REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nokia odsprzedaje kolejny dział, tym razem Qt

09.08.2012
13:33
Nokia odsprzedaje kolejny dział, tym razem Qt
REKLAMA
REKLAMA

Digia, fiński producent oprogramowania, ogłosił że przejmie od Nokii, Qt Development Frameworks. Firma planuje kontynuować prace nad platformą Qt, koncentrując w głównej mierze na poszerzeniu obsługiwanych platform.

Qt to zestaw bibliotek i narzędzi programistycznych open source skupionych wokół C++ i Java. Podstawą środowiska są klasy wykorzystywane do budowy interfejsów graficznych, przykładem jest min. środowisko graficzne KDE.

Pogłoski o zamiarze sprzedaży krążyły od czasu, gdy Nokia postawiła w swoich produktach w głównej mierze na Windows Phone. Dla wielu programistów, którzy w swoich projektach postawili na Qt, to bardzo dobra wiadomość. Do tej pory żyli w niepewności, gdyż istniała możliwość że środowisko podzieli losy MeeGo.

„Teraz jest dobry czas dla wszystkich, aby zrewidować swoje postrzeganie względem Qt” powiedział Tommi Laitinen, wicedyrektor ds międzynarodowych produktów w Digia. W pierwszej fazie firma planuje skupić się w głównej mierze na platformach wbudowanych oraz środowiskach desktop, przy jednoczesnym rozszerzeniu wsparcia dla mobilnych systemów jak Android bądź iOS.

W ramach umowy, Digia przejmie większość zespołu odpowiedzialnego za rozwój środowiska, głównie z Oslo i Berlina. Firma wyraziła również chęć dalszej współpracy ze społecznością, kontynuując rozwój Qt w modelu open source oraz zapewniła że przyszła wersja ukaże się zgodnie z planem.

Cieszy wiadomość, że Qt nie podzieliło losów MeeGo i otrzymało wsparcie ze strony sporej firmy. Nie twierdzę, że dalsze prace nad nim społeczność zarzuciła by, jednak gdy za projektem stoją pieniądze i dedykowani programiści to rozwój idzie o wiele szybciej. Już niedługo zapewne przekonamy się czy firmie uda się spełnić obietnice publicznie wyrażone.

Qt, w swoich produktach, wykorzystują min. Samsung, Google, RIM, Autodesk, Skype, VLC.

Źródła: ArsTechnica.com, TheVerge.com

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA