REKLAMA

Wiemy, kiedy Apple skapituluje. Zapomnisz o iMessage jeszcze w tym roku

Apple nie będzie już lansował swojego komunikatora jako jedynego następcy SMS-ów i MMS-ów. Firma zapowiedziała termin, w którym iPhone’y zyskają pełną obsługę standardu RCS.

30.03.2024 10.06
Co to RCS?
REKLAMA

RCS, czyli Rich Communication Services, to zaawansowany system wiadomości tekstowych, który ma na celu zastąpienie tradycyjnych SMS-ów i MMS-ów. To nowy standard komunikacji, który umożliwia przesyłanie bogatszych treści multimedialnych, takich jak zdjęcia, wideo, GIF-y, a także informuje w czasie rzeczywistym, kiedy ktoś odpowiada na wiadomość.

REKLAMA

Koniecznie sprawdź te teksty:

RCS a sprawa iPhone’a

RCS jest formatem otwartym, podobnie jak SMS i MMS. Większość telefonów już go obsługuje - RCS-y są obsługiwane przez aplikacje Google’a czy Samsunga do wiadomości tekstowych, mechanizm też jest obsługiwany przez wszystkich polskich operatorów. A mimo tego nadal się w pełni nie przyjął. Wręcz mnóstwo osób nie wie o jego istnieniu.

Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest brak obsługi RCS przez telefony iPhone. Ich producent na długo przed RCS-em wprowadził własną usługę iMessage, zapewniającą zbliżone korzyści. Szkopuł tkwi w tym, że iMessage jest dostępny wyłącznie na urządzenia marki Apple. To oznacza, że użytkownicy wszystkich innych telefonów nie mogą wygodnie komunikować się ze znajomymi z iPhone’ami za pośrednictwem RCS. Analogicznie posiadacze tych telefonów nie mogą dołączyć do rozmów na iMessage - chyba że kupią iPhone’a.

Telefony wszystkich marek połączą się bieżącej jesieni

Apple w końcu się poddał i zapowiedział, że system iOS zarządzający iPhone’ami w końcu doczeka się RCS-ów. Kiedy dokładnie? Redakcji 9to5Google udało się wypatrzyć tę informację, choć Apple szybko ją usunął ze swoich internetowych witryn - zapewne informację opublikowano przedwcześnie i niechcący. A ta brzmiała: jesień 2024.

To zapewne oznacza, że pełna obsługa RCS-ów będzie częścią systemu iOS 18, który powinien również pojawić się mniej więcej w tym terminie. Obsługa RCS-ów nie oznacza jednak porzucenia iMessage, a integrację dwóch rozwiązań. iPhone’y mają wręcz wizualnie wyróżniać na niebiesko wiadomości wysłane za pośrednictwem jego usługi, podczas gdy RCS-y, tak jak SMS-y i MMS-y, będą oznaczone na zielono.

REKLAMA

RCS kontra iMessage - kluczowe różnice

Oba systemy oferują podobne funkcje, takie jak wysyłanie wiadomości tekstowych, obrazów, wideo i audio, potwierdzenia odczytu, wskaźniki pisania oraz grupowe rozmowy. Właściwie jedyną kluczową różnicą - poza wspomnianym wyżej ograniczeniem iMessage do urządzeń Apple’a - jest rozmiar obsługiwanych załączników. RCS umożliwia przesyłanie większych plików, co jest odpowiedzią na ograniczenia związane z kompresją MMS. iMessage na iPhone ogranicza rozmiar pliku do 100MB, ale RCS powinien pozwalać na przesyłanie większych plików.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA