Sprzęt  / Recenzja

Nowy HTC One (2014) w naszych rękach - pierwsze wrażenia Spider's Web [wideo]

Mieliśmy okazję spędzić z nowym smartfonem HTC kilka chwil i przyszła pora podzielić się pierwszymi wrażeniami. Urządzenie pozytywnie zaskakuje przy bliższym poznaniu i na żywo prezentuje się jeszcze lepiej, niż na zdjęciach. Nowa aplikacja aparatu mnie urzekła, etui Dot View to świetny i użyteczny bajer… ale dobra, po kolei!

Nowy HTC One został zaprezentowany dwie godziny temu, ale już trafił w moje ręce i rozpoczynam testy tego telefonu. Jak na razie zrobiłem nim nieco zdjęć i przeklikałem się przez najważniejsze funkcje w menu, ale na pełną recenzję dopiero przyjdzie czas. I to nieprędko - jest naprawdę wiele bajerów i ciekawostek do sprawdzenia, ale już teraz mogę wydać pierwszą opinię o nowym telefonie.

Zawartość pudełka

Otrzymałem do testów zestaw HTC One (M8), który trafi do sprzedaży. W środku w pudełku znalazły się standardowe akcesoria, takie jak słuchawki, kabel microUSB i ładowarka sieciowa. Miłym zaskoczeniem jest dodatek w postaci gumowatego etui ochronnego. Niestety, to najciekawsze akcesorium w postaci Dot View jest do dokupienia osobno (chodzi o to nowe etui, “na którym” wyświetlany jest zegar i pogoda po przykryciu nim telefonu). Jemu zresztą przyjrzę się bliżej, ale z pewnością projektanci HTC odwalili przy nim kawał dobrej roboty - najpierw jednak kilka słów o samym urządzeniu.

nowy HTC One (2014)
nowy HTC One (2014)

HTC One na papierze ma wymiary wynoszące 146,4 x 70,6 x 9,4 milimetrów, przy czym waży też całkiem sporo - 160 gram. Nie jest to co prawda poziom sześciocalowym phabletów, ale zdecydowanie trzeba brać pod uwagę to, że to potężne i masywne urządzenie. Nie mam pod ręką zeszłorocznego One do porównania, ale mam wrażenie, że paradoksalnie nowy model wcale nie jest mniej wygodny, mimo nominalnie większych gabarytów. Szczerze mówiąc, czytając zapowiedzi byłem przekonany, że będzie znacznie gorzej.

Czy nie będzie on zbyt wielki?

Jest to bowiem naprawdę bardzo duży smartfon, który… naprawdę wyjątkowo nieźle leży w dłoni. Wszystko ze względu na profilowane w łuk plecki urządzenia, dzięki którym dobrze układa się w ręce - mam wrażenie, że lepiej, niż pierwotny One. Nawet Samsung Galaxy S5 nie jest tak dobrze przygotowany do obsługi jedną ręką, a płaska Xperia Z2 tutaj wyraźnie pod względem ergonomii odstaje. Sam po wyjęciu urządzenia z pudełka i chwyceniu telefonu bez doczepionych zabezpieczeń nie miałem problemu z obsługą jedną dłonią, chociaż od miesięcy korzystam na co dzień ze smartfonów o ekranach zbliżonych do czterech cali - Xperii Z1 Compact, a od kilku dni równocześnie z iPhone’a 5.

nowy HTC One (2014)
nowy HTC One (2014)

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wyciągnięcie portów minijack i microUSB na dółi umieszczenie ich obok siebie. W przeszłości HTC stosowało już najróżniejsze kombinacje w tej materii, w tym nieszczęsne wyście po lewej stronie w HTC One X. Aranżacja gniazd ładowania i słuchawek w nowym modelu jest po prostu optymalna i cieszy, że Tajwańczycy nie wymyślają koła na nowo.

Układ reszty przycisków też jest standardowy

Regulacji głośności można szukać na boku, a przycisk blokady będący jednocześnie portem podczerwieni - co pozwoli zrobić z HTC One pilota do telewizora - znajduje się u góry. Nie jest to najfortunniejsze miejsce na umieszczenie przycisku blokady przy urządzeniu o takich rozmiarach, ale rozwiązać ten problem mają gesty w tym możliwość budzenia telefonu po dotknięciu dwukrotnie ekranu.

nowy HTC One (2014)
nowy HTC One (2014)

Jeśli chodzi o przyciski to trzeba też zwrócić uwagę na brak pojemnościowych guzików zaraz pod ekranem - od teraz przycisk Home, Wstecz i Menu są umieszczone na ekranie, ale znikają wtedy, kiedy ich nie potrzeba. To dość znamienne, bo HTC ogromnie się wzbraniało przed pozbyciem się przycisków zgodnie z życzeniem Google’a, który chciał się pozbyć fizycznych przycisków już przy premierze Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.

Nowy HTC One - pierwsze wrażenia

Nowy HTC One - funkcje fotograficzne

Czytaj również:

1. Premiera nowego smartfona HTC One (2014) – live blog Spider’s Web
2. Oto nowy HTC One M8 (2014)!
3. Nowy HTC One M8 (2014) dostępny w ofercie Play – znamy ceny
4. Tak wygląda interfejs Sense 6.0 w nowym HTC One
5. Zobacz jakie zdjęcia robi nowy HTC One wyposażony w dwa obiektywy
6. Po co dwa obiektywy w nowym smartfonie HTC One?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst