REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zamówiłeś ten smartfon Samsunga w przedsprzedaży? To nie zapomnij o tej funkcji

Najnowszy Samsung Galaxy S24+ ma pewną przewagę w kwestii ekranu nad podstawowym S24. Jeśli zamówiłeś ten model w przedsprzedaży, to nie zapomnij jej wykorzystać.

27.01.2024
10:56
Zamówiłeś ten smartfon Samsunga w przedsprzedaży? To nie zapomnij o tej funkcji
REKLAMA

Przez ostatnie kilka lat tylko najbardziej zaawansowane Samsungi Galaxy S Ultra miały na pokładzie ekrany pracujące w rozdzielczości WQHD+, a podstawowe modele oferowały rozdzielczość FullHD. Ostatnim Galaxy S+ z wyświetlaczem WQHD+ był Galaxy S20+. Mimo tego, że w erze przed ekranami o wysokiej częstotliwości nawet podstawowe "eski" miały ekrany o wyższej rozdzielczości, to w S21 i S21+ Samsung powrócił do niższej rozdzielczości.

REKLAMA

Samsung Galaxy S24+ z wyższą rozdzielczością. Nie zapomnij o tej funkcji

Wszystkie Samsungi Galaxy S24 mają ekrany o cechach wspólnych: zmiennej częstotliwości odświeżania w zakresie 1-120 Hz czy jasności szczytowej na poziomie 2600 nitów. Samsung Galaxy S24+ otrzymał też znaczną zmianę, ponieważ jego wyświetlacz nie pracuje w rozdzielczości 2340 × 1080 pikseli, a 3120 × 1440 pikseli, co przy 6,7-calowym panelu przekłada się na zagęszczenie rzędu 513 pikseli na cal. To całkiem sporo.

Samsung Galaxy S24+, fot. Krzysztof Basel.
Samsung Galaxy S24+, fot. Krzysztof Basel.

Jeśli korzystasz ze starszego smartfona Samsunga bez dopisku Ultra, to nawet po przeniesieniu wszystkiego na nowy smartfon nie będziesz w pełni wykorzystywać możliwości oferowanych przez Galaxy S24+. To dlatego, że w przypadku większości smartfonów koreańskiego producenta, rozdzielczość WQHD+ jest domyślnie wyłączona, a urządzenie działa w rozdzielczości FullHD+. W przypadku S24+ i S24 Ultra nie będzie inaczej.

Wykorzystanie pełni możliwości ekranu, poprzez zwiększenie rozdzielczości wyświetlacza nowego Galaxy S24+, jest bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia do zakładki "Wyświetlacz". Tam pojawi się opcja rozdzielczość WQHD+ 3120 × 1440 pikseli po prawej stronie – i to wszystko. Pierwszy od lat Samsung Galaxy S z dopiskiem "Plus" może działać w rozdzielczości WQHD+.

Wyższa rozdzielczość niekoniecznie równa się z wyższym poborem mocy

Mówi się, że wyższa rozdzielczość ma bezpośredni wpływ na długość działania smartfona na jednym ładowaniu. W codziennym użytkowaniu jednak różnice powinny być znikome. Patrząc na to, że smartfony mają na pokładzie najnowsze wyświetlacze AMOLED, można pokusić się o stwierdzenie, że i tym razem ustawienie wyższej rozdzielczości nie powinno negatywnie wpływać na czas pracy baterii.

W sieci, na różnych forach – czy to Reddit, czy to społeczności Samsung – wielu użytkowników poprzednich generacji Samsungów z ekranem 1440p twierdzi, że porównując rozdzielczość WQHD+ oraz FullHD+, nie widzi większych różnic w kwestii działania smartfona na jednym ładowaniu. Oznacza to, że chcąc uzyskać jak najdłuższy czas pracy na akumulatorze, lepiej zmienić nie rozdzielczość, a częstotliwość odświeżania – ustawiając standardowe 60 Hz.

REKLAMA

Więcej o nowych smartfonach Samsung Galaxy S24 przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA