REKLAMA

BLIK zbliżeniowy niebawem wleci na iPhone'y. Oto co wiemy

Już nie tylko Apple Pay - użytkownicy iPhone'ów dostaną alternatywę. Pod naciskiem Unii Europejskiej Apple zgodził się na inne metody płatności na iPhone'ach. Uwielbiany przez Polaków BLIK zbliżeniowy może wkrótce trafić także na smartfony z zielonym jabłkiem.

26.04.2024 15.12
BLIK zbliżeniowy niebawem wleci na iPhone'y. Oto co wiemy
REKLAMA

Z informacji serwisu Cashless dowiadujemy się, że BLIK zbliżeniowy w niedalekiej przyszłości może zostać udostępniony posiadaczom telefonów z systemem iOS. Polski Standard Płatności, odpowiedzialny za BLIKA, potwierdził, że prace nad udostępnieniem metody płatności zbliżeniowych na iPhone'y już się rozpoczęły.

REKLAMA

BLIK zbliżeniowy dla iPhone'ów bliżej niż dalej. Będzie można porzucić Apple Pay

Polski Standard Płatności, w odpowiedzi na pytania serwisu, ujawnił kilka ciekawych informacji, które potwierdzają, że udostępnienie usługi jest tylko kwestią czasu. Wynika to z faktu, że Apple, zgodnie z wymogami ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), umożliwił producentom aplikacji możliwość skorzystania z anteny NFC iPhone'a, dotychczas zarezerwowanej dla Apple Pay.

Dzięki tym działaniom firma rozpoczęła prace, które pozwolą bankom oferować klientom korzystającym ze smartfonów Apple'a zbliżeniową wersję BLIKA. Polski Standard Płatności uważa, że zmiany, jakie poczynił Apple, otworzą nowe możliwości przed BLIKIEM. Jednak obecnie ma informacji o konkretnym terminie wprowadzenia tej technologii - czy będzie to w tym roku, czy w kolejnym. Jeśli rozwiązanie będzie gotowe, to operator metody płatności z pewnością o tym nas poinformuje.

BLIK zbliżeniowy co prawda nie jest standardem we wszystkich bankach tak jak zwykły BLIK bazujący na 6-cyfrowych kodach. Tylko kilka instytucji oferuje tę metodę swoim klientom: mBank, Bank Millenium, PKO BP, Santander Bank Polska i ING Bank Śląski. Posiadacze rachunków w tych bankach mogą korzystać z rozwiązania na smartfonach z Androidem (alternatywnie z Google Pay). Ta technologia jest dostępna także dla użytkowników telefonów Huawei, którzy oficjalnie odcięci są od usług Google. Dzięki Polakom mogą płacić zbliżeniowo.

Smartfony bazujące na systemie Android od lat podchodziły zdecydowanie mniej restrykcyjnie do alternatywnych metod płatności, dlatego BLIK zbliżeniowy (który w rzeczywistości jest elektroniczną wersją karty MasterCard) mógł stać się realną konkurencją dla portfela Google Wallet. Natomiast w iPhone'ach użytkownicy mogą dodać karty do portfela Apple i jest to jedyna opcja płatności. Mimo że bardzo wygodna i bezpieczna – ponieważ do aktywacji wymaga skanu twarzy Face ID lub odcisku palca Touch ID – to zawsze lepiej jest mieć wybór.

Użytkownicy iPhone'ów, którym nie będzie chciało się bawić w BLIKA zbliżeniowego (albo klienci tych banków, gdzie nie ma tej usługi) pozostaną przy dotychczasowym rozwiązaniu. Fani polskiego systemu płatności będą mogli wybrać alternatywny sposób. Oczywiście o ile określony bank wprowadzi wsparcie BLIKA zbliżeniowego dla iPhone'ów, ponieważ pozostaje pytanie, czy klienci nie wolą korzystać z dotychczasowego rozwiązania. To, że Polski Standard Płatności umożliwi taką opcję, nie znaczy, że instytucje finansowe ją wykorzystają.

REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA