Leopard 2 - 10 faktów o czołgach. To niemiecki kocur
Leopard 2 należy do najbardziej rozpoznawalnych współczesnych czołgów. Choć nie miał okazji sprawdzić się w walce z innymi czołgami, to w wielu testach udowodnił swoją wyższość nad podobnymi konstrukcjami.
Potężny Leopard 2 robi wrażenie samą swoją masywną sylwetką. Od 1979 r. wyprodukowano w sumie 3600 sztuk czołgów Leopard 2, w różnych wersjach. Służą zarówno poza kołem biegunowym, jak i na gorących pustyniach.
1. Jest kilka wersji czołgu Leopard 2
Czołgi Leopard 2 produkowane były i są w kilku wersjach. Najpopularniejsza i najstarsza z nich to Leopard 2A4. Rozpoznać można ją po prostokątnej wieży z pionowym pancerzem. Leopardy A5, A6 i najnowsza wersja A7 mają dodatkowe elementy opancerzenia, a ich wieża ma charakterystyczne "ostre" wydłużenie w kształcie strzały.
2. Jakie państwa posiadają Leopardy 2?
Leopardy 2 są używane w wielu armiach świata. Jest to model czołgu, który odniósł spory sukces eksportowy. Wśród użytkowników tych pojazdów jest Kanada, Singapur, Chile, Katar czy Indonezja. W Europie Leopardy 2 służą w 13 państwach w tym w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Hiszpanii oraz Niderlandach.
3. Ile czołgów Leopard 2 ma Polskie Wojsko?
Wojsko Polskie również posiada na uzbrojeniu czołgi Leopard 2. W sumie mamy 249 tych pojazdów (142 w wersji Leopard 2A4 i 2PL, 105 w wersji 2A5 i dwa do nauki jazdy). Cały czas prowadzona jest modernizacja wozów 2A4 do standardu Leopard 2PL.
4. Powstała nawet polska wersja Leopard 2PL
Leopard 2PL to polska zmodernizowana wersja Leoparda 2A4, zrealizowana we współpracy z Rheinmetall i Polską Grupą Zbrojeniową.
Główne ulepszenia w stosunku do Leoparda 2A4 to między innymi modernizacja celownika dowódcy i strzelca, dodatkowe opancerzenie na wieży, wymiana hydraulicznego systemu stabilizacji działa na nowy, elektryczny oraz nowe systemy gaśnicze i przeciwpożarowe. Do tej pory zmodernizowano 24 czołgi do wersji Leopard 2PL, a proces ten zakończyć ma się w 2027 r.
5. Leopard 2 wiele razy pokonał inne czołgi
Wiele państw, decydując się na zakup czołgów, organizowała testy porównawcze. W Szwecji Leopard 2 Improved (prototyp Leoparda 2A5) wygrał rywalizację z M1A2 Abrams i francuskim Leclercem. Po intensywnych testach od stycznia do czerwca 1994 r. szwedzkie wojsko zdecydowało się na Leoparda 2, uznając, że pojazd ten spełnił ich wymagania wojskowe w 90 proc. M1A2 spełniał szwedzkie wymagania w 86 proc., podczas gdy Leclerc w 63 proc.
W 1998 r. podobnie postąpiła Grecja. W tych testach Leopard 2 Improved pokonał brytyjskiego Challengera 2, Leclerca, M1A2 Abrams, rosyjskiego T-80U i ukraińskiego T-84.
6. Najważniejsze dane techniczne czołgu Leopard 2
Załoga każdej wersji czołgu Leopard 2 składa się z czterech osób. Wersja A6 waży 62 t (masa bojowa z paliwem i amunicją), a sama wieża waży 21 t. Pojazd ma niemal 11 m długości, szerokość 3,76 m i wysokość 3 m. Osiąga prędkość 60 km/h, do tyłu 31 km/h. Czas obrotu wieży dookoła (360 stopni) wynosi 9 sekund.
7. Działo Leoparda 2 jest tak dobre, że wstawiono je do Abramsa
Głównym uzbrojeniem wszystkich czołgów Leopard 2 jest gładkolufowa armata 120 mm firmy Rheinmetall. To to samo działo, które później zaadaptowano do użycia w czołgu M1 Abrams. Jest obsługiwana za pomocą cyfrowego systemu kierowania ogniem, dalmierza laserowego oraz zaawansowanego sprzętu noktowizyjnego i celowniczego. Nowsze wersje czołgu (od A6) mają też dłuższą lufę głównego działa, dzięki czemu mogą niszczyć nieprzyjacielskie pojazdy z odległości 5000 m.
8. Kto produkuje Leopardy 2?
Czołgi Leopard 2 są produkowane przez niemiecką firmą Krauss-Maffei Wegmann z siedzibą w Monachium. Firma ta produkuje uzbrojenie od 1960 r. W swojej ofercie ma doskonałe haubice samobieżne Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) oraz działa przeciwlotnicze Gepard. W 2015 r. firma Krauss-Maffei Wegmann połączyła się z francuską państwową firmą obronną Nexter Systems, tworząc KMW+Nexter Defense Systems.
9. Leopard 2 - pojemność skokowa silnika to 47,7 litra!
Czołg Leopard 2 napędzany jest silnikiem diesla V12 twin-turbo produkowanym przez firmę MTU Friedrichshafen. Jest to silnik czterosuwowy o pojemności 47,7 litra i mocy 1500 KM. W zależności od modelu pojazdu, dane techniczne napędu nieznacznie się różnią. Szacunkowe zużycie paliwa to około 300 litrów na 100 km na drogach i 500 litrów na 100 km w terenie.
10. Leopardy 2 w walce
Podczas konfliktu w Syrii czołgi Leopard 2 były wykorzystywane przez turecką armię. W styczniu 2017 r. niemiecka gazeta Die Welt poinformowała, że bojownicy walczący z Turcją, użyli pocisków przeciwpancernych 9M133 Kornet do zniszczenia sześciu czołgów Leopard 2. W Afganistanie Leopardy 2 walczyły z kolei z Talibami. Czołgi te wykorzystywały kontyngenty Niderlandów, Danii i Kanady.