REKLAMA

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Elektronika na ratunek

Łatwo w sylwestrową noc, będąc w szampańskim humorze, deklarować różne całkiem pożyteczne plany i postanowienia. Znacznie trudniej się z nimi zmierzyć kilka tygodni później. O jednych się zapomina, inne się racjonalizuje i porzuca. Na szczęście jest sposób na motywację, choć oznacza on wpuszczenie elektroniki do codziennej prozy życia.

30.12.2022 12.27
jak wytrwać w postanowieniach noworocznych
REKLAMA

Od stycznia zaczynam chodzić na siłownię! Wraz z Nowym Rokiem przestaję pic tyle słodkich napojów! Rok 2023 to rok, w którym ograniczę do minimum obecność w social mediach! Znacie to? To typowe przykłady tak zwanych postanowień noworocznych. Czyli całkiem fajnej tradycji polegającej na złożeniu zobowiązania w sylwestrową noc na rzecz samopoprawy.

REKLAMA

Sęk w tym, że wyrażenie owego postanowienia to ta najłatwiejsza część. Znacznie trudniej jest potem w owym postanowieniu wytrwać. Podczas wesołej potańcówki do rana łatwo sobie obiecywać, że od jutra czas zacząć zdrowszą dietę. Ale tydzień później aż skręca na myśl o pysznych czipsach i coli. Jak nie dać się pokusie?

Do problemu można podejść na kilka sposobów. Spider’s Web, jak nietrudno się domyślić, zaproponuje podejście technologiczne. Okazuje się bowiem, że elektronicznych rozwiązań na różne pokusy nie brakuje. Żadne nie wyręczy w dotrzymaniu postanowienia, ale zapewni bardzo pomocne wsparcie.

Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym o ograniczeniu TikToka i Instagrama?

W mediach społecznościowych nie ma nic złego. Stanowią użyteczne narzędzie do komunikacji ze znajomymi czy też wygodną formę prostej rozrywki. Niestety mają też właściwości uzależniające, co sprawia, że niektórzy zbyt wiele czasu spędzają z nosem wlepionym w ekran telefonu - zamiast dbać o siebie i doceniać najbliższe otoczenie.

 class="wp-image-3078081"
Każdy nowoczesny telefon i PC może wyświetlić, ile czasu użytkownik spędził przed ekranem i z jakimi aplikacjami.

Na szczęście każde w miarę nowoczesne urządzenie typu telefon, tablet czy PC zawiera narzędzie do monitorowania, ile użytkownik spędza czasu z daną aplikacją, a także mechanizm ograniczania dostępu, jeżeli ów czas zostanie przekroczony. Innymi słowy, można skonfigurować telefon w taki sposób, by wyświetlał, ile czasu w danym dniu spędzono już z, na przykład, TikTokiem. A także by ten wyświetlił ostrzeżenie, że czas już odstawić na dziś aplikację.

 class="wp-image-3078084"
Na życzenie można w telefonie wprowadzić czasowe ograniczniki na aplikacje.

Funkcja ta najczęściej przez producentów nazywana jest Cyfrowy dobrostan lub Czas przed ekranem. Jest wbudowana w iPhone’a, iPada, Maca, PC z Windowsem oraz w większość telefonów z systemem Android. Polecamy jej sprawdzenie nawet tym osobom, które nie mają w planach związanego z telefonem noworocznego postanowienia. Zdanie sobie sprawy, ile godzin dziennie każdy spędza w apkach może być całkiem mocnym bodźcem, by jednak coś z tym zrobić.

Ruch to zdrowie. Ale jak zacząć? Postanowienie na rok 2023.

 class="wp-image-1671909"
Opaska fitnessowa

Jeżeli zmuszenie się do odpowiedniej dla zdrowia ilości ruchu wydaje się trudnym wyzwaniem, niezłe wsparcie zapewni opaska fitnessowa lub zegarek z odpowiednimi funkcjami fitnessowymi. Tego typu urządzenia dokonują dość powierzchownych, ale na domowe potrzeby zupełnie wystarczających pomiarów związanych z aktywnością ruchową swojego użytkownika i jego podstawowych parametrów życiowych.

Jedną z funkcji takiego urządzenia jest bowiem ciągłe monitorowanie tętna użytkownika oraz ruchu w przestrzeni, jaki wykonuje opaska lub zegarek. Bardzo dokładne pomiary następnie są przetwarzane przez algorytmy, które na podstawie danych całkiem trafnie określają co użytkownik w danej chwili robi. Czy idzie. Czy stoi. Czy może biegnie. Albo jedzie na rowerze. Jak szybko się porusza. Jakie ma tętno. Ile kalorii na oko więc spala. I tak dalej, i tak dalej.

 class="wp-image-3078093"
Opaski i zegarki dokonują precyzyjnych pomiarów, by pomóc użytkownikom w zachowaniu kondycji.

Dane te następnie są prezentowane użytkownikowi na życzenie. Albo na ekranie opaski, albo na znacznie wygodniejszym w odbiorze ekranie powiązanego z nią telefonu komórkowego. W owej aplikacji u większości producentów takich opasek znajdą się też rekomendacje i cele dla użytkownika. Można więc sprawdzić, czy użytkownik wykonuje odpowiednią ilość ruchu i co jeszcze powinien robić, by poprawić formę, zdrowie i kondycję.

 class="wp-image-3078096"
Dodatkową motywacją może być rywalizacja ze znajomymi.

Warto popytać znajomych jakich opasek bądź zegarków używają. Chociażby po to, by móc z nimi rywalizować - jeżeli taka motywacja okaże się dodatkowo pomocna. Większość producentów tego rodzaju urządzeń proponuje użytkownikom (opcjonalne) dołączenie do systemów gamifikacji. Innymi słowy, można porównać kto, kiedy i ile przejechał się na rowerze, przeszedł kroków czy wykonał pompek. Takie systemy działają jednak zazwyczaj tylko w ramach produktów od jednego producenta, stąd uzależnienie od sprzętu znajomych.

Opaski i zegarki pomogą też w innym noworocznym postanowieniu: regularnym śnie.

Niestety, nie wszystkie opaski oferują inteligentne śledzenie snu. Część, która to robi wykonuje to bardzo nieprecyzyjnie. Warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt czytając recenzję przed zakupem. Nawet najlepsze zegarki i opaski dokonują pomiarów snu w sposób dość nieprecyzyjny. Jednak na tyle odpowiedni, by pomóc wyrobić sobie odpowiednie nawyki.

 class="wp-image-3078111"
Niektóre opaski potrafią integrować się z budzikami i systemami smart home, by zapewnić jak największą pomoc w wysypianiu się.

Opaski i zegarki, wraz z dołączonym oprogramowaniem, mogą analizować, kiedy i w jakich godzinach użytkownik zasypia. Analizują te dane i wyświetlają je w czytelnej formie, pozwalającej szybko zmienić nawyki. Być może problemem jest zbyt późne kładzenie się spać. A może zbyt częste sięganie po telefon już w łóżku na dźwięki powiadomień. A może brak dyscypliny. Niezależnie od powyższego, warto zwrócić na to uwagę.

Skoro o zdrowiu mowa, to jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia papierosów. Jak wytrwać?

Palenie tytoniu jest przyczyną nawet co piątego nowotworu diagnozowanego wśród Europejczyków (15-20 proc.). Mimo tego nadal mnóstwo osób pali papierosy, w tym co czwarty Polak. Osoby niepalące mogą zachodzić w głowę i się dziwić czemu nadal jest tak wielu palaczy, skoro to tak szkodliwa używka. Wytrwanie w decyzji o rzuceniu palenia jest jednak bardzo trudne - nie tylko ze słabości charakteru, a w wyniku działania nikotyny, której odstawienie można porównać z odwykiem.

Najlepiej jest po prostu przestać palić. Wspierać nas mogą w tym aplikacje na telefon takie jak My Quit Buddy czy Smoke Free, które będą nas motywować w naszej walce z paleniem. Natomiast osobom, które próbowały wielokrotnie bezskutecznie rozstać się z tym nałogiem i/lub nie czują się na siłach odstawić nikotynę, pomóc mogą podgrzewacze tytoniu często popularnie nazywane ajkosami. Nie są one całkowicie nieszkodliwe i nie stanowią pełnego rozwiązania problemu tego uzależnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest pełna wolność od nałogu.

Natomiast, warto mieć świadomość, że choć nikotyna jest głównym czynnikiem uzależniającym, to za katastrofalny wpływ papierosów na zdrowie odpowiadają w pierwszej kolejności substancje smoliste zawarte w papierosowym, rakotwórczym dymie.

 class="wp-image-3092706"
Czas skończyć z paleniem papierosów.

Dostępne w sprzedaży w Polsce podgrzewacze tytoniu dostarczają nikotynę w postaci aerozolu bez rakotwórczych substancji smolistych. Zamiast dymu, użytkownik wdycha aerozol z nikotyną z aromatem tytoniu. Rzucenie nikotyny jest trudne, ale rzucenie papierosów jest dzięki tej technologii zdecydowanie prostsze. Podgrzewacze są dobrą drogą do ograniczenia szkodliwości nałogu tytoniowego i mogą być też krokiem do jego pełnego ograniczenia.

Postanowienie noworoczne: lepiej się odżywiać.

Wspomniane wyżej opaski i ich aplikacje pomogą w motywacji do ruchu i ćwiczeń i w monitorowaniu regularności snu. Te aplikacje można jednak otwierać i z nich korzystać bez potrzeby kupowania opaski czy zegarka. W jakim celu? Niektórzy mogą się zdecydować na Nowy Rok na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Owe wbudowane w telefon aplikacje z nazwą Health lub Zdrowie w nazwie (można też pobrać inną ze Sklepu) mogą służyć za bardzo dobry dziennik osoby na diecie.

Niestety, na polskim rynku żadna aplikacja wyznaczająca dietę nie działa w pełni automatycznie - ich odpowiedniki na zachodzie pozwalają już na automatyczne skanowanie kodów kreskowych na napojach i opakowaniach z żywnością. To oznacza, że każdy składnik lub każdy posiłek należy wprowadzać ręcznie. Może i samo to zniechęci co niektórych do podjadania.

 class="wp-image-3078129"
Nowy Rok warto rozpocząć odpowiednim posiłkiem.

Atutem takich aplikacji jest ich ogromna baza danych dotyczących produktów spożywczych na rynku i właściwości typowych dań kulinarnych. Wpisując w aplikacje swoje codzienne posiłki można błyskawicznie dostrzec korzystne lub niepokojące trendy. Na przykład, że konsumowana jest zbyt duża ilość cukrów lub węglowodanów.

Postanowienie na 2023 r.: dokończyć wszystkie sprawy i być konsekwentnym.

To również jedno z najczęściej podejmowanych postanowień noworocznych. Kończyć zadania. Panować nad nimi. A nie zaczynać dwadzieścia spraw, porzucić siedem po drodze, o reszcie zapomnieć i doprowadzić do końca tylko trzy. W systematyczności pomóc może telefon. I aplikacja typu Zadania / To Do. Jest wbudowana w każdy nowoczesny system operacyjny, można też wybierać w multum alternatyw w sklepach z aplikacjami.

Tego typu aplikacje pozwalają na wprowadzanie konkretnych celów i definiowanie jak bardzo i jak często aplikacja ma przypominać o ich realizacji. Codziennie? Co tydzień? Kilka razy dziennie? Ma wyświetlić zwykłe przypomnienie i być namolna, mrygając co chwila na ekranie, dopóki użytkownik nie zaznaczy, że wyznaczone zadanie wykonał? Nie ma sprawy.

 class="wp-image-3078126"
Aplikacje typu To Do pomagają w systematyczności i dokańczaniu zadań w terminie.

Badania dowodzą, że sam fakt zanotowania jakiejś wiedzy lub zamiaru znacząco zwiększa prawdopodobieństwo jego zapamiętania. Sam więc fakt rozpoczęcia notowania w aplikacji To Do wszystkich najbliższych planów i celów już może pomóc. A jeśli nie, owe programy już przypilnują, by użytkownik na pewno o niczym nie zapomniał.

Technologia a sprawy prywatne. Ważna informacja.

REKLAMA

Większość z zaprezentowanych tu rozwiązań w jakiś sposób śledzi użytkownika, bardzo często posiłkując się chmurą obliczeniową. To oznacza, że użytkownik powierza operatorowi danej aplikacji i usługi swoje prywatne dane. Należy mieć to stale na uwadze. Dlatego też konfigurując urządzenia czy aplikacje po zakupie i instalacji należy zwracać szczególną uwagę na ustawienia związane z prywatnością i nie zgadzać się na udostępnianie danych, do których użytkownik nie życzy sobie, by miały dostęp podmioty trzecie.

Dodatkowo, w przypadku tego rodzaju rozwiązań należy wybierać produkty i usługi od firm cieszących się dobrą reputacją. Wybierając dany produkt czy aplikację warto przejrzeć recenzje ekspertów w Internecie lub chociaż sprawdzić opinie o danym producencie. Zdecydowanie należy wybierać zaufane marki, którym zależy na przestrzeganiu prawa (w tym w kwestii przetwarzania danych) i dobrej opinii klienta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA