Zamówiłeś ten smartfon Samsunga w przedsprzedaży? To nie zapomnij o tej funkcji
Najnowszy Samsung Galaxy S24+ ma pewną przewagę w kwestii ekranu nad podstawowym S24. Jeśli zamówiłeś ten model w przedsprzedaży, to nie zapomnij jej wykorzystać.
Przez ostatnie kilka lat tylko najbardziej zaawansowane Samsungi Galaxy S Ultra miały na pokładzie ekrany pracujące w rozdzielczości WQHD+, a podstawowe modele oferowały rozdzielczość FullHD. Ostatnim Galaxy S+ z wyświetlaczem WQHD+ był Galaxy S20+. Mimo tego, że w erze przed ekranami o wysokiej częstotliwości nawet podstawowe "eski" miały ekrany o wyższej rozdzielczości, to w S21 i S21+ Samsung powrócił do niższej rozdzielczości.
Samsung Galaxy S24+ z wyższą rozdzielczością. Nie zapomnij o tej funkcji
Wszystkie Samsungi Galaxy S24 mają ekrany o cechach wspólnych: zmiennej częstotliwości odświeżania w zakresie 1-120 Hz czy jasności szczytowej na poziomie 2600 nitów. Samsung Galaxy S24+ otrzymał też znaczną zmianę, ponieważ jego wyświetlacz nie pracuje w rozdzielczości 2340 × 1080 pikseli, a 3120 × 1440 pikseli, co przy 6,7-calowym panelu przekłada się na zagęszczenie rzędu 513 pikseli na cal. To całkiem sporo.
Jeśli korzystasz ze starszego smartfona Samsunga bez dopisku Ultra, to nawet po przeniesieniu wszystkiego na nowy smartfon nie będziesz w pełni wykorzystywać możliwości oferowanych przez Galaxy S24+. To dlatego, że w przypadku większości smartfonów koreańskiego producenta, rozdzielczość WQHD+ jest domyślnie wyłączona, a urządzenie działa w rozdzielczości FullHD+. W przypadku S24+ i S24 Ultra nie będzie inaczej.
Wykorzystanie pełni możliwości ekranu, poprzez zwiększenie rozdzielczości wyświetlacza nowego Galaxy S24+, jest bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia do zakładki "Wyświetlacz". Tam pojawi się opcja rozdzielczość WQHD+ 3120 × 1440 pikseli po prawej stronie – i to wszystko. Pierwszy od lat Samsung Galaxy S z dopiskiem "Plus" może działać w rozdzielczości WQHD+.
Wyższa rozdzielczość niekoniecznie równa się z wyższym poborem mocy
Mówi się, że wyższa rozdzielczość ma bezpośredni wpływ na długość działania smartfona na jednym ładowaniu. W codziennym użytkowaniu jednak różnice powinny być znikome. Patrząc na to, że smartfony mają na pokładzie najnowsze wyświetlacze AMOLED, można pokusić się o stwierdzenie, że i tym razem ustawienie wyższej rozdzielczości nie powinno negatywnie wpływać na czas pracy baterii.
W sieci, na różnych forach – czy to Reddit, czy to społeczności Samsung – wielu użytkowników poprzednich generacji Samsungów z ekranem 1440p twierdzi, że porównując rozdzielczość WQHD+ oraz FullHD+, nie widzi większych różnic w kwestii działania smartfona na jednym ładowaniu. Oznacza to, że chcąc uzyskać jak najdłuższy czas pracy na akumulatorze, lepiej zmienić nie rozdzielczość, a częstotliwość odświeżania – ustawiając standardowe 60 Hz.
Więcej o nowych smartfonach Samsung Galaxy S24 przeczytasz na Spider's Web: