REKLAMA

Drukarka 3D wydrukuje także... trójwymiarowe zdjęcia

Nowoczesne drukarki 3D rewolucjonizują coraz nowsze dziedziny życia. Najpierw uznane zostały za przyszłość i wybawienie dla studiów designerskich i  architektonicznych. Później zaczęto dostrzegać ich potencjalne zagrożenia związane z drukiem broni. Ostatnio słyszeliśmy o planach drukowania żywności w kosmosie, a także o wykorzystaniu drukarek 3D w medycynie. Teraz okazują się, że za sprawą druku 3D również branżę fotograficzną może czekać mała rewolucja. Wyobrażacie sobie wydrukowane w 3D…. zdjęcie?

28.05.2013 10.00
Zdjęcie w 3D
REKLAMA

Okazuje się, że jest to możliwe. Zespół z instructables wymyślił specjalną technikę drukowania zdjęć na drukarce 3D. Można w ten sposób wydrukować jedynie czarno-białe zdjęcia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wcześniej przekonwertować kolorową fotografię na odcienie szarości. Pomysł opiera się na tym, że drukarka drukuje powierzchnie o różnej wysokości. Wysokość wydruku zależy od poziomu jasności danego piksela zdjęcia. Obszary białe otrzymują najmniej materiału (są najniższe), a im obszar jest ciemniejszy, tym wyższy w tym miejscu będzie wydruk. W efekcie powstaje trójwymiarowa płaskorzeźba, która jest wierną kopią zdjęcia.

REKLAMA
Zdjęcie w 3D
Zdjęcie w 3D

Jak wyjaśnia sam zespół na swoim blogu, wydruki oglądane pod kątem mogą być nieczytelne dla widza. Pełny efekt uzyskuje się dopiero po podświetleniu obrazu od tyłu. Trójwymiarowa odbitka drukowana jest na przezroczystej, sztywnej planszy. Sam materiał użyty do drukowania  jest półprzezroczysty. Dzięki temu światło przechodzące przez trójwymiarową odbitkę jest jaśniejsze w miejscu, gdzie pigmentu jest najmniej i ciemniejsze tam, gdzie wypukłości są większe. Okazuje się, że taka technika świetnie imituje wygląd czarno-białych fotografii.

Zespół twierdzi także, że ich technika reprodukuje fotografie z zadziwiająco wysoką precyzją. Co więcej, dodaje coś od siebie – nanoszony materiał ma subtelną, chropowatą teksturę, dzięki czemu drukowane odbitki wydają się być jeszcze bogatsze. Porównałbym to do trójwymiarowego odpowiednika ziarna, znanego z fotografii analogowej.

Na stronie instructables znaleźć można także program, dzięki któremu sami przekonwertujemy czarno-białe zdjęcie na cyfrową płaskorzeźbę. Odpowiedni plik możemy następnie wydrukować na drukarce 3D.

Zdjęcie w 3D
REKLAMA
Zdjęcie w 3D

Trójwymiarowe odbitki wyglądają świetnie i jest to coś naprawdę oryginalnego. W nowoczesnym wnętrzu takie minimalistyczne wydruki wyglądałyby rewelacyjnie. Za dnia byłyby niezrozumiałymi, futurystycznymi obrazami, przypominającymi wariacje na temat faktury i tekstury. Nocą, po podświetleniu, stawałyby się pięknymi, czarno-białymi fotografiami. Pomysł jest świetny i sądzę, że może się przyjąć na szeroką skalę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA