REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Astronauci wywalili 78 kg syfu w kosmos. W nowy sposób

Tam, gdzie są ludzie, tam nieuchronnie muszą się pojawić odpadki i śmieci. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajdująca się na orbicie nie jest wyjątkiem. Problem jednak w tym, że na pokładzie stacji każdy metr sześcienny przestrzeni jest niezwykle cenny, więc śmieci nie można tam gromadzić.

08.07.2022
13:16
Śmieci w kosmosie. Co astronauci robią ze śmieciami?
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Przez ostatnie 25 lat wszystkie odpadki wytwarzane przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej były ładowane do statków transportowych, które wcześniej dostarczały zapasy i eksperymenty na orbitę, a następnie razem z nimi płonęły podczas wejścia w atmosferę ziemską. Teraz jednak astronauci przetestowali znacznie prostszy sposób usuwania śmieci z pokładu swojego orbitalnego laboratorium.

REKLAMA

Drugiego lipca wyrzucono z pokładu stacji kosmicznej paczkę z odpadkami o masie 78 kilogramów. Realizacja tego zadania możliwa była dzięki komercyjnej śluzie Bishop Airlock zbudowanej i obsługiwanej przez amerykańską firmę Nanoracks. Był to pierwszy test bezpośredniego usuwania śmieci z pokładu stacji za pomocą właśnie tej śluzy, która zainstalowana została pod koniec 2020 roku.

W paczce z odpadkami znalazły się opakowania, torby transportowe, produkty higieniczne i ubrania wykorzystane przez załogę. Teraz paczka stopniowo będzie opadała w kierunku Ziemi, gdzie spłonie zaraz po wejściu w atmosferę. O planowanej dacie wejścia w atmosferę Nanoracks jak na razie nie poinformowało.

Warto tutaj zauważyć, że sam test stanowi korzyść zarówno dla stacji kosmicznej, jak i dla firmy. Nanoracks bowiem planuje na 2027 rok rozpoczęcie budowy własnej stacji kosmicznej, która będzie nosiła nazwę Starlab. Dzięki współpracy na ISS firma może przetestować technologie, które planuje wykorzystać na pokładzie swojej przyszłej stacji kosmicznej.

 class="wp-image-2251374"
Przygotowana przez Nanoracks stacja kosmiczna Skylab

Czy to znaczy, że astronauci nigdy nie śmiecili w kosmosie? Oczywiście, że nie. Zarówno na pokładzie rosyjskiej stacji Salut, jak i stacji Mir śmieci były regularnie wyrzucane na zewnątrz stacji kosmicznej.

Jak informuje Jonathan McDowell, astronom z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian, ostatni pakiet takich odpadków został wyrzucony z pokładu stacji Mir w 1986 roku i wszedł w ziemską atmosferę niemal dwa lata później.

REKLAMA
 class="wp-image-2251377"
Stacja kosmiczna Mir

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA