REKLAMA

AMD będzie tworzyć układy działające z Androidem i Chrome OS. Nie jest na to za późno!

AMD to firma, która zajmuje się głównie procesorami do komputerów stacjonarnych  i laptopów. Każdy fan techniki zna jednostki takie jak Athlon, Duron czy Phenom. Niemniej jednak teraz  amerykańska firma chce zająć się też produkcją układów do urządzeń mobilnych. Wiele osób twierdzi,  że ruch ten został wykonany za późno. Ja jednak uważam inaczej - to doskonały czas na takie posunięcie.

07.06.2013 16.40
AMD będzie tworzyć układy działające z Androidem i Chrome OS. Nie jest na to za późno!
REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że AMD chce zerwać swoją znajomość z systemem Windows. Po prostu teraz nowe chipy, które będą produkowane przez AMD, będą kompatybilne nie tylko z Windowsem, ale też dwoma systemami Google - Androidem i Chrome OS. Zostało to potwierdzone przez Lisę Su, starszą wiceprezes podczas targów Computex w Tajwanie. Powiedziała ona, że „Windows 8 to wspaniały system, ale AMD widzi też zapotrzebowanie na urządzenia z Androidem i Chromem”.

REKLAMA

Jest to ogromny zwrot względem zdania AMD sprzed pół roku, kiedy Lisa Su twierdziła, że Acer skupia się na rynku urządzeń z Windowsem 8. AMD decydując się na taki, a nie inny ruch, dołączyło do HP, które również zdecydowało się zrezygnować z sentymentów. Wpływ na to miał 20-procentowy spadek sprzedaży komputerów PC. Dlatego firma ta wydała swojego Chromebooka i tablet z Androidem.

global computer

Jak wspominałem we wstępie, wiele osób twierdzi, że AMD zrobiło to za późno i stoi na straconej pozycji względem twórców procesorów ARM oraz Intela, który właśnie wszedł na rynek urządzeń mobilnych. Jednak sądzę, że w tym szaleństwie jest metoda. Ze względu na świetną architekturę Silvermont w perspektywie kilku lat Intel może zmonopolizować kolejny rynek – rynek urządzeń mobilnych i sprawić, że to z myślą o procesorach x86 będą pisane mobilne aplikacje i systemy operacyjne.

A warto pamiętać o tym, że poza Intelem już tylko AMD (i nieliczące się VIA) ma licencję na produkcję układów x86. Oznacza to, że po ewentualnym sukcesie Intela, trochę rynku zdobędzie też AMD. Poza tym jeśli Intel faktycznie chce zmonopolizować rynek układów do smartfonów i tabletów (a o tym świadczą plotki dot. Stosowania Atomów w iSprzętach), będzie potrzebował do tego AMD. W przeciwnym wypadku działaniom Intela przyjrzy się urząd antymonopolowy i da Intelowi karę, wydzieli z niego kilka firm lub zrobi inne rzeczy, które niekoniecznie muszą podobać się największemu twórcy procesorów na świecie.

android-samsung-liderami-rynku-mobilnego-w-1-kwartale-2013

Należy też pamiętać, że obecny czas to dla AMD idealny moment na eksperymenty. Firma ta podpisała ogromne kontrakty na dostawę produkcji podzespołów do obu konsol nowej generacji, Xbox One oraz Playstation 4. Nie musi się ona niczym martwić, bo oba te sprzęty albo chociaż jeden z nich stanie się hitem rynkowym. Jak mawiają raperzy, hajs się będzie zgadzać. A skoro firma jest pewna, że będzie mieć źródło zysków, należy pieniądze zainwestować w coś, co powinno zwrócić się za kilka lat, na przykład w układy do smartfonów i tabletów.

REKLAMA

Stworzenie takiego układu nie powinno sprawić AMD zbyt wielu problemów. W końcu najbardziej rozwijaną gałęzią firmy od kilku lat są układy APU łączące możliwości procesorów i układów graficznych. Będzie to spore nadużycie, ale stąd jest już całkiem prosta droga do stworzenia układu do telefonów komórkowych. Długa, ale zdecydowanie prosta.

Źródło: Business Insider

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA