt będący na wyposażeniu nowoczesnych placówek edukacyjnych, ale również podejście nauczycieli. Muszą oni posiadać umiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami informatycznymi, tak aby byli w stanie urozmaicić lekcje. I nie mówimy tu wyłącznie o nauczaniu informatyki, ale również języka polskiego, matematyki, biologii a nawet wychowania fizycznego.

acer-aspire-switch-10-012

Równolegle, ze szkoleniem nauczycieli i wyposażeniem pracowni w niezbędny sprzęt tworzone są multimedialne i interaktywne e-podręczniki. Już w przyszłym miesiącu zostaną zaprezentowane ich wersje próbne. Docelowo powstanie 18 e-podręczników do 14 przedmiotów i do wszystkich etapów nauczania.

Po zakończeniu programu pilotażowego Cyfrowej Szkoły zostaną podsumowane wyniki. Jednak MEN już teraz planuje rozwijać projekt w latach 2014-2020 i zwrócił się o dofinansowanie w kwocie 1,5 mld euro z środków unijnych, które pozwoliłoby na jego dalszą realizację.

Acer Clasroom Manager

W filozofię cyfrowej szkoły i multimedialnej klasy wpisuje się usługa Acer Clasroom Manager, która pozwala nauczycielom i wykładowcom na prowadzenie zajęć z wykorzystaniem komputerów. Oprogramowanie powinno zostać zainstalowane na urządzeniu osoby prowadzącej lekcję oraz u wszystkich uczniów. Dzięki temu nauczyciel będzie mógł przesyłać na ekrany podopiecznych wybrane treści, omawiać je i urozmaicać zajęcia treściami multimedialnymi.

Dodatkowo uczniowie będą mogli korzystać z zasobów i możliwości swoich komputerów, łączyć się z siecią, wymieniać informacje i brać udział w ankietach, testach i zadaniach wyznaczonych przez osobę prowadzącą lekcję. Co ważne, nauczyciel zyska też możliwość zablokowania uczniom dostępu do wybranych aplikacji i funkcji takich jak przeglądarka internetowa, sieci społecznościowe i komunikatory, np. na czas testu lub w celu skupienia uwagi na aktualnie omawianym zagadnieniu.

Nauczyciel może monitorować pracę podopiecznych i lepiej zarządzać czasem, zaś uczniowie za pomocą aplikacji Student Journal przechwycą i zapiszą informację z zajęć.

Aby cyfrowa klasa mogła działać, uczniowie i nauczyciele muszą dostać do dyspozycji odpowiednie narzędzia, które wspomagając ich pracę, by nie ograniczać zajęć wyłącznie do nudnego przeglądania prezentacji. Acer ma w swojej ofercie kilka produktów, które doskonale wpisują się w ten trend i pozwalają w łatwy sposób zbudować nowoczesną, dobrze wyposażoną pracownię.

Dla nauczyciela

Doskonałym sprzętem dla nauczyciela, wykładowcy lub szkoleniowca może być TravelMate P645. Komputer z 14-calowym ekranem jest przede wszystkim mobilnym kompanem, który sprawdzi się zarówno w domu, w pracy jak i w drodze na uczelnię. Procesor i5 oraz 6 GB pamięci RAM nie ograniczą pracy i wyobraźni nauczyciela, a stacja dokująca pozwoli rozszerzyć funkcjonalność urządzenia w miejscu pracy.

Acer P645

Podróżując z komputerem narażamy go na uszkodzenia, dlatego też warto wybrać konstrukcję, która gotowa będzie sprostać takim wyzwaniom. Acera TravelMate P645 chroni obudowa wykonana z włókien węglowych i stopu magnezowo-aluminiowego, dzięki czemu komputer jest lekki i bardzo wytrzymały.

Dla ucznia

Dla uczniów Acer ma również kilka asów w rękawie. Stanowiska robocze w cyfrowej klasie można z powodzeniem zbudować w oparciu o komputery All-In-One, jakim jest Acer Aspier Z3. Z powodzeniem sprawdzi się tu 23-calowy ekran o rozdzielczości FullHD z szerokimi kątami widzenia. Docenią go uczniowie pracujący w grupach przy jednym komputerze.

acer all-in-one

W przypadku, gdy pracownia nie pozwala na podłączenie wielu pełnowymiarowych komputerów lub gdy uczniowie często muszą pracować w różnych miejscach, w tym również poza klasami, warto przyjrzeć się notebookom. Acer ma w zanadrzu kilka ciekawych komputerów, a na szczególną uwagę zasługuje TravelMate B115.

acer notebook dla ucznia

Do chłodzenia nie wymaga wentylatora, co przekłada się na niezwykle cichą pracę. Aspekt ten może być ważny właśnie w cyfrowej klasie, gdyż kilkadziesiąt działających jednocześnie komputerów może powodować nieprzyjemny hałas. Komputer jest też lekki, smukły i wyposażony w trwały akumulator, dlatego sprawdzi się zarówno podczas lekcji w klasie, jak i zajęć w terenie.

Cyfrowa klasa

W cyfrowych klasach powinno znaleźć się również miejsce na klasyczne desktopy w nieco odświeżonej formie. Takie właśnie są komputery Acer Veriton L, które wyróżniają się nie tylko znacznie mniejszymi gabarytami, ale również sprytnymi rozwiązaniami, które docenią użytkownicy. Obudowa zamyka się w bryle o pojemności 3 litrów.

Do komputera Veriton L możemy podłączyć podstawę Ergo-Stand, która pozwoli na łatwe zamocowanie monitora. Taka konfiguracja sprawia, że praca przy komputerze będzie przyjemna nie tylko w pozycji siedzącej i stojącej, ale również dostęp do materiałów wyświetlanych na ekranie będzie wygodny, nawet dla grupy uczniów skupionych wokół jednego stanowiska. Wykorzystanie podstawy Ergo-Stand przełoży się także na większy porządek na biurku i mniejszą plątaninę kabli, co w przypadku pracowni z kilkunastoma lub kilkudziesięcioma stanowiskami roboczymi może mieć kluczowe znaczenie.

acer desktop

Prezentowanie materiałów multimedialnych na komputerach uczniów lub na jednym ekranie, nawet dużego, monitora nie przyniesie takich efektów jak wyświetlenie ich na ścianie za pomocą projektora. W ofercie Acera znajdują się zarówno urządzenia z kategorii przenośnych, jak i takie o przeznaczeniu edukacyjnym. Technologia Acer ColorSafe w połączeniu z podświetleniem LED zapewni żywe kolory i ostry obraz o równomiernym nasyceniu barw, który będzie wyglądał przy tym bardzo naturalnie.

Cyfrowe klasy w wielu szkołach i na wielu uczelniach są jeszcze melodią przyszłości. Jednak działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, projekt “Cyfrowa Szkoła” oraz szerokie portfolio usług i sprzętów takich firm jak Acer przybliżają nas do realizacji tych ambitnych celów.

Lokowanie produktu
Najnowsze