REKLAMA

Zastrzeżony numer PESEL. Allegro mówi, co się zmieni

Zastrzeżenie numeru PESEL będzie miało wpływ na działanie usługi Allegro Pay. Wprawdzie tylko dla nowych użytkowników, ale to coś, o czym warto pamiętać.

29.05.2024 07.25
Zastrzeżony numer PESEL. Allegro mówi, co się zmieni
REKLAMA

Allegro Pay to usługa typu "kup teraz, zapłać później". Na spłatę mamy 30 dni, ale można rozbić zakupy na kilka lub kilkanaście rat przy wyższych kwotach. Użytkownicy usługi Smart! mogą wybrać opcję 2 x 0 proc., reszta musi doliczyć odsetki. Ostatecznie zapłaci więcej, ale rozłoży sobie spłatę, więc aż tak tego nie odczuje.  

REKLAMA

Od samego początku Allegro Pay cieszy się dużym zainteresowaniem. Od 1 czerwca zakupy nieco się zmienią, jeśli ktoś będzie nowym użytkownikiem i zdecyduje się zastrzec numer PESEL.

Warto to zrobić, o czym wspominaliśmy, bo to zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jeśli w wyniku wycieku danych ktoś weźmie na nas pożyczkę, kredyt lub zwiąże się z operatorem, to nie my będziemy ponosić finansowe konsekwencje. To banki, SKOK-i, kredytodawcy, firmy telekomunikacyjne oraz notariusze będą weryfikować, czy PESEL został zastrzeżony, i to wreszcie na nich spada odpowiedzialność za umowy.

Allegro Pay a zastrzeżony PESEL

Allegro informuje, że aktywowanie Allegro Pay po 31 maja oznaczać będzie konieczność sprawdzenia numeru PESEL. Jeśli ten będzie zastrzeżony nie dojdzie do zawarcia umowy i finalizacji zakupów. PESEL będzie sprawdzany podczas aktywacji usługi oraz później – na przykład w trakcie niektórych zakupów z Allegro Pay.

Trzeba jednak podkreślić, że zastrzeżenie PESEL nie jest czymś stałym. W każdym momencie możemy „odbezpieczyć” numer – najwygodniej robi się to w mObywatelu. Wystarczy przed aktywacją Allegro Pay, a później przed niektórymi zakupami odznaczyć opcję, poczekać 30 min (tyle potrzebuje system, aby zauważyć zmianę), zawrzeć umowę i potem ponownie zablokować numer PESEL, by być lepiej chronionym.

Uciążliwe? Być może trochę tak, choć w rzeczywistości to raptem kilka dodatkowych klików. Czyli naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że dzięki temu w razie czego nie będziemy musieli spłacać kredytu zaciągniętego przez oszustów.

Więcej o oszustwach internetowych piszemy na Spider's Web:

Allegro zaznacza, że jeśli już mamy aktywne Allegro Pay lub zostanie aktywowane  do 31 maja 2024 włącznie, to ustawa nas nie dotyczy i nic się nie zmieni.

Nie będziemy weryfikować, czy Twój PESEL jest zastrzeżony w chwili, gdy będziemy zawierali z Tobą umowę o kredyt konsumencki – czyli w chwili, gdy płacisz za zakupy z Allegro Pay, gdy zawrzesz umowę konsolidującą kilka innych umów lub gdy zmienisz warunki spłaty

– wyjaśnia platforma.

Wcześniej o konsekwencjach zastrzeżenia numeru PESEL informował mBank

Osoba z zastrzeżonym numerem PESEL nie będzie mogła założyć konta oszczędnościowo-rozliczeniowego ani oszczędnościowego, wziąć kredytu czy pożyczki, zmienić umowy kredytu lub pożyczki, gdy w wyniku tego zwiększa się zadłużenie ani wypłacić z konta kwoty większej niż  trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (12 726 złotych od 1 stycznia 2024).

Nie da się ukryć, że nie jest to coś, co wykonuje się regularnie, więc wystarczy pamiętać o odblokowaniu PESEL-u i już można załatwiać niezbędne sprawy. Obawiam się nieco, że komunikaty finansowych instytucji zniechęcą do zastrzegania numerów, tymczasem cała procedura jest naprawdę łatwa i szybka. Proces znacząco ułatwia mObywatel, a dzięki temu mamy gwarancję, że w razie przejęcia PESEL-u będzie on dla oszusta praktycznie bezużyteczny.

REKLAMA

Też wolałbym, żeby to bank martwił się, z kim podpisuje umowy i to na nim zawsze ciążyła odpowiedzialność, ale jak się nie ma co się lubi, to ma się zastrzeżony PESEL.

IDŹ DO SKLEPU
Allegro
Allegro Pay
Allegro
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA