REKLAMA

Jak się tworzy najładniejsze telefony z Androidem - rozmawiamy z Danielem Hundtem, dyrektorem kreatywnym HTC

Mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z głównym projektantem odpowiedzialnym za wygląd nowego smartfona HTC One M8. Na łamach Spider’s Web na nasze dziesięć pytań dotyczących wyglądu i wykonania nowego smartfona tajwańskiego producenta odpowiada dyrektor kreatywny w firmie HTC. Spytaliśmy go między innymi o kulisy powstania tego modelu oraz o to, kto gra w biurze projektowym pierwsze skrzypce: designerzy czy inżynierowie?

07.04.2014 17.46
Jak się tworzy najładniejsze telefony z Androidem – rozmawiamy z Danielem Hundtem, dyrektorem kreatywnym HTC
REKLAMA

Premiera nowego smartfona z linii HTC One była ważnym wydarzeniem dla rynku mobilnego. Blisko dwa tygodnie temu jednocześnie w Londynie i Nowym Jorku zaprezentowany został ostatni z flagowych modeli telefonów z Androidem z segmentu premium. HTC One M8 to urządzenie naprawdę godne uwagi, które oferuje nie tylko świetną wydajność, ale też świetnie wygląda. Sam telefon ten testuję już od dnia jego oficjalnej premiery.

REKLAMA

Już teraz mogę stwierdzić, że HTC One M8 to małe dzieło sztuki

nowy HTC One (2014)

W rzeczywistości HTC One M8 prezentuje się o niebo lepiej, niż na dostępnych w sieci fotografiach. Pod względem jakości wykonania trudno zresztą cokolwiek temu urządzeniu zarzucić. Biorąc telefon do ręki czuć wręcz wieloletnie doświadczenie producenta, który proces wytwarzania smartfonów w metalowej obudowie unibody opanował niemal do perfekcji. Chcąc dowiedzieć się nieco więcej o nowym telefonie i kulisach jego powstania zadałem 10 pytań Danielowi Hundtowi, który piastuje w HTC stanowisko dyrektora kreatywnego.

Ciekawiło mnie głównie to, jak współpracują ze sobą zespoły projektantów i inżynierów. Chciałem poruszyć też kilka spornych kwestii dotyczących budowy telefonu, jak grube ramki dookoła ekranu i niesławny czytnik linii papilarnych z phabletu HTC One Max. Wywiad podzieliliśmy na trzy części, a z poszczególnymi pytaniami - oraz co najważniejsze odpowiedziami - możecie zapoznać się poniżej.

Na pytania Spider’s Web odpowiada Daniel Hundt, dyrektor kreatywny w firmie HTC

Piotr Grabiec, Spider’s Web: Czy doszliśmy już do takiego momentu rozwoju rynku mobilnego, że design jest ważniejszy od podzespołów? Dziś smartfony z segmentu premium mają podobną specyfikację. Czy zaawansowani użytkownicy przywiązują dzisiaj większą uwagę do użytych materiałów, jakości wykonania i atrakcyjnego wyglądu urządzeń?

Daniel Hundt, dyrektor kreatywny HTC: Dotarliśmy do momentu, w którym to, w jaki sposób zaprojektowany jest smartfon jest tak samo ważne, jak jego możliwości. Użytkownicy traktują dziś telefony jak dodatki, które są w stanie odzwierciedlić ich osobowość i styl życia, a decyzje o zakupie podejmują zarówno na podstawie preferencji dotyczących wydajności, jak i wyglądu telefonu. To właśnie dlatego HTC kładzie silny nacisk na najwyższą jakość swoich urządzeń, które są piękne jednocześnie na zewnątrz jak i wewnątrz.

Czy HTC przeprowadzał jakieś badania nad wpływem projektu smartfona na użytkowników i na ich decyzje wyboru konkretnego modelu? Jaką rolę odgrywa ten czynnik w procesie podejmowania decyzji?

To jak telefon jest zaprojektowany, jest wyjątkowo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje konsumenckie - czy to chodzi o telefon czy o jakikolwiek inny produkt. Dlatego właśnie design jest tak głęboko zaszyty w DNA naszej firmy. Jak już pokazaliśmy w przypadku HTC One (M8): doskonały projekt to nie tylko świetny wygląd fizyczny ale i doświadczenie użytkownika. To właśnie odróżnia tylko dobry telefon od świetnego telefonu.

Czy dobrze zaprojektowany telefon przechodzi próbę czasu, czy też konsument zawsze będzie chciał coś nowego po roku lub dwóch?

Dobrze zaprojektowany telefon nie ma daty ważności. Dobrze wykonane urządzenie, takie jak HTC One, zachowa zawsze swój klasyczny urok i wyrafinowanie. HTC jednak cały czas pracuje nad polepszeniem doświadczenia użytkowników naszych telefonów. W rezultacie nasza technologia i projekty cały czas ewoluują. Dzięki temu nasi użytkownicy cały czas są ciekawi najnowszych urządzeń i nowych doświadczeń.

Inżynierowie czy designerzy?

nowy HTC One (2014)

Projektant może narysować wszystko, ale tylko inżynier będzie w stanie stwierdzić, czy wizja jest możliwa w realizacji. Jak wygląda proces przygotowania telefonu? Jak duży wpływ ma ekipa designerów na pracę inżynierów?

W wielu przypadkach od zespołów projektowych oczekuje się, aby ich praca polegała głównie na wspieraniu zespołu inżynieryjnego, jednak HTC jest pod tym względem inne. Zespół projektowy i inżynieryjny w HTC pracują ramię w ramię nad stworzeniem nowych produktów i to właśnie dlatego jesteśmy w stanie zmieniać rynek mobilny naszymi nowatorskimi pomysłami. Nasi projektanci wierzyli w to, że metalowe unibody będzie rewolucyjnym krokiem naprzód w skali całego rynku, i nawet pomimo tego, że rynek nie chciał uwierzyć, że jest to możliwe, po trzynastu latach prac udało nam się zrealizować tę wizję. Opracowaliśmy przy tym nowe sposoby na łączenie elementów, dzięki którym nasze urządzenia są eleganckie, cienkie i doskonale leżą w dłoni.

Czy zespół odpowiedzialny za wizualny projekt nakładki HTC Sense współpracuje z zespołym odpowiedzialnym za tworzenie obudowy? Który zespół ma pierwszeństwo?

W HTC wszyscy jesteśmy częścią jednego wielkiego zespołu projektowego. Oznacza to, że wszyscy mamy te same pomysły i ambicje i jesteśmy w stanie zgodnie pracować nad dostarczeniem dobrego projektu, zarówno jeśli chodzi o wnętrze telefonu, jak i jego wygląd zewnętrzny. Żaden element urządzenia nie jest traktowany jako ważniejszy od innych – każdy aspekt jest traktowany z równie wielką uwagą. Przykładowo, w HTC 8X oraz 8S, wygląd zewnętrzny telefonu był inspirowany kafelkami z Windows Phone – tak jakbyś napompował jeden z kafelków, żeby stworzyć formę smartfonu. We wszystkich naszych telefonach elementy cyfrowe przeplatają się i współgrają z fizycznymi i na odwrót. Są ze sobą nierozerwalnie połączone.

Czy projektując smartfona kierujecie się tylko wyglądem i ergonomią, czy też zwracacie uwagę na przewodnictwo cieplne i stopień, w jakim urządzenie się nagrzewa?

Doskonała jakość wykonania i wydajność są najważniejsze, wiec czynniki takie jak przewodność termiczna są kluczowe w procesie projektowania urządzenia. Nasz zespół projektowy ściśle współpracuje z działem inżynieryjnym przy tworzeniu rozwiązań gwarantujących fantastyczną wydajność bez konieczności decydowania się na kompromisy w kwestii wyglądu.

Ramki, czytniki linii papilarnych i… samochody

htc

Smartfony HTC mają zawsze dość sporej grubości ramki dookoła ekranu. Czy jest to związane z ergonomią wykorzystania telefonu i umożliwia uniknięcie przypadkowego uruchomienia jakiejś funkcji, czy też może przy mniejszej ramce nie dałoby się zmieścić w obudowie wszystkich podzespołów i odpowiednio dużej baterii? Inni producenci zawsze chwalą się tym, że ramka dookoła ekranu jest u nich możliwie wąska.

HTC projektuje swoje telefony tak, aby były jednocześnie atrakcyjne i funkcjonalne. Dzięki umieszczeniu z przodu głośników i zastosowaniu technologii BoomSound, jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość dźwięku, a metalowa obudowa unibody w najnowszym HTC One (M8) kończy się dopiero przy samej krawędzi ekranu, zapewniając świetne doznania przy kontakcie z telefonem i ułatwiając jego trzymanie. Każdy element naszych urządzeń jest planowany z myślą o jak najlepszych doświadczeniach płynących z jego użytkowania.

Kto wpadł na pomysł umieszczenia czytnika linii papilarnych w HTC One Max na tylnej klapce? To rozwiązanie spotkało się z dużą dozą krytyki.

Biorąc pod uwagę rozmiar HTC One Max, miało to sens z punktu widzenia ergonomii użytkowania – umieszczenie czytnika z tyłu pozwala na wygodne korzystanie z niego podczas trzymania telefonu. W przypadku HTC One (M8) chcieliśmy, żeby dostęp do urządzenia był jeszcze łatwiejszy. Dzięki Motion Launch i pokrowca Dot View, użytkownik może dostać się do swojego telefonu wykonując jeszcze mniej akcji, a w przypadku np. połączeń przychodzących wystarczy, że po prostu przyłoży telefon do ucha.

Nowy HTC One jest bardzo zbliżony pod względem wyglądu do tego, co prezentuje sobą zeszłoroczny model. Doszliście do momentu, kiedy nie da się wymyślić już nic nowego? Czy też może większe zmiany zobaczymy dopiero za rok?

Pierwszy HTC One zmienił oczekiwania klientów w stosunku do wyglądu i wykonania smartfonów, oferujące metalową obudowę unibody niezwykle wysokiej jakości. Teraz naszym celem było poprawienie czegoś, co przez wielu było i tak uznawane już za najlepszy smartfon na świecie. W nowym HTC One (M8) udało nam się przekroczyć kolejną granicę w produkcji i jakości, formując metal tak, aby opływał on ekran w sposób pozwalający na jeszcze wygodniejsze i naturalniejsze trzymanie całego urządzenia. Tym samym HTC udowodniło po raz kolejny swoje umiejętności w kwestii projektowania i tworzenia smartfonów i nie zamierzamy przestać zaskakiwać klientów kolejnymi fantastycznymi telefonami.

Do jakiej marki, serii, linii samochodów lub studia projektowego porównałbyś linię One?

Seria One jest równoznaczna z produktami z najwyższej półki, w związku z czym porównałby należące do niej modele do którejkolwiek z wysokiej jakości marek samochodów lub zegarków. Wiele uznanych marek jest przy tym rozpoznawanych na podstawie charakterystycznych elementów – dla serii One jest to efektowny i elegancki metalowe unibody, wyznaczające nowy standardy na rynku mobilnym.

REKLAMA

Przeczytaj więcej o HTC One:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA