REKLAMA

Przykładasz kartę i gotowe. Na polskim lotnisku szybciej wejdziesz do samolotu

Nowoczesny system, jak chwali się port, został uruchomiony na warszawskim lotnisku Chopina. Od teraz część pasażerów znacznie szybciej wejdzie na pokład. Inne już niedługo pójdą tym śladem.

Przykładasz kartę i wchodzisz. Na polskim lotnisku szybciej wejdziesz do samolotu
REKLAMA

- To odpowiedź na oczekiwania przewoźników, którzy coraz częściej korzystają z takich rozwiązań w terminalach lotniczych w Europie i na świecie – zaznacza lotnisko.

10 podwójnych bramek Self Boarding działa w strefie Schengen. Można z nich skorzystać na wybranych bramkach. Zasady działania są proste. Wystarczy przyłożyć kartę pokładową do skanera, a bramki automatycznie się otworzą. W razie czego obok jest obsługa, która służy pomocą.

REKLAMA

Szybciej zameldujecie się na pokładzie

Lotnisko podkreśla, że wykorzystanie automatycznych bramek przyspiesza wejście do samolotu nawet o 50 proc. Oprócz tego usprawnia przepływ pasażerów, minimalizuje kolejki oraz poprawia komfort pasażerów – zachwalają przedstawiciele portu.

Wprowadzenie podobnego rozwiązania zapowiedziało też lotnisko w Krakowie. W planach rozwoju ogłoszono, że w III kwartale 2025 r. zostaną uruchomione dwie bramki automatyczne dla pasażerów podróżujących w strefie Schengen. A do tego w II kwartale 2025 r. dojdzie do wdrożenia pięciu kiosków samoobsługowych do odprawy bagażu.

Z kolei warszawskie lotnisko Chopina wciąż czeka na nowoczesne skanery do bagażu podręcznego, dzięki którym nie trzeba wyciągać elektroniki i płynów. W odpowiedzi na facebookowy komentarz przedstawiciele portu ujawnili, że trwa przetarg na zakup nowych skanerów. Planowa wymiana ma zacząć się w 4 kwartale 2025 – poinformowano.

Pytanie, kiedy odlatujący ze stolicy pasażerowie nie będą musieli tracić czasu na wykładanie sprzętu i kosmetyczki, pojawiło się zapewne nieprzypadkowo. Niedawno taką nowością pochwaliło się poznańskie lotnisko. A jeszcze wcześniej rozwiązanie zadebiutowało na lotnisku w Lublinie. Skanery, jak podkreślono w Wielkopolsce, ponad dwukrotnie przyspieszają szybkość prześwietlania przedmiotów.

Na lotniskach robi się ciasno, więc... jest szybciej i wygodniej

Nic dziwnego, że lotniska szukają każdej okazji, by pasażerowie szybciej przechodzili przez kontrole, a potem błyskawicznie udawali się na pokład samolotów. Robi się tłoczno, i to nawet bardzo. W 2024 r. porty lotnicze w Polsce obsłużyły 59,2 mln pasażerów, o 7 mln (13,3 proc.) więcej niż w 2023 r. i o 10,2 mln (20,8 proc.) więcej niż w 2019 r. – informował Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Każde tego typu rozwiązanie przyspiesza rozładowanie się kolejek, więc dla pasażerów to bardzo dobra wiadomość. Są to jednak działania doraźne. Polskie lotniska szykują się na istotne rozbudowy. Z tego powodu we Wrocławiu lotnisko zostanie jesienią zamknięte na 40 dni.

Więcej o lotniskach przeczytasz na Spider's Web:

Zdjęcie główne: Fotokon / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-06T07:10:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-05T16:40:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-04T19:58:39+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA