REKLAMA

Nokia odsprzedaje kolejny dział, tym razem Qt

09.08.2012 11.33
Nokia odsprzedaje kolejny dział, tym razem Qt
REKLAMA
REKLAMA

Digia, fiński producent oprogramowania, ogłosił że przejmie od Nokii, Qt Development Frameworks. Firma planuje kontynuować prace nad platformą Qt, koncentrując w głównej mierze na poszerzeniu obsługiwanych platform.

Qt to zestaw bibliotek i narzędzi programistycznych open source skupionych wokół C++ i Java. Podstawą środowiska są klasy wykorzystywane do budowy interfejsów graficznych, przykładem jest min. środowisko graficzne KDE.

Pogłoski o zamiarze sprzedaży krążyły od czasu, gdy Nokia postawiła w swoich produktach w głównej mierze na Windows Phone. Dla wielu programistów, którzy w swoich projektach postawili na Qt, to bardzo dobra wiadomość. Do tej pory żyli w niepewności, gdyż istniała możliwość że środowisko podzieli losy MeeGo.

„Teraz jest dobry czas dla wszystkich, aby zrewidować swoje postrzeganie względem Qt” powiedział Tommi Laitinen, wicedyrektor ds międzynarodowych produktów w Digia. W pierwszej fazie firma planuje skupić się w głównej mierze na platformach wbudowanych oraz środowiskach desktop, przy jednoczesnym rozszerzeniu wsparcia dla mobilnych systemów jak Android bądź iOS.

W ramach umowy, Digia przejmie większość zespołu odpowiedzialnego za rozwój środowiska, głównie z Oslo i Berlina. Firma wyraziła również chęć dalszej współpracy ze społecznością, kontynuując rozwój Qt w modelu open source oraz zapewniła że przyszła wersja ukaże się zgodnie z planem.

Cieszy wiadomość, że Qt nie podzieliło losów MeeGo i otrzymało wsparcie ze strony sporej firmy. Nie twierdzę, że dalsze prace nad nim społeczność zarzuciła by, jednak gdy za projektem stoją pieniądze i dedykowani programiści to rozwój idzie o wiele szybciej. Już niedługo zapewne przekonamy się czy firmie uda się spełnić obietnice publicznie wyrażone.

Qt, w swoich produktach, wykorzystują min. Samsung, Google, RIM, Autodesk, Skype, VLC.

Źródła: ArsTechnica.com, TheVerge.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA