REKLAMA

Starzejące się baterie? Prosty zastrzyk mógłby je przywrócić do życia

Baterie w twoim smartfonie, laptopie czy aucie elektrycznym z czasem tracą swoją wydajność. To nieuniknione, ale co jeśli dałoby się im przywrócić drugie życie? Z pomocą prostego zastrzyku chemicznego jest to możliwe, twierdzą naukowcy Toyoty.

12.03.2024 05.25
iPhone - cena wymiany baterii
REKLAMA

Bateria w samochodzie elektrycznym może zyskać drugie życie. Naukowcy, wspierani przez giganta motoryzacyjnego Toyota, odkryli sposób na rewitalizację starzejących się baterii litowo-jonowych. To jakby podać zmęczonej baterii energetyka.

REKLAMA

W dzisiejszym świecie baterie litowo-jonowe są nieodłącznym elementem naszego życia. Od smartfonów po samochody elektryczne – to one napędzają naszą codzienność. Niestety, z biegiem czasu tracą swoją zdolność do przechowywania energii. To dlatego nasze telefony wymagają coraz częstszych ładowań, a samochody elektryczne tracą na efektywności.

Baterie litowo-jonowe działają dzięki naładowanym cząsteczkom, zwanych jonami. Te jony przechowują i uwalniają energię, ale z czasem ich liczba maleje. To powoduje spadek wydajności baterii.

Rewitalizacja baterii

Naukowcy z Centralnego Laboratorium Badawczo-Rozwojowego Toyoty w Japonii postanowili wydłużyć życie baterii. Stworzyli prosty proces, który może zmniejszyć ilość odpadów i zwiększyć dostępność baterii potrzebnych do floty pojazdów elektrycznych.

Wstrzyknęli specjalną substancję bezpośrednio do ogniw baterii. Substancja ta wywołała reakcję chemiczną, w wyniku której powstało więcej jonów litu. Dzięki temu bateria odzyskała aż 80 proc. swojej pierwotnej pojemności.

Drugie życie baterii

Metodę testowano na małych i dużych bateriach, w tym tych stosowanych w pojazdach. Wyniki były imponujące - bateria zachowała swoją wydajność przez dodatkowych 100 cykli ładowania i rozładowywania. A to dopiero początek. To oznacza, że ​​możemy przedłużyć żywotność baterii litowo-jonowych i wykorzystać je ponownie w samochodach elektrycznych, laptopach lub innych urządzeniach. To krok w kierunku zrównoważonej przyszłości, a także szansa na zmniejszenie ilości e-odpadów.

Naukowcy udowodnili, że prosty zastrzyk może przywrócić życie starzejącym się bateriom. To nie tylko technologiczny przełom, ale także krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości. Może czas, abyśmy zaczęli patrzeć na nasze baterie nie tylko jako na zużyte produkty, ale jako na potencjalne źródło energii, które można ożywić.

REKLAMA

Więcej o bateriach przyszłości przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA