REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Tak działa alkomat przyszłości. Aplikacja zadziała na wielu smartfonach

O ile aplikacje mobilne z testem ciążowym jeszcze długo pozostaną obiektami żartów, o tyle alkomat w telefonie to już nie tylko koncepcja. Australijskim inżynierom udało się opracować algorytm, który wykrywa obecność alkoholu w organizmie za pośrednictwem nagrania głosu.

09.01.2023
9:38
Tak działa alkomat przyszłości. Aplikacja zadziała na wielu smartfonach
REKLAMA

Powszechnie stosowane alkomaty to relatywnie precyzyjne urządzenia. Nie są one jednak nieomylne. Test na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu może wskazać fałszywy wynik po zjedzeniu czekoladek lub płukaniu ust przeznaczonym do tego płynem. Bardziej miarodajne będzie oczywiście badanie krwi, ale nie można go przeprowadzić w każdym przypadku.

REKLAMA

Jakie więc rozwiązanie jest zarówno precyzyjne, jak i proste w użyciu niezależnie od okoliczności? Alkomat ze sztuczną inteligencją, która analizuje mowę pod kątem trzeźwości mówcy.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu La Trobe opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który do wykrycia spożycia nadmiernej ilości alkoholu potrzebuje jedynie dwunastosekundowego nagrania głosu. Swój projekt badacze opisali w serwisie Science Direct.

Alkomat w twoim telefonie? To będzie możliwe

Uczeni algorytm o nazwie Audio-based Deep Learning Algorithm to Identify Alcohol Inebriation (ADLAIA, Algorytm głębokiego uczenia się oparty na dźwięku do identyfikacji nietrzeźwości alkoholowej) wytrenowali z pomocą 12360 nagrań audio pochodzących z niemieckiego zbioru Alcohol Language Corpus. Nagrania przedstawiały mowę 162 trzeźwych i nietrzeźwych osób w języku niemieckim, w wieku od 21 do 64 lat.

Następnie sztuczna inteligencja została przetestowana z zastosowaniem tego samego zestawu klipów audio. ADLAIA wykazała skuteczność na poziomie 70 procent przy nagraniach głosów osób z zawartością alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila oraz 76 procent w przypadkach powyżej 1,2 promila.

REKLAMA

"Możliwość identyfikacji osób nietrzeźwych wyłącznie na podstawie ich mowy byłaby znacznie tańszą alternatywą dla obecnych systemów, w których testy alkomatowe są drogie i często niewiarygodne"

- powiedział doktorant Albert Bonela, główny autor pracy

Zdaniem naukowców przy dalszym rozwoju algorytmu z powodzeniem mógłby on zostać zaimplementowany w na przykład aplikacjach mobilnych do użytku domowego i dla instytucji. Ponadto widzą oni zastosowanie dla SI w systemach umieszczonych w miejscach takich jak np. bary i puby, które mogłyby wykorzystywać sztuczną inteligencję do identyfikacji klientów, którzy powinni zaprzestać dalszej konsumpcji alkoholu lub opuścić lokal.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA