REKLAMA

Tak w PKO nie zapłacisz już telefonem. Bank mówi, co robić

PKO Bank Polski ogłosił, że klienci korzystający ze smartfonów z Androidem stracą jedną metodę płatności zbliżeniowych. Stary typ płatności mobilnych idzie do lamusa.

08.03.2024 19.22
płatność telefonem
REKLAMA

Z komunikatu wynika, że bank przygotowuje się do zupełnego porzucenia płatności HCE, które niegdyś były popularne wśród innych banków. To system, który umożliwiał realizowanie płatności telefonem z wykorzystaniem aplikacji bankowej, ale powoli odchodzi w zapomnienie. W jego miejsce wchodzą różnego rodzaju portfele, które pozwalają składować karty różnych dostawców w jednym miejscu.

REKLAMA

PKO wyłączy opcję płatności zbliżeniowych aplikacją. Jest wiele opcji alternatywnych.

W komunikacie banku PKO BP czytamy, że już 20 marca 2024 roku zacznie się proces stopniowego wyłączania płatności zbliżeniowych realizowanych telefonem z kartą debetową lub kartą kredytową podpiętą do aplikacji mobilnej IKO. Dotyczy to wyłącznie klientów, którzy korzystają ze smartfonów z Androidem.

Jak dotąd wyłącznie system operacyjny Google był w stanie zaoferować dostęp do NFC innym aplikacjom (m.in. tym bankowym z płatnościami HCE) - w świecie Apple iOS tylko Apple Pay miał dostęp do NFC w takim wydaniu, chociaż ustawa o rynkach cyfrowych ma to zmienić. Płatności HCE jednak odchodzą w zapomnienie – taki bank Pekao już w 2021 roku postanowił zrezygnować z tej technologii na rzecz portfela mobilnego Google Pay. Klienci PKO BP w zamian za płatności HCE dostają identyczną opcję do dyspozycji – nie muszą rezygnować z płatności telefonem.

Jeśli się jeszcze tego nie zrobiło, można dodać kartę PKO do portfela mobilnego Google Pay na smartfonach, które obsługują usługi Google Play (zdecydowana większość telefonów sprzedawanych w Polsce ma wsparcie GMS). W przypadku smartfonów Huaweia pozbawionych usług Google płatności HCE były idealnym rozwiązaniem, chociaż w późniejszym czasie pojawił się też BLIK zbliżeniowy.

Bank wskazuje czego można użyć w zamian

PKO BP również wskazuje BLIKa zbliżeniowego jako alternatywę dla podpiętej do portfela Google karty. Ten rodzaj BLIK-a też dostępny jest w aplikacji mobilnej IKO i działa bardzo podobnie do płatności HCE. Metoda płatności jest dostępna we wszystkich terminalach w całej Polsce (a nawet za granicą w terminalach oznaczonych logo Mastercard). Bank podkreśla, że BLIK zbliżeniowy jest darmowy.

Aby skorzystać z BLIKa zbliżeniowego, trzeba uruchomić aplikację IKO, przejść do zakładki Płatności > Płatności zbliżeniowe > trzy kropki > Ustawienia płatności > Źródło płatności i tam wybieramy płatności zbliżeniowe BLIK-iem. Później wystarczy wskazać konto, z którego będą pobierane środki i wybrać sposób potwierdzania transakcji. Ewentualnie obok BLIK-a jest też opcja płatności portfelami Garmin Pay, SwatchPAY! oraz Xiaomi Pay.

REKLAMA

Więcej o bankowości mobilnej przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA