REKLAMA

Mamy nowy rekord świata w podkręcaniu procesora. Czekaliśmy na to 8 lat

Trudno w to uwierzyć, ale aż do teraz nikt nie zdołał pobić rekordu z 2014 r., kiedy to udało się skłonić stareńki już układ AMD FX do pracy z taktowaniem grubo powyżej 8 GHz. Czas oddać trofeum. Tym razem Intel jest górą.

23.12.2022 06.41
rekord świata w podkręcaniu procesora
REKLAMA

Dotychczasowy rekord świata w podkręcaniu procesora (a więc skłanianiu go do pracowania ze znacznie wyższym taktowaniem niż wyznaczył producent, co zwiększa moc obliczeniową układu, ale też naraża go na przegrzanie i uszkodzenie) został ustanowiony w 2014 r. na procesorze FX 8370 od AMD.

REKLAMA

AMD FX 8370 to nieco lepsza wersja bardzo niegdyś popularnego układu FX 8350 o mikroarchitekturze Pilediver. Śmiałek o pseudonimie The Stilt zdołał skłonić układ do pracy z częstotliwością 8722,78 MHz (maksymalne rekomendowane przez AMD taktowanie to 4300 MHz). By uniknąć uszkodzenia, do chłodzenia układu podczas tej próby zastosowano ciekły azot.

Rekord długo nie był pobity, ale to też częściowo wynika z ówczesnego pomysłu AMD na procesory. Chipy o mikroarchitekturze Bulldozer i Pilediver wykonywały relatywnie niewiele instrukcji na cykl, a za to były taktowane z ponadprzeciętną częstotliwością. Nic jednak nie trwa wiecznie i ów chip nie jest już bohaterem entuzjastów overclockingu. Mamy nowego mistrza.

Asus podkręcił nowy układ Intela. Wyszło mu 9 GHz.

 class="wp-image-3085518"
Potwierdzenie pobicia rekordu z aplikacji CPU-Z.

Zatrudniony w Asusie zawodowy overclocker o pseudonimie Elmor, przy współpracy z innym overclockerem o pseudonimie SkatterBencher, zdołał skłonić układ Intel Core i9-13900K do pracy z taktowaniem 9008,82 MHz (ów chip został stworzony do pracy z maksymalnym taktowaniem 5800 MHz). Udało się to osiągnąć na płycie głównej Asus ROG Maximus Z790 Apex (co jest wspaniałą reklamą tej płyty, świadczącą o jej jakości) oraz posiłkując się systemem chłodzenia ciekłym helem.

Trzeba jednak zauważyć, że Intel współpracował z overclockerami podczas bicia rekordu i tak troszeczkę... oszukiwał. W chipie wyłączone zostały całkowicie niektóre rdzenie (rdzenie P przeznaczone do energooszczędnej pracy), dodatkowo też wyłączono hiperwątkowanie. Bez tych niestandardowych programowych modyfikacji próba zakończyłaby się najwyraźniej porażką.

Na dziś entuzjaści koncertują się przede wszystkim na łamaniu barier w procesorach o architekturze x86, głównie z uwagi na ich typowo wyższą wydajność od tych działających na architekturze ARM. W rywalizacji biorą więc udziały właściwie tylko chipy dwóch firm: Intela i AMD. Procesory podkręcać można również i w typowych domowych komputerach, wyciskając z nich więcej mocy obliczeniowej. Stanowczo jednak to odradzamy laikom: ta zabawa może doprowadzić do fizycznego uszkodzenia sprzętu, bez szans na serwis gwarancyjny.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA