REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zrobili najlepsze zdjęcie Czerwonej Planety w historii. Oto Mars i jego księżyc Deimos

Przez dłuższą chwilę nie mogłem uwierzyć, że to zdjęcie. Tak, to nie grafika komputerowa, a najpiękniejsza fotografia Marsa i zarazem najdokładniejsze zdjęcie jego księżyca Deimosa.

24.04.2023
19:58
Zrobili najlepsze zdjęcie Czerwonej Planety w historii. Oto Mars i jego księżyc Deimos
REKLAMA

Zdjęcia Deimosa i Marsa zrobiono dzięki sondzie Hope, która należy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i jest częścią misji Emirates Mars Mission (EMM). Sonda ta wykonała kilka przelotów nad powierzchnią Deimosa w odległości zaledwie 100 km, co pozwoliło jej zarejestrować niezwykle szczegółowe obrazy i zebrać interesujące dane.

REKLAMA

Efekt widać na załączonym obrazku. Wspaniały, monumentalny Mars i nieregularny Deimos. Zdjęcia te pokazują obszary księżyca, które nigdy wcześniej nie były obserwowane z taką dokładnością. Zostały wykonane przez kamerę średniej rozdzielczości (MRC) sondy Hope w paśmie widzialnym. Na zdjęciach widać różnice w kolorze i jasności powierzchni Deimosa, które mogą świadczyć o różnicach w składzie i strukturze skał.

Deimos to jeden z dwóch księżyców Marsa, obok większego Fobosa.

Jest to mały i nieregularny obiekt o średnicy około 15 km, który okrąża Czerwoną Planetę w odległości około 23 tysięcy km. Deimos jest trudny do obserwacji z Ziemi i z orbity Marsa, dlatego nasza wiedza o nim jest ograniczona.

Deimos jest interesujący dla naukowców, ponieważ jego pochodzenie jest niejasne. Jedna z teorii mówi, że Deimos i Fobos są asteroidami, które zostały schwytane przez grawitację Marsa. Inna stwierdza, że powstały z materiału planetarnego, który został wyrzucony w przestrzeń po uderzeniu innego, potężnego ciała w Marsa. Pomiary sondy Hope mogą pomóc rozstrzygnąć tę zagadkę. Według Hessa Al Matroushi, kierownika naukowego misji EMM, wstępne pomiary wskazują na to, że Deimos ma skład podobny do Marsa, a nie do asteroid. To sugeruje, że Deimos ma planetarne pochodzenie.

Deimos jest jednym z najmniejszych i najmniej znanych księżyców w Układzie Słonecznym. Jego nazwa pochodzi od greckiego boga strachu, który był synem Aresa (Marsa) i Afrodyty (Wenus). Deimos ma bardzo niską gęstość, co sugeruje, że składa się głównie z porowatych skał i lodu. Jego powierzchnia jest pokryta kraterami uderzeniowymi i regolitem, czyli warstwą pyłu i gruzu.

Pierwsze tak dokładne zdjęcia księżyca Deimos (Fot. Emirates Mars Mission)

Deimos ma bardzo małą siłę grawitacji, która wynosi zaledwie 0,003 procent siły grawitacji Ziemi. Oznacza to, że na Deimosie człowiek ważący 100 kg na Ziemi, ważyłby tylko 300 gramów. To także oznacza, że Deimos nie ma atmosfery ani pola magnetycznego. Temperatura na Deimosie waha się od -40 stopni Celsjusza po stronie oświetlonej przez Słońce do -170 stopni Celsjusza po stronie zacienionej.

Deimos jest bardzo blisko Marsa i obraca się wokół niego w tym samym kierunku co planeta. Jego okres orbitalny wynosi około 30 godzin ziemskich, a jego okres obrotu wokół własnej osi wynosi około 1,3 dnia ziemskiego. Oznacza to, że Deimos zawsze pokazuje Marsowi tę samą stronę. Z powierzchni Marsa Deimos wygląda jak mała gwiazda poruszająca się po niebie.

Mars i Deimos. (Fot. Emirates Mars Mission)
REKLAMA

Deimos jest interesującym celem dla przyszłych misji kosmicznych. Jego niska grawitacja ułatwia lądowanie i startowanie z jego powierzchni. Jego bliskość do Marsa sprawia, że może służyć jako baza dla badań planetarnych lub jako przystanek dla lotów międzyplanetarnych. Jego skład może dostarczyć informacji o historii Układu Słonecznego i ewentualnym życiu na Marsie.

Misja EMM jest pierwszą międzyplanetarną misją ZEA i ma na celu badanie Marsa i jego atmosfery. Sonda Hope została wystrzelona w lipcu 2020 roku i dotarła do Marsa w lutym 2021 roku. Od tego czasu wykonuje obserwacje Marsa i jego księżyców z orbity okołobiegunowej o wysokości od 20 do 43 tysięcy km. Misja EMM ma trwać co najmniej dwa lata ziemskie (jeden rok marsjański), ale została przedłużona o kolejny rok ziemski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA