RTV  / News

W telewizji pojawia się coraz więcej kanałów HD, ale nikt nie myśli o lepszej jakości

O ile w serwisach VOD jest kiepsko z dostępnością treści w HD, to w telewizji nie brakuje nam ofert w wysokiej rozdzielczości, przynajmniej z nazwy. Wkrótce do grona stacji nadających w HD dołączy Stopklatka TV oraz kolejne kanały z grupy Discovery.

Polska kanałami HD stoi - tak przynajmniej wygląda to na pierwszy rzut oka. Mamy dwa kanały HD w cyfrowej telewizji naziemnej oraz około 100 stacji nadających drogą kablową i satelitarną. Choć z wysoką rozdzielczością wystartowaliśmy trochę później niż kraje Europy Zachodniej, to dziś - jeśli chodzi o liczby - nie mamy się czego wstydzić.

Jesteśmy jednak krajem cyfrowej dysproporcji. Gdy jedni cieszą się już telewizorami 4K w swoich salonach, inni na starych odbiornikach oglądają telewizję analogową.

Podobno koniec analogu nastąpił w połowie 2013 roku. Prawda jest jednak taka, że tysiące gospodarstw domowych korzysta z oferty analogowej lokalnych sieci kablowych, a nawet tych dużych kablówek jak Toya czy UPC. Ponadto mamy dysproporcje w jakości obrazu od bardzo słabych stacji w standardowej rozdzielczości, zwłaszcza w ramach TV Mobilnej po całkiem niezłe treści w HD na wybranych stacjach.

telewizja w smartfonie

Jednocześnie HD, HD nierówne. Wiele kanałów przez większość swojego czasu antenowego jest HD tylko z nazwy. Sama rozdzielczość nadawanego obrazu to jedno. Liczy się jeszcze odpowiednia jakość materiałów, a te w dużej mierze albo są upscalowane z SD albo przepustowość jest znacząco obniżona. Na satelicie i w ramach cyfrowej telewizji naziemnej kanały są upchane i rzadkością są referencyjne obrazy. Generalnie jednak lepszy średniej jakości materiał w HD, niż jeszcze słabszy kanał w SD.

Dlatego też z radością donoszę o nowościach jakie pojawią się w najbliższym czasie.

Stopklatka TV co prawda zadebiutuje w ramach DVB-T w standardowej rozdzielczość, ale u operatorów satelitarnych i kablowych najprawdopodobniej pojawi się w wersji HD. To świetna wiadomość, o ile w HD będą nie tylko programy autorskie, ale też filmy. Stopklatka ma być kanałem filmowym, na którym znajdziemy bardzo szeroki wachlarz produkcji oraz liczną publicystykę o tej tematyce. Mam nadzieje, że uświadczymy wiele dobrych filmów, a gadające głowy będą tylko dodatkiem.

Stopklatka-TV

Jeśli na telewizyjnym ekranie zobaczymy zremasterowane perełki to będzie jeszcze lepiej dla nas. Stare filmy w HD mogą wyglądać wyśmienicie, czego dowodziłem już wcześniej, a ostatnio przekonałem się o tym kilkukrotnie oglądając na AleKino+ "Krzyżaków", a na Canal+ "Ziemię obiecaną".

Kolejne nowości, które mają pojawić się później wiosny to ID HD oraz Discovery Turbo Xtra HD. To znane już polskim widzom kanały, które teraz doczekają się wersji w wysokiej rozdzielczości. Discovery w ten sposób nadrabia zaległości względem innych czołowych dostawców treści. Choć Discovery HD pojawiło się w Polsce wraz ze startem platformy n jesienią 2006, to przez lata pozostałe kanały grupy nadawane były w marnej jakości, często w formacie 4:3. Teraz ulega to zmianie.

Telewizyjne HD jest jakie jest, przynajmniej do przejścia na HEVC nie należy spodziewać się jakości w jakimkolwiek stopniu porównywalnej do tego, co otrzymujemy na Blu-ray.

Szczególnie, że na popularnych ekranach 40-46 cali jest to często wystarczająca jakość do codziennego oglądania telewizji. Byłoby świetnie gdyby wszystkie kanały ze znaczkiem HD nadawałyby tak jak TVP HD w swoich najlepszych momentach.

Zdjęcie Gallery of high definition video media pochodzi z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst