REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Allegro Pay ma już milion klientów. I wcale się nie dziwię, że system tak szybko rośnie

Allegro Pay zostało udostępnione wszystkim klientom serwisu 9 miesięcy temu, a teraz do tego systemu płatności dołączył milionowy użytkownik. Tempo wzrostu jest ogromne, ale nie ma się czemu dziwić. Dla mnie Allegro Pay zrewolucjonizowało polski serwis zakupowy.

07.06.2022
9:45
allegro pay
REKLAMA

Kiedy 9 miesięcy temu Allegro Pay zostało udostępnione wszystkim chętnym, od razu wiedziałem, że tkwi w nim ogromny potencjał. Sam uruchomiłem ten system płatności jeszcze przed oficjalnym debiutem, ponieważ moje konto załapało się na pilotaż. Od tego czasu nie było tygodnia, w którym ja bądź moja żona nie zamówilibyśmy czegoś z Allegro, przy czym bardzo często wybieramy jako system płatności Allegro Pay.

REKLAMA

Prawdę mówiąc, tuż po starcie usługi nie do końca wierzyłem, że całość zepnie się finansowo i będzie działać w przypadku setek tysięcy osób. Tymczasem milionowy użytkownik właśnie stał się faktem. To pokazuje, że Allegro potrafi skalować swój system nawet przy bardzo szybkim wzroście zainteresowania. W pierwszym kwartale 2022 r. Allegro Pay udzieliło pożyczek na kwotę 965 mln zł, co stanowi wzrost o 400 proc. względem analogicznego okresu z 2021 r. W całym ubiegłym roku udzielono pożyczek na ponad 2 mld zł.

Słowo "pożyczka" być może nie kojarzy się pozytywnie, ale jeśli zapoznałeś się z działaniem Allegro Pay, zapewne wiesz, że jest to bardzo korzystny system płatności z perspektywy klienta.

Jak działa Allegro Pay?

allegro pay class="wp-image-1311508"

Allegro Pay to usługa typu "kup teraz, zapłać później". Kiedy kupujemy jakiś produkt na Allegro, możemy wybrać metodę płatności Allegro Pay. Po dokonaniu takiego wyboru kupiony produkt zostaje do nas wysłany, ale my jeszcze za niego nie płacimy. W podstawowym wariancie mamy 30 dni na opłacenie produktu.

Jakie korzyści daje odroczenie płatności? Po pierwsze, można dokonać zakupu kiedy chwilowo brakuje środków na koncie, ale jednocześnie użytkownik ma pewność, że dołek jest tylko chwilowy i nie potrwa dłużej niż 30 dni. Dla mnie jednak ważniejszy jest inny scenariusz, który nieustannie realizuje moja żona.

Moja żona zazwyczaj zamawia kilka sztuk jednego produktu, np. cztery pary butów, w różnych kolorach i rozmiarach (bo trzeba je przymierzyć i wybrać odpowiednie). Mnie nie jeży się włos na głowie, bo żona zostawia sobie pasującą parę, a resztę zwraca sprzedawcy. W systemie Allegro Pay najlepsze jest to, że finalnie z naszego konta bankowego jest pobierany koszt tylko tej pary butów, która zostaje w domu.

Całość działa w taki sposób, że w momencie zakupu z Allegro Pay sprzedawca dostaje pełną kwotę z puli środków dostępnej w ramach systemu Allegro Pay. Domyślnie powinniśmy opłacić tę kwotę w ciągu 30 dni od zakupu, ale jeśli w międzyczasie zwrócimy towar, to sprzedawca zwraca środki do puli funduszy Allegro Pay, a my nie widzimy takiej operacji na naszym koncie bankowym, bo zachodzi ona tylko wewnątrz Allegro. Tym samym Allegro finansuje takie zakupy przez 30 dni, a - jak widać - przez 30 może się dużo wydarzyć. Co więcej, wysyłki i zwroty są najczęściej darmowe, bo dodatkowo korzystamy z Allegro Smart.

Ponadto zaletą Allegro Pay jest możliwość rozbicia zakupów na raty. Każdy użytkownik Allegro Pay może podzielić zakup na 3 raty 0 proc. (tak, RRSO naprawdę wynosi 0 proc.), ale uwaga: warunkiem jest posiadanie również Allegro Smart. Można też wybrać więcej rat, ale wówczas pojawi się wyższe oprocentowanie. Pamiętajmy, że w dobie inflacji dobijającej do 14 proc. zakupy na raty 0 proc. są coraz większą rzadkością.

Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do Allegro Pay, masz teraz dobrą okazję, bo nowi użytkownicy dostają 50 zł do wydania na Allegro.

Do 12 czerwca trwa promocja dla osób, które postanowią dołączyć do Allegro Pay. Jeżeli do tego dnia dołączysz do usługi, a następnie wykonasz jeden zakup z Allegro Pay na kwotę minimum 30 zł, otrzymasz 50 Monet do wydania na Allegro. Monety można wymieniać na Kupony Allegro o wartości np. 10 czy 20 zł, a następnie obniżać nimi ceny produktów. Przelicznik jest logiczny, bowiem jedna Moneta Allegro to 1 zł.

A jak dołączyć do Allegro Pay? Niezbędne jest posiadanie konta na Allegro. Następnie możemy aktywować usługę na komputerze bądź w aplikacji Allegro, wybierając w głównym menu pozycję "Allegro Pay". Pojawi się wówczas wniosek, który należy wypełnić. Będzie potrzebny dowód osobisty i PESEL. Dane będzie trzeba potwierdzić poprzez dodatkowe uwierzytelnienie, a mianowicie poprzez zalogowanie się do swojego banku. Analogiczny system autoryzacji znajdziemy m.in. w Profilu Zaufanym. Następnie system przeanalizuje naszą historię zakupów na Allegro i sprawdzi, czy nie widniejemy w rejestrach jako dłużnicy. Jeśli wszystko jest w porządku, Allegro przyzna nam pewną pulę środków do wydawania w ramach Allegro Pay.

REKLAMA

Ta kwota będzie mieścić się w przedziale od 500 do 4200 zł. Jeśli kupujesz i spłacasz zakupy korzystając z systemu Allegro Pay, dostępne środki będą stopniowo rosły aż do maksymalnego pułapu. Poziom 4200 zł można osiągnąć bardzo szybko.

Ze swojej strony polecam Allegro Pay. Sam jestem od ponad 9 miesięcy zadowolonym użytkownikiem tego systemu płatności. Do tej pory ten system ani razu mnie nie zawiódł, a przeszedłem przez bardzo różne scenariusze korzystania z Allegro Pay.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA