REKLAMA

Ile kosztowało 78 min awarii Crowdstrike?

Globalna awaria komputerów, jaka miała miejsce minionego piątku, sparaliżowała pracę wielu firm i instytucji, na dodatek w dość newralgicznym momencie. Ktoś w końcu policzył na jakie straty naraził świat błąd jednego zmęczonego inżyniera.

Ile kosztowało 78 min awarii Crowdstrike?
REKLAMA

W miniony piątek znaczna część wykorzystywanych w biznesie i infrastrukturze komputerów z Windowsem przestała działać. Urządzenia nie były w stanie dokonać nawet prawidłowego rozruchu, co w efekcie utrudniło lub uniemożliwiło codzienne działania wielu podmiotów. W tym relatywnie istotnych, takich jak banki czy linie lotnicze, narażając swoich klientów na niemałe problemy.

REKLAMA

Za awarię odpowiada popularne w środowiskach firmowych oprogramowanie Crowdstrike. Źle przetestowana aktualizacja została automatycznie pobrana przez komputery, a że wspomniany Crowdstrike to oprogramowanie do cyberbezpieczeństwa i działające na najwyższych uprawnieniach - owa aktualizacja wystarczyła, by wbudowane w Windowsa mechanizmy naprawcze były bezsilne. Niektóre firmy nadal nie wznowiły wszystkich działań, nadal mierzą się ze skutkami kryzysu sprzed tygodnia. Jak nietrudno się domyślić, ten wywołał ogromne straty finansowe. Jakie konkretnie?

Koniecznie sprawdź też:

Jeden błąd ludzki w IT to nawet miliardy dolarów strat. Nie inaczej sytuacja wygląda z Crowdstrike

Według wyliczeń firmy ubezpieczeniowej Parametrix, jeśli wziąć same tylko firmy z listy Fortune 500 (lista 500 największych firm świata) i wyłączyć z tej listy Microsoft, to kwota strat wynosi aż 5,4 mld dol. Według szacunków firmy, 125 firm z listy było dotkniętych awarią (a więc co czwarta). Tylko około 15 proc. z nich miało wykupionych polisę ubezpieczeniową na tego rodzaju incydent.

Największe straty odczuły linie lotnicze. Wszystkie z powyższej listy były dotknięte awarią Crowdstrike, a średnia kwota strat dla statystycznej linii to 148,39 mln dol. Jeżeli jednak za kryterium największych strat przyjąć wyłącznie kryterium kwotowe, to na pierwszym miejscu znajduje się służba zdrowia (1,94 mld dol.) i bankowość (1,15 mld dol.). Średnia strat dla wszystkich dotkniętych problemem firm z listy Fortune 500 to 43,64 mln dol.

 class="wp-image-4804661"
Straty firm Fortune 500 wywołane awarią Crowdstrike (zrzut ekranowy z wyliczeń Parametrix)

Parametrix nie dysponuje precyzyjnymi danymi dotyczącymi firm spoza listy Fortune 500, więc zaznacza, że cytowane niżej wyliczenia mogą być nieprecyzyjne. Tym niemniej według szacunków firmy globalne straty wywołane awarią to 15 mld dol., z czego tylko łączna kwota 1,4-3 mld była ubezpieczona.

REKLAMA

Według danych podanych przez Microsoft, awaria dotyczyła 8,5 mln komputerów na świecie. To wydaje się małą częścią całości, należy jednak mieć na uwadze, że były to komputery zabezpieczane przez firmy oprogramowaniem Crowdstrike, co sugeruje ich wysoką istotność w procesach biznesowych. Crowdstrike twierdzi, że wadliwa aktualizacja była dostępna na serwerach tylko przez 78 minut. Microsoft twierdzi, że 97 proc. komputerów dotkniętych awarią wróciło do normalnego działania.

*Ilustracja otwierająca: Lea Rae / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA